Harmonogram półkolonii przedstawiamy tutaj .
Drugi tydzień - kliknij
Hala gimnastyczna w budynku szkoły od 19.06.2019r. będzie nieczynna.
Karty rowerowe będą do odbioru od 11 lipca 2019 r. w sekretariacie szkoły
Poniżej przedstawiamy czas trwania zajęć od 13.06.2019 do 17.06.2019. Lekcje będą 30-minutowe, długość przerw bez zmian
1. 8.00 - 8.30
2. 8.35 - 9.05
3. 9.15 - 9.45
4. 9.50 - 10.20
5. 10.35 - 11.05
6. 11.20 - 11.50
7. 11.55 - 12.25
Powrotne kursy busów: 12.25, 14.15
Pod koniec maja uczniowie ze Szkolnego Klubu Historycznego im. AK pod opieką p. dyrektor R. Kiwior oraz trojga nauczycieli: p. A. Przyszlak- Kubicz, p. E. Sumary i p. A. Olszewskiego wzięli udział w wycieczce do Wilna, Trok i Gdańska, miejsc tak mocno związanych z historią naszej Ojczyzny. Uczniowie mogli zobaczyć ukochane przez Józefa Piłsudskiego Wilno, miasto tak bliskie sercu również wielu innych Polaków. To właśnie tu, w wileńskiej dzielnicy Rossa, pochowana jest rodzina J. Piłsudskiego: jego brat Adam, siostra Ludwika Majewska, pierwsza żona Maria, a przede wszystkim matka- Maria z Billewiczów Piłsudska, a u jej stóp, na życzenie marszałka, złożono i jego serce. Jakże wzruszający i wymowny jest napis na mauzoleum: Matka i Serce Syna bez nazwiska, bez imienia, ponieważ i tak przecież wszyscy wiedzą, o kogo chodzi. Po obydwóch stronach pochowani zostali towarzysze walk, którzy zginęli w latach 1919-1920, broniąc Wilna oraz żołnierze AK polegli w czasie II wojny światowej w 1944 r. podczas operacji wojskowej „Ostra Brama”. Uczniowie złożyli na mauzoleum wiązankę kwiatów od społeczności Pogórskiej Woli. Zapalili też biało-czerwone znicze, nie tylko przed grobem marszałka i jego matki, ale też w miejscu, gdzie pochowani są inni wybitni Polacy, miedzy innymi ojciec Juliusza Słowackiego, Euzebiusz, Joachim Lelewel, brat i siostra J. Piłsudskiego.
W Wilnie uczestnicy wycieczki zwiedzili wiele miejsc związanych z naszymi największymi romantykami: Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim oraz obiektów będących świadkami wielkości naszej Ojczyzny za czasów panowania na polskim tronie dynastii Jagiellonów. W podziemiach Katedry Wileńskiej pochowany jest między innymi Kazimierz Jagiellończyk, Elżbieta Habsburżanka - pierwsza żona króla Zygmunta Augusta i jego druga żona- Barbara Radziwiłłówna. Tu, w podziemiach, znajduje się także urna z sercem Władysława IV Wazy. Uczniowie mogli zobaczyć również założony przez Stefana Batorego Uniwersytet Wileński, na którym studiował między innymi A. Mickiewicz, J. Słowacki, J.I. Kraszewski, Cz. Miłosz i wielu innych znanych Polaków. Wielkim przeżyciem dla wszystkich była modlitwa przed cudownym Obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, zwanym też Obrazem Matki Bożej Miłosierdzia, w kaplicy ostrobramskiej oraz udział we mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Wilnie, gdzie znajduje się oryginał obrazu Jezu Ufam Tobie namalowany na prośbę św. s. Faustyny Kowalskiej.
Wycieczkowicze odwiedzili też Troki, miasto królewskie Wielkiego Księstwa Litewskiego leżące na Pojezierzu Wileńskim i zrekonstruowany zamek wzniesiony w XIV–XV w. przez wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda.
Po noclegu w malowniczej krainie tysiąca jezior w Giżycku uczniowie udali się do Gdańska, odwiedzając po drodze monumentalną twierdzę w Malborku. Na półwyspie Westerplatte zobaczyli Pomnik Obrońców Wybrzeża, który góruje nad zatoką i przypomina tych, którzy bohatersko bronili Polski we wrześniu 1939 r. Następnie udali się do Bazyliki Mariackiej zwanej Koroną Gdańska, przed Fontannę Neptuna oraz spacerowali znanym Długim Targiem, zachwycając się niezwykle urokliwą architekturą tego portowego miasta. Ponieważ pogoda dopisywała, nie zabrakło też czasu na plażowanie i zamoczenie nóg w Bałtyku.
Wyjazd ten był niezapomnianą lekcją historii i polskości oraz pozwolił poznać piękność Litwy w całej ozdobie. Z tych wspaniałych miejsc młodzież mogła „odczytać” historię Polski jak ze starej, pełnej treści księgi na co dzień niedostępnej, bo bardzo oddalonej.
Uczniowie klasy VI a pod kierunkiem p. wicedyrektor Danuty Kilian oraz przy ogromnej współpracy i zaangażowaniu p. Grażyny Grzegorzak i p. Pawła Nowaka przystąpili do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego stworzonego przez fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Program ten objęty jest patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i ma na celu promowanie wiedzy poprzez doświadczenia oraz poznanie biografii i wynalazków polskich naukowców. W tej edycji programu uczniowie wybrali się w naukową podróż z takimi wynalazcami jak: Jan Szczepanik, Kazimierz Funk, Marian Rejewski, Henryk Magnuski.
Realizując ten projekt, młodzież założyła wspólnie z p. Kilian Koło Młodych Naukowców, którzy raz w tygodniu uczestniczyli w dodatkowych zajęciach i rozwijali swoje zainteresowania techniką oraz wynalazczością przy pomocy eksperymentów i doświadczeń. Uczniowie mogli w sobie rozwijać pasję naukami ścisłymi, poszerzać wiedzę i wykorzystywać ją w praktyce. Celem tego przedsięwzięcia było pokazanie, że zdobywanie wiadomości nie musi być nudne, można się uczyć i równocześnie bawić. Odkryć zainteresowania pomogły także liczne wycieczki edukacyjne, spotkania z pracownikami naukowymi, lekcje w kinie, muzeum i w laboratorium chemicznym, w XIV LO w Tarnowie im J. Szczepanika.
Prawdziwym Świętem Nauki w naszej szkole było podsumowanie tego trwającego kilka miesięcy projektu Być jak Ignacy oraz rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastycznego pt. Światło Łukasiewicza, nad którym patronat objął Wójt Gminy Skrzyszów oraz firma Gaz –System S.A. w Tarnowie. W uroczystości tej udział wzięli zaproszeni goście: p. wójt Marcin Kiwior, przedstawiciele firmy Gaz-System S.A. w Tarnowie, dyrektorzy szkół oraz nauczyciele wraz z nagrodzonymi w konkursie uczniami z gminy Skrzyszów a także społeczność naszej szkoły.
Członkowie Koła Młodych Naukowców przygotowali przedstawienie, prezentujące dokonania wybitnych polskich naukowców, których biografię i drogę naukową poznali podczas realizacji projektu. Szczególną uwagę zwrócili na postać Ignacego Łukasiewicza, twórcy przemysłu naftowego w Polsce, działacza niepodległościowego oraz niestrudzonego społecznika. Na zakończenie projektu młodzież zaprezentowała film nakręcony podczas realizacji programu.
Podsumowaniu towarzyszyła wystawa prac konkursowych oraz przedmiotów, które rzadko już można spotkać w naszych domach, takich jak; radioodbiorniki, aparaty fotograficzne, telefony na korbkę, adaptery, winylowe płyty itp., a niektóre z nich powstały jeszcze w I połowie ubiegłego stulecia. Piękną dekorację do przedstawienia wykonała emerytowana nauczycielka techniki p. Irena Wrona.
Projekt Być jak Ignacy był dla młodzieży fascynującą podróżą, którą odbyli wraz ze wspaniałymi, polskimi wynalazcami, naukową przygodą, podczas której poszerzyli swoją wiedzę, odwiedzili ciekawe miejsca oraz, co najważniejsze, mogli czerpać radość z bycia razem. Na pewno zapamiętają spotkania z interesującymi ludźmi, naukowcami, którzy z pasją i zaangażowaniem starli się zaszczepić w nich zapał do poznawania tego, co nowe i nieodkryte, by ludziom żyło się łatwiej i bezpieczniej.
Członkowie Koła Młodych Naukowców uwierzyli, że każdy może zmieniać rzeczywistość dzięki ciężkiej pracy i determinacji. Udział w tym przedsięwzięciu na pewno rozwinął ich osobowość, intelekt, zachęcił do samodzielnych poszukiwań.
Zwycięzcy gminnego konkursu Światło Łukasiewicza otrzymali zestawy upominkowe ufundowane przez Gaz- System S.A. z rąk Głównego Specjalisty p. Wacława Muskały oraz p. Mirosława Kasprzyka- Koordynatora z Pionu Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu.
Mamy nadzieję, że uczniowie chętnie przystąpią do kolejnych równie ciekawych, naukowych projektów.
Z radością informujemy, iż nasz chór szkolny wyśpiewał I miejsce podczas koncertu finałowego XX Przeglądu Poezji i Pieśni Patriotycznej, który odbył się 3 maja w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie. Uczniowie do finału zakwalifikowali się w wyniku wcześniejszych eliminacji. Przegląd ten został zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół- Świat Pracy” oraz Urząd Miasta Tarnowa w celu uczczenia Święta Narodowego Trzeciego Maja.
Gratulujemy p. Anecie Mikuś oraz członkom chóru sukcesu, z którego bardzo się cieszymy! Dziękujemy też akompaniatorowi- p. Pawłowi Nowakowi!
Zapraszamy do obejrzenia występu .
Z ogromną radością informujemy, iż w tegorocznych konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Krakowie uczeń klasy 7b Wojciech Kurczab uzyskał tytuł finalisty Małopolskiego Konkursu Geograficznego pt.:Cudze chwalimy, swego nie znamy …, geografia Polski bez tajemnic.
Wojtek wykazał się szczególnym zainteresowaniem geografią, bardzo dużą wiedzą oraz umiejętnościami geograficznymi.
Gratulujemy Wojtkowi i jego naukowemu opiekunowi – p. Magdalenie Iwan. Życzymy dalszych sukcesów!
Na podsumowanie III edycji programu edukacyjnego Być jak Ignacy został w naszej szkole przeprowadzony Gminny Konkurs Plastyczny pt. Światło Łukasiewicza pod patronatem Wójta Gminy Skrzyszów i Dyrektora szkoły.
12 kwietnia 2019 r. rozstrzygnięto konkurs. Jury oceniło 44 prace w dwóch kategoriach: klas 1-3 i 4-8 oraz III gimnazjum. Wybór najlepszych prac był bardzo trudny, gdyż wszystkie były wykonane pomysłowo i ciekawie. Szkolne Jury oceniało: estetykę wykonania pracy, ciekawą formę oraz atrakcyjność zastosowania technik plastycznych.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
KATEGORIA KLASY 1-3
I miejsce- Oliwia Miczek kl.3a- Szynwałd
II miejsce- Dariusz Piątek kl.1b- Łękawica
Wyróżnienia:
Amelia Karaś kl.1 - Skrzyszów 2
Nadia Paździoch kl.3 - Pogórska Wola
Radosław Madura kl.1b - Pogórska Wola
KATEGORIA KLASY 4-8 i III gimnazjum
I miejsce- Mateusz Nalepka kl.III gimnazjum- Szynwałd
II miejsce- Filip Kara kl.5b- Pogórska Wola
III miejsce- Barbara Maziarka kl.7a- Pogórska Wola i Patryk Lisowski kl.7 b- Pogórska Wola
Wyróżnienie:
Hubert Chrupek kl. 7a- Szynwałd
Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 30 kwietnia o 9:30 podczas zakończenia projektu Być jak Ignacy. Zostań bohaterem nauki.
Konkurs przygotowały panie: Danuta Kilian, Regina Krupa i Aneta Mikuś.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i gratulujemy zwycięzcom.
Szkolne Koło PCK przeprowadziło akcję pomocy Polakom przebywającym w Domu Miłosierdzia w Brzuchowicach koło Lwowa na Ukrainie, który prowadzą s. Józefitki.
Dom Miłosierdzia ma na celu zapewnienie całodobowej opieki dla schorowanych, samotnych, starszych Polaków mieszkających na Ukrainie, aby mimo tego, co wycierpieli, mogli godnie dotrwać końca swoich dni. S. Józefitki, które same borykają się z trudnościami materialnymi, zwróciły się do rodaków z prośbą o pomoc, a my na nią odpowiedzieliśmy.
SK PCK nie zostało obojętne i przez dwa miesiące zbierało środki czystości (płyny do mycia podłóg, preparaty do czyszczenia łazienek itp.), środki do higieny osobistej, worki na śmieci, rękawiczki jednorazowe, pieluchomajtki, pampersy, chusteczki nawilżające, kremy ochronne. Zgromadzone produkty przekazane zostały do Tarnowskiego Wolontariatu Misyjnego, który współpracuje z Domem Miłosierdzia i jest głównym organizatorem tej akcji oraz pośredniczy w przekazaniu zebranych artykułów.
Dziękujemy uczniom i nauczycielom, którzy wzięli udział w tym przedsięwzięciu, za pomoc, ofiarność i gotowość do niesienia pomocy.
Z przyjemnością informujemy, że dostaliśmy list z Kamerunu. Zapraszamy do zapoznania z treścią
Uczniowie najmłodszych klas naszej szkoły postanowili powitać wiosnę, prezentując różnorodne talenty. Pod kierunkiem wychowawczyń przygotowali i zademonstrowali swoje umiejętności. Mogliśmy zobaczyć, posłuchać i podziwiać uzdolnienia aktorskie, recytatorskie, taneczne i wokalne.
Tancerze z klas I przygotowali taniec z wstęgami, ćwiczenia gimnastyczne przy muzyce oraz układ choreograficzny do piosenki Chocolate, choco, choco. Wokaliści z klasy II b zaśpiewali piosenkę Anny Jantar Tyle słońca w całym mieście oraz utwór Andrzeja Rybińskiego Nie liczę godzin i lat. Uczniowie z klasy II a zaprezentowali etiudę taneczną pt. Droga do wolności i przedstawienie kukiełkowe Kłopoty łyżki. Aktorzy z klasy III zagrali spektakl pt. Komputer i bajki, który bawił i uczył.
Mali artyści nie tylko wspaniale prezentowali swoje zdolności, ale również pięknie wyglądali w różnorodnych strojach i kostiumach. Podziwiamy ich odwagę, talent, kunszt i wyobraźnię. Mamy nadzieję, że po takich występach wiosna na dobre już u nas zagości.
Zapraszamy do galerii
4 kwietnia uczniowie z klasy 2b, 3 oraz 1b wzięli udział w Zlocie Młodych Programistów w Tarnowie. Warsztaty zostały zorganizowane przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i odbywały się w ramach projektu ProgramujeMY tarnowski.
Podczas zlotu dzieci miały okazję wykazać się umiejętnościami, jakie zdobyły w trakcie zajęć z programowania, realizowanych w naszej szkole przez panie: Monikę Biały, Katarzynę Salawę i Reginę Kiwior przy wsparciu trenera - p. Ewy Sumary. W ramach warsztatów z robotyki, prowadzonych z wykorzystaniem klocków LEGO Education oraz komputerów z dedykowanym programem, uczniowie programowali i ożywiali zbudowane przez siebie roboty. Następnie, wyposażeni w tablety ze specjalistycznym oprogramowaniem, stanęli przed wyzwaniem zaprogramowania mobilnych robotów edukacyjnych najnowszej generacji – dronów, robotów Dash i Dot, Ozobotów oraz Edisonów.
Dzieci pracowały z ogromnym zaangażowaniem. Te kilka godzin spędzonych w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie było wypełnionych dobrą zabawą i nauką.
Zapraszamy do galerii
Bus szkolny w czasie REKOLEKCJI
tj. 1-3 kwietnia 2019r.będzie jeździł w następujących godzinach:
I bus - wyjazd 07.50 (Przystanek z Wielkiego Pola)
II bus – wyjazd 08.15 (Przystanek Pogórz)
Powrót:
I bus – 10.30
II bus – 14.30
21 marca nasza szkoła powitała Wiosnę. Jak co roku uczniowie przystąpili do różnych konkursów związanych z nadchodząca porą roku. Było kolorowo i zabawnie.
Pierwszą konkurencją, którą poszczególne klasy miały przygotować wcześniej, był wiosenny wystrój sal lekcyjnych. Wszystkie pomieszczenia były pięknie udekorowane i jury miało ciężkie zadanie do wykonania przy ich ocenie. W tym samym czasie oceniono też plakaty o tematyce wiosennej, które uczniowie wykonali wcześniej. Kolejne konkurencje odbyły się w holu, gdzie zgromadziła się społeczność szkolna. Jury w składzie: p. T. Cup, p. A. Niedbałowska i p. K. Prokop oceniało poszczególne zmagania w dwóch kategoriach: klasy 4- 6 szkoły podstawowej i klasy 7, 8 szkoły podstawowej i III gimnazjum.
Po przywitaniu wszystkich przez panią dyrektor Reginę Kiwior kolejno zespoły klasowe wychodziły na środek ubrane w kolorze, który wcześnie wylosowały, przedstawiając jednocześnie zebranym swój okrzyk na powitanie wiosny. Następnie zaprezentowały się Panie Wiosny z każdego oddziału klasowego. Kolejną kategorią była prezentacja samodzielnie ułożonego wiersza lub piosenki o wiośnie. Na końcu odbył się quiz, w którym pytania dotyczyły przysłów, zwierząt i roślin związanych z wiosną. Jury podliczyło punkty i ogłosiło wyniki: w kategorii klas 4 – 6 I miejsce zajęła klasa 5a, II- 6b, a III- 6a. W kategorii klas 7, 8 i III gimnazjum I miejsce przypadło klasie 8, II- 7b, III- 7a. W nagrodę zwycięzcy otrzymali słodkie upominki i piękne dyplomy.
Konkurs poprowadzili: Karolina Smagacz i Jakub Kisielewski, a został przygotowany przez Samorząd Uczniowski pod opieką p. A. Kwapniewskiej. Podziękowania za pomoc w organizacji szkolnych obchodów Pierwszego Dnia Wiosny należą się także p. A. Paździoch i p. W. Zielińskiej.
Samorząd Uczniowski dziękuje za okazane wsparcie p. dyrektor R. Kiwior i p. vicedyrektor D. Kilian, a także p. P. Ziębie za pomoc przy obsłudze sprzętu nagłaśniającego.
Wszyscy bardzo dobrze się bawili i mamy nadzieję, że udało nam się przywitać Wiosnę!
Zapraszamy do galerii
Uczniowie klasy VI a, którzy przystąpili do projektu Być jak Ignacy, uczestniczyli w licznych zajęciach mających na celu wszechstronny rozwój intelektualny, kulturalny i osobowościowy.
W tym roku jednym z bohaterów programu propagującego osiągnięcia polskich naukowców jest wielki wynalazca związany z ziemią tarnowską – Jan Szczepanik. Na pewno jest on dla młodzieży wzorem do naśladowania, ponieważ jego projekty przyczyniły się do rozwoju kinematografii, telewizji, fotografii oraz tkactwa.
Chcąc lepiej poznać biografię i dokonania tego naukowca, uczniowie nawiązali współpracę z Fundacją Jana Szczepanika oraz z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w im. Jana Szczepanika w Tarnowie. Członkowie Koła Młodych Naukowców dzięki temu wzięli udział w prelekcji przygotowanej przez wiceprezesa Fundacji, Mieczysława Czosnykę, na temat życia i osiągnięć badawczych tego wielkiego tarnowianina. Wykład odbył się w Izbie Pamięci Szczepanika, dlatego, wsłuchując się w opowieści, uczniowie mogli równocześnie podziwiać na fotografiach pierwsze kamery i projektory wykonane przez Szczepanika, kolorowe zdjęcia, które powstały dzięki zaprojektowanemu przez niego aparatowi fotograficznemu. Następnie wszyscy udali się na spacer po Tarnowie trasą, którą wyznaczyło życie wynalazcy. Wędrówka rozpoczęła się na Placu Szczepanika, następnie uczniowie przeszli przed dom przy ulicy Szopena, by później udać się przed kamienicę przy ulicy Sowińskiego. Na Starym Cmentarzu zapalili znicze i oddali hołd temu tarnowskiemu Edisonowi.
Młodzież podczas naukowych spotkań odbyła także podróż w czasie, poznając budowę i zasady funkcjonowania pierwszych urządzeń do tworzenia i przesyłania ruchomego obrazu. W Muzeum Inżynierii w Krakowie uczniowie zobaczyli pierwszy wyprodukowany w Polsce telewizor „Wisła”. Poznali także historię telewizji. Następnie w Muzeum Fotografii im. Walerego Rzewuskiego mogli podziwiać kolekcję najstarszego sprzętu fotograficznego i kinematograficznego. Oglądając stare fotografie, zobaczyli, jak zmieniała się technika robienia i wywoływania zdjęć. Uczniowie wzięli też udział w lekcji muzealnej i poznali kilka sposobów na animowanie nieruchomych obrazów. Sami też nakręcili i stali się bohaterami filmu kręconego metodą poklatkową.
Członkowie Koła Młodych Naukowców to młodzież zainteresowana nie tylko nauką i techniką. Są wśród nich również osoby uczestniczące w życiu kulturalnym Tarnowa. Ważne było dla nich także to, by zobaczyć aparaturę kinotechniczną jednego z najstarszych kin w Polsce – kina Marzenie. Dzięki uprzejmości pracowników tej placówki kulturalnej mogli zobaczyć stare, a także nowe techniki odtwarzania filmów, poznać pracę kinooperatora oraz uczestniczyć w fascynującej dyskusji na temat historii filmu.
Jan Szczepanik był także twórcą pierwszej kamizelki kuloodpornej, która uratowała życie króla Hiszpanii Alfonsa XIII. Z czasem pojawiły się nowe pociski, przed którymi kamizelka ta nie chroniła, ale sam pomysł zapoczątkował prace nad coraz nowszymi technologiami używanymi do produkcji kurtek, kaftanów, kamizelek wykorzystywanych w wojsku i policji. Młodzież dzięki współpracy i życzliwości Komendy Głównej Policji w Tarnowie mogła zobaczyć i przymierzyć kamizelki wykorzystywane przez policjantów podczas akcji, poznać ich budowę i sposób wykonania. Spotkanie to było dla uczniów niesamowitą okazją, aby przybliżyć sobie pracę policjanta, dowiedzieć się o sposobie zabezpieczania śladów zbrodni przez funkcjonariuszy z sekcji kryminalnej. Mogli też zobaczyć, jak pobiera się odciski palców, robi zdjęcia oskarżonemu. W Izbie Pamięci uczniowie poznali historię Komendy Głównej w Tarnowie, mogli obejrzeć stare fotografie i sprzęt używany dawniej przez policjantów.
Uczestnicy tego projektu dobrze poznali fascynującą historię życia i pracy Jana Szczepanika - polskiego badacza, którego wynalazkami interesował się świat. Tarnowianina, który swoim myśleniem i pomysłami wybiegał w przyszłość. Popularyzacja wiedzy na jego temat jest obowiązkiem każdego młodego człowieka pretendującego do miana naukowca.
Zapraszamy do zapoznania się z filmami przygotowanymi przez młodych naukowców:
Marian Rejewski
Kazimierz Funk
Jan Szczepanik
Przedstawiamy listę uczniów przyjętych do oddziału "0" w roku szkolnym 2019/20 - kliknij
13 marca uczniowie klas 7, 8 i III gimnazjum mieli możliwość obejrzenia w Tarnowie spektaklu pt. Kartki z powstania opartego na utworze Mirona Białoszewskiego Pamiętnik z Powstania Warszawskiego.
Sztuka przedstawiała dzieje Mirona oraz trzech innych osób podczas powstania w Warszawie. Czwórka bohaterów reprezentowała osoby, których zachowanie zmieniało się w czasie powstania: od euforii do załamania, od obojętności do wściekłości. Te zmiany podejścia związane były z konkretnymi przeżyciami bohaterów: bombardowanie domów, morderstwa na ludności cywilnej, pobyt w piwnicach, transport rannych, przejścia kanałami. Życie bohaterów spektaklu to jednak nie walka z okupantem, ale walka o przetrwanie, o zdobycie żywności, wody…
Ciekawie wybrane dialogi i sceny z prozy Białoszewskiego oraz doskonała oprawa muzyczno-dźwiękowa sprawiły, że uczniowie w skupieniu i ciszy oglądali spektakl, który przybliżył im realia czasów powstania warszawskiego.
Informacje dotyczące nowego systemu edukacji i rekrutacji do szkół znajdziesz tutaj
Zachęcamy również do zapoznania się z ulotką zawierającą informacje o terminach, przeliczeniach punktów.
Uczniowie klasy VI a pod kierunkiem p. Danuty Kilian przystąpili do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego stworzonego przez fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Program ten objęty jest patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i ma na celu promowanie wiedzy poprzez doświadczenia oraz poznanie biografii i wynalazków polskich naukowców. W tej edycji programu uczniowie wybiorą się w podróż naukową z takimi wynalazcami jak: Jan Szczepanik, Kazimierz Funk, Marian Rejewski, Henryk Magnuski. Materiały dydaktyczne podzielone zostały na cztery bloki tematyczne, po cztery scenariusze – każdy poświęcony wybranemu badaczowi.
Realizując ten projekt, młodzież z klasy VI a założyła wspólnie z p. Kilian Koło Młodych Naukowców, którzy raz w tygodniu będą spotykać się, by rozwijać swoje zainteresowania techniką i wynalazczością przy pomocy eksperymentów i doświadczeń. Uczniowie spróbują odkryć w sobie pasję naukami ścisłymi, zdobyć odpowiednia wiedzę, by później wykorzystać ją w praktyce. Celem tych zajęć będzie pokazanie, że zdobywanie wiadomości nie musi być nudne, można się uczyć i równocześnie bawić. Odkryć zainteresowania pomogą także liczne wycieczki edukacyjne, spotkania z pracownikami naukowymi, lekcje w kinie, muzeum i w laboratorium chemicznym. Młodzież, wychodząc naprzeciw założeniom tego projektu, postara się także dzielić z innymi zdobytą wiedzą i doświadczeniem, by w ten sposób popularyzować informacje na temat poznanych odkrywców.
Mamy nadzieję, że ta edukacyjna przygoda zintegruje uczniów i pokaże, że dzięki współpracy mogą dużo osiągnąć w różnych dziedzinach życia. Uwierzą, że także oni dzięki ciężkiej pracy, kreatywności i marzeniom mogą zmieniać rzeczywistość.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pogórskiej Woli zaprasza do zapisu na rok szkolny 2019/2020 do oddziału zerowego w szkole dzieci urodzonych w roku 2013 oraz do klasy pierwszej dzieci z rocznika 2012.
Zapisy od poniedziałku do piątku w godzinach pracy szkoły tj. od godz. 7.00 do godz. 15.00, a we środy od 9.00 do 17.00.
5 lutego uczniowie obejrzeli pokaz historyczny grupy artystycznej Rekonstrukto, którego tematem przewodnim była droga Polaków do niepodległości. Mogli zobaczyć i przymierzyć stroje z epoki: szwoleżera, powstańca, kosyniera i oficera I brygady Legionistów Polskich. Prowadzący przedstawili sytuację pod zaborami, omówili powstania narodowe oraz wskazali na rolę i legendę marszałka Józefa Piłsudskiego. Duże wrażenie zrobiła replika broni używanych przez powstańców oraz w I wojnie światowej, którą można było wziąć do rąk. Nie zapomniano też o roli kobiet w trudnych dla ojczyzny czasach.
Ta wesoła i upamiętniająca dążenia niepodległościowe lekcja historii na pewno na długo zostanie w pamięci.
W styczniu przesyłka z naszej szkoły dotarła do dzieci w Kamerunie. Za pieniądze, które zebraliśmy, sprzedając różne artykułu na Stoisku Misyjnym, zakupiliśmy odzież: podkoszulki, bluzy, spodenki, bieliznę, materiały szkolne oraz pasty i szczoteczki do higieny jamy ustnej. Dodatkowo podarowaliśmy troszkę naszych polskich smakołyków 😊 oraz artykułów, które nasi uczniowie dobrowolnie ofiarowali dla swoich afrykańskich rówieśników. Łącznie było to 10 kg.
Dzięki S. Alicji, która jest naszym pośrednikiem i pracuje tam, na miejscu z Alice i Arielle, otrzymaliśmy kilka zdjęć z dziećmi i ich polskimi upominkami oraz serdeczne podziękowanie za tak duży dar, jaki otrzymały od nas.
Cieszymy się, że sprawiliśmy radość naszym adopcyjnym dzieciom.
Zapraszamy do galerii
13 stycznia miało miejsce coroczne spotkanie opłatkowe Seniorów. Zebranych powitała p. dyrektor Regina Kiwior. Wśród gości znaleźli się radni na czele z przewodniczącym Rady Gminy p. Marcinem Trybą, ks. proboszcz Jerzy Borczewski, prezes OSP Pogórska Wola p. Janusz Madura, sołtys p. Anna Czosnyka oraz licznie przybyli rodzice uczniów i mieszkańcy wsi.
Kolejno głos zabrał wójt gminy, p. Marcin Kiwior, który podkreśli znaczenie głębokiej mądrości życiowej przekazywanej kolejnym pokoleniom przez Seniorów i wyraził radość ze spotkania. Następnie zebrani obejrzeli spektakl bożonarodzeniowy w wykonaniu uczniów klas III gimnazjum i klasy IV szkoły podstawowej przygotowany pod kierunkiem p. G. Grzegorzak i A. Przyszlak - Kubicz. Dotyczył on tajemnicy narodzenia Pańskiego i zachęcał do refleksji dotyczących codziennego życia i tego, jak każdy powinien postępować, by przekroczyć bramę do nieba. Zebrani stanęli przy żłóbku Boga - Człowieka, by u skromnej kolebki na klepisku ziemi złożyć Mu pokłon staropolski. Występ uświetniły kolędy w wykonaniu chóru szkolnego prowadzonego przez p. A. Mikuś, a niezwykłą atmosferę dopełniła przestrzenna dekoracja wykonana przez p. E. Sumarę, K. Soprych i A. Paździoch.
Po wspólnej modlitwie i poświęceniu opłatków przez ks. Jerzego Borczewskiego, zebrani podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Wspólne kolędowanie i miła atmosfera towarzyszyła wszystkim również podczas okolicznościowego spotkania w stołówce szkolnej.
9 stycznia odbył się finał dziesiątej edycji Gminnego Konkursu Kolędy i Piosenki Świątecznej w Języku Angielskim i Niemieckim pt. English Carols, Christmas Songs und deutsche Weihnachtslieder organizowanego przez nauczycieli języków obcych naszej szkoły: p. A. Dereń, p. A. Chomicz- Trybę, p. A. Kwapniewską, p. M. Pyrdę i p. A. Żurawską. Swoje umiejętności wokalne i językowe zaprezentowało 55 uczestników przygotowanych przez 17 nauczycieli.
W tegorocznej edycji uczniowie rywalizowali w siedmiu kategoriach, stając do walki z samodzielnie wybraną, dowolną kolędą lub piosenką świąteczną.
Jako pierwsi wystąpili uczniowie z klas 7 i 8 szkoły podstawowej oraz III klas gimnazjum, wykonujący utwory w języku niemieckim. Wśród solistów najlepsza okazała się Wiktoria Kawik ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Skrzyszowie, drugie miejsce zajęła Aleksandra Kiwior ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Skrzyszowie, a na trzecim miejscu uplasowała się Klaudia Golba ze Szkoły Podstawowej w Pogórskiej Woli. Do rywalizacji w kategorii zespołów przystąpiły tylko dwie grupy. Kinga Chrostek i Martyna Zegar ze Szkoły Podstawowej w Szynwałdzie zajęły pierwsze miejsce, a Maciej Kapustka i Łukasz Paszyński zajęli miejsce drugie.
Pozostałych pięć kategorii dotyczyło utworów wykonywanych w języku angielskim. Najmłodsi uczestnicy konkursu, uczniowie z klas 1-3 szkoły podstawowej, rywalizowali jako soliści lub zespoły. W tej kategorii najlepsze okazały się: Nadia Paździoch, Katarzyna Kuta i Lena Przeklasa z Pogórskiej Woli, drugie miejsce zajął zespół ze Szkoły Podstawowej w Łękawicy w składzie Zuzanna Grott, Ada Mitera i Dominika Pluta, a trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Szynwałdzie reprezentowana przez Martynę Kipias i Oliwię Miczek.
Kolejna kategoria to soliści z klas 4-6 szkoły podstawowej. Tu najlepszą okazała się Milena Gębala ze Szkoły Podstawowej w Ładnej, zwyciężając drugi raz z rzędu. Drugie miejsce zajęła Julia Ordowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Skrzyszowie, a trzecie Natalia Curyło ze Szkoły Podstawowej w Pogórskiej Woli.
Wśród zespołów z klas 4-6 szkoły podstawowej pierwsze miejsce przypadło Zuzannie Krakowskiej, Paulinie Sądowicz i Nadii Woźniak ze Szkoły Podstawowej w Szynwałdzie, drugie miejsce zajęli uczniowie z Pogórskiej Woli: Natalia Wywrot, Wiktoria Pila i Kacper Płaczek, a na trzecim miejscu uplasowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Skrzyszowie: Kamil Krupa i Nicola Salawa.
W kategorii solistów z klas 7 i 8 szkoły podstawowej i III gimnazjum pierwsze miejsce ex aequo zajęły: Paulina Zych ze Szkoły Podstawowej w Pogórskiej Woli oraz Kinga Zyguła ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Skrzyszowie. Drugie miejsce zajął Krzysztof Mazur ze Szkoły Podstawowej w Szynwałdzie, a trzecie Aleksandra Jarmuła ze Szkoły Podstawowej w Łękawicy.
Najlepszym zespołem w kategorii klas 7 i 8 szkoły podstawowej i III gimnazjum okazał się zespół ze Szkoły Podstawowej w Szynwałdzie w składzie: Aleksandra Krakowska, Kornelia Nowak i Natalia Ruścińska. Drugie miejsce zajęły Dominika Baran i Martyna Sroka ze Szkoły Podstawowej w Pogórskiej Woli, a trzecie reprezentantki Szkoły Podstawowej nr 1 w Skrzyszowie: Izabela Papuga, Julita Karczyńska i Aleksandra Gębska.
Występy oceniane były przez jury w składzie:
- mgr Roman Zubek, były dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie,
- Józef Kwapniewski, emerytowany nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie,
- mgr Maria Plebanek, nauczyciel muzyki,
- mgr Małgorzata Chrupek, nauczyciel języka angielskiego,
- mgr Monika Pyrda, nauczyciel języka niemieckiego,
- p. Aneta Urban, przedstawiciel Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Pogórskiej Woli.
Konkurs cieszy się ogromną popularnością, a poziom prezentowany przez uczestników jest z roku na rok coraz wyższy.
Informacje o warsztatach komputerowych znajdziesz tutaj
Natalia Szatko, uczennica kl.8, zajęła II miejsce w X Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Niemieckojęzycznej, który odbył się 9 I 2019 r. w Szkole Podstawowej Nr 1 im. J. Pawła w Skrzyszowie. Tematem przewodnim wierszy w języku niemieckim było „Weihnachten” (Święta Bożego Narodzenia). Natalia Szatko dokonała pięknej recytacji utworu G.E.Mielke „Das Kerzenkind”.
Naszą szkołę w konkursie recytatorskim reprezentowały również Sylvia Chluba IIIGB (w utworze Die Brandiser Wichtel „Weihnachtszeit oh Weihnachtszeit”) oraz Klaudia Golba VIIB (w wierszu G.Ch.Dieffenbach „Der Tannenbaum”). Wszystkie uczennice wykazały się pamięciowym opanowaniem tekstu niemieckojęzycznego, poprawną intonacją i wymową oraz interpretacją utworu na bardzo dobrym poziomie.
Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: Pani Monika Stach - nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie oraz Pani Elżbieta Onik - nauczyciel bibliotekarz w SP nr 1 w Skrzyszowie, organizator licznych konkursów recytatorskich.
Uczniów do konkursu przygotowała p. Anna Żurawska.
Gratulujemy sukcesu językowego!
Zajęcia nauki jazdy na nartach odbędą się w pierwszym tygodniu ferii tj.14.01-19.01.2019r. na stoku w Jastrzębiej koło Ciężkowic.
Każde dziecko musi dostarczyć do 4 stycznia do sekretariatu podpisane oświadczenia przez rodziców.
Kwotę 100 zł za udział w projekcie należy zapłacić w terminie od 2.01.2019 r. do 7.01.2019 r. w kasie urzędu gminy lub na konto podane na oświadczeniu.
Uwaga: Wpłaty nie będą przyjmowane w grudniu
Harmonogram dostępny jest tutaj
W świętach Bożego Narodzenia jest coś, co raz po raz każe zajrzeć nam w głąb siebie, w nasze wspomnienia i pragnienia, w naszą dziecięcą duszę. Szeleszczący papier, szeptane słowa, płonące świece, ozdobione okna, zapach cynamonu i goździków, życzenia napisane na karteczce lub wypowiedziane prosto do nieba w nadziei, że może się spełnią to Boże Narodzenie. W tym niezwykłym okresie uczniowie naszej szkoły włączyli się akcję organizowaną przez Zarząd Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej „Paczka dla Bohatera”, której celem jest przygotowanie paczek żywnościowych dla weteranów AK. Wielu polskich bohaterów czasu II wojny światowej żyje bowiem bardzo skromnie, często na granicy nędzy. Dlatego pomoc w postaci przygotowania podarunków to wyraz pamięci, solidarności i wdzięczności tym, dzięki którym dziś żyjemy w wolnym kraju.
Dzieci entuzjastycznie przystąpiły do zbiórki żywności i otworzyły swe serca na potrzeby innych. Dzięki temu ten niezwykły czas świąteczny, kiedy Narodzony znajduje miejsce w naszych domach, rodzinach i sercach, z pewnością będzie dla kombatantów nie tylko głębokim przeżyciem duchowym, ale także pozwoli zasiąść do stołu, na którym nie będzie pusto.
Tydzień Misyjny to czas większego zaangażowania dla wszystkich, którzy biorą sobie do serca misyjny nakaz Jezusa. To również czas rozbudzania ducha misyjnego oraz okazywania naszej wdzięczności za dar wiary i szczególnej pamięci o misjonarzach.
Myśląc o naszych adopcyjnych dzieciach w Tygodniu Misyjnym, który obchodziliśmy w tym roku pod hasłem Pełni ducha i posłani zorganizowaliśmy dwa Stoiska Misyjne. Przez cały ten czas uczennice klasy 5a bardzo profesjonalnie sprzedawały różnorodne artykuły. Każdy miał okazję zakupić „coś dla ducha” (misyjne różańce, breloki, saszetki na dokumenty, bransoletki i wiele innych wspaniałości z Peru oraz Boliwii), jak również „coś dla ciała” - pięknie pachnące i smaczne, misyjne ciasteczka.
Dochód, który uzyskaliśmy ze sprzedaży tych misyjnych produktów, zostanie przeznaczony na zorganizowanie i wysłanie paczki do szkoły w Kamerunie, gdzie uczęszczają nasze adopcyjne dzieci: Arielle i Alice.
Dziękujemy wszystkim Dzieciom, Rodzicom oraz Nauczycielom za otwarte serce i zaangażowanie się w upieczenie smakołyków. Każdy, kto tak chętnie włączył się w naszą akcję, czuje z pewnością ducha misyjnego.
Pomysłodawcą i koordynatorem Tygodnia Misyjnego była p. Magdalena Iwan. Wyrażamy Pani naszą wdzięczność za zachęcenie naszej szkolnej społeczności do działań misyjnych.
Adopcja serca to niezwykłe dzieło pomocy dzieciom żyjącym w krajach misyjnych.
To przyjęcie dziecka z dalekiego kraju, pomimo że pozostaje ono nadal w swojej ojczyźnie. Jest to szansa na godne życie dla dzieci i młodzieży. Pomoc polega na wspieraniu finansowym ich edukacji. Dzieło to koordynują Siostry Misjonarki na poszczególnych placówkach misyjnych. Za ich pośrednictwem utrzymujemy kontakt z „adoptowanym” dzieckiem.
Nasza Szkoła podjęła się takiej adopcji i … od niedawna jesteśmy „Rodzicami Adopcyjnymi” Alice i Arielle. Mamy młodsze koleżanki aż w Afryce, w Kamerunie! Dzięki naszemu wsparciu dziewczynki będą miały zapewnione podstawowe środki do życia: opłaconą szkołę, zakupione materiały i pomoce szkolne, żywność, potrzebne leki, czy to, co w danym momencie jest dla nich niezbędne (roczny koszt utrzymania dziecka wynosi 200€).
Dziewczynki pochodzą z biednych rodzin, które mają wiele trudności. Dzięki naszemu wsparciu w tym roku szkolnym 2018/2019 rozpoczęły naukę w Katolickiej Szkole Podstawowej św. Józefa w Bertoua, w Kamerunie (jest to placówka misyjna Zgromadzenia Sióstr św. Dominika – dominikanek. Siostry te prowadzą również ośrodek zdrowia, aptekę, gabinet dentystyczny, opiekują się przedszkolem katolickim i zakrystią oraz pracują jako katechetki i przygotowują dzieci i młodzież do sakramentów).
Alice MerveilleNouck, ur. 3.09.2010 r.
Alice mieszkała bardzo daleko od szkoły, a to utrudniało jej możliwość kształcenia się.
ArielleSchelsyBadomb ur. 22.06.2007 r.
Arielle była pod opieką babci, ma tylko mamę, która jest niesłysząca i niewidoma.
22 listopada uczniowie klas siódmych uczestniczyli w trzygodzinnych warsztatach edukacyjnych organizowanych przez Gaz- System S. A. Tego dnia do szkoły przybyło mobilne laboratorium chemiczne, które obsługiwali trenerzy- edukatorzy. Celem zajęć było nabycie umiejętności posługiwania się sprzętem laboratoryjnym, nauka rzetelnego opisu eksperymentu ze szczególnym rozróżnieniem obserwacji i wniosków, połączenie teorii z praktyką oraz nabycie konkretnej wiedzy na temat zastosowania i korzyści wynikających z użytkowania gazu ziemnego, bezpieczeństwa i eksploatacji infrastruktury gazowej.
Spotkanie rozpoczęła prelekcja dotycząca działalności spółki Gaz- System, którą poprowadzili jej przedstawiciele. Kolejno uczniowie przy przygotowanych wcześniej i przywiezionych przez prowadzących stanowiskach samodzielnie przeprowadzali doświadczenia dotyczące budowy prostego elektrolizera, elektrolizy wobec wskaźnika oraz doświadczenia z gazami: skąd się one biorą, jakie gazy są w naszym otoczeniu i jakimi prawami się rządzą. Każdy z tych eksperymentów mocno angażował młodzież, a nad bezpieczeństwem i poprawnością ich przebiegu czuwało dwoje edukatorów.
Następna część to pokazy doświadczeń przeprowadzane przez trenerów, m. in. z ciekłym azotem, które miały bardzo widowiskowy charakter i sprawiały uczniom wiele radości. Po nich odbył się konkurs dla uczestników oraz rozdano nagrody dla najaktywniejszych uczniów.
Ta niezwykle ciekawa i nietypowa lekcja chemii ogromnie podobała się młodzieży i budziła ciekawość także tych uczniów, którzy nie brali w nich udziału. Sprzyjało temu profesjonalne przygotowanie sali, indywidualny dostęp do sprzętu badawczego oraz miła atmosfera.
Przedstawiciel Gaz- Systemu przekazał dla szkoły na ręce p. dyrektor Reginy Kiwior klosz próżniowy z pompą i oprzyrządowaniem do uzyskiwania próżni, zestaw do elektrolizy, zasilacz prądu stałego, fartuch ochronny oraz materiały do pracy dla nauczycieli.
Zajęcia te, oprócz walorów dydaktycznych, przysporzyły młodym ludziom wiele radości i na pewno na długo pozostaną w ich pamięci.
9 listopada o godzinie 11.11 uczniowie naszej szkoły wspólnie odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego, tym samym włączając się w ogólnopolski projekt w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Społeczność szkolna zebrała się w holu i przy akompaniamencie pianina najpiękniej jak potrafiła, odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego. Uczniowie tego dnia byli odświętnie ubrani oraz mieli biało-czerwone kotyliony i flagi, demonstrując tym swoją wielką miłość do Ojczyzny.
4 listopada uczniowie naszej szkoły wraz z p. dyrektor Reginą Kiwior wzięli udział w jednej z najważniejszych uroczystości patriotycznych w regionie tarnowskim- XX Zlocie Niepodległościowym w Łowczówku. Była to jubileuszowa edycja tego wydarzenia stanowiącego jednocześnie punkt kulminacyjny powiatowych obchodów 100-tnej rocznicy obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. polową w intencji Ojczyzny oraz poległych i zmarłych Legionistów na Cmentarzu Legionistów Polskich. Następnie odbyła się ceremonia oficjalna, w której wziął udział prezydent Rzeczpospolitej Polskiej p. Andrzej Duda. Kolejno miał miejsce piknik historyczny z udziałem grup rekonstrukcji historycznej oraz wspólne śpiewanie pieśni legionowych.
Tegoroczny zlot miał wyjątkowy charakter i był dla jego uczestników wielkim, patriotycznym przeżyciem.
W dniu 8 listopada uczniowie klas I – III naszej szkoły wraz z wychowawczyniami i przy pomocy rodziców przygotowali zdrowe śniadanie, włączając się w ogólnopolską akcję Śniadanie daje moc. Celem programu jest propagowanie zdrowego żywienia wśród najmłodszych oraz uświadomienie im, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia.
Rodzice uczniów byli nie mniej zaangażowani niż ich dzieci, bowiem wspólnie ze swoimi pociechami przygotowywali kanapki, sałatki, pasty warzywne, twarożki, desery itp. Wszystkie potrawy i produkty dzieci konsumowały z wielkim apetytem przy estetycznie nakrytych stołach. Zdrowym śniadaniem podzieliły się z nauczycielami i panią dyrektor.
Dzień ten dla uczniów był pełen wrażeń, emocji i dobrej zabawy, a także stanowił lekcję zdrowego żywienia. Mamy nadzieję, że zdrowe nawyki dzieci zapamiętają na dłużej.
Wójt Gminy Skrzyszów zachęca do licznego udziału w bezpłatnych szkoleniach informatycznych realizowanych w ramach projektu pn. „Rozwijamy kompetencje cyfrowe mieszkańców Gminy Skrzyszów”. Projekt skierowany jest do Mieszkańców Gminy Skrzyszów w wieku 25 – 74 lata, którzy chcieliby zgłębić zakres własnych umiejętności cyfrowych. Zajęcia prowadzić będzie wykwalifikowana kadra instruktorów, odbywać się będą w małych – 12 osobowych grupach, tak aby każda osoba mogła pracować samodzielnie przy komputerze. W ramach projektu każdy z uczestników otrzyma niezbędne materiały dydaktyczne oraz certyfikat ukończenia szkolenia.
Kierunki szkoleń:
„Rodzic w Internecie”
„Mój biznes w sieci”
„Moje finanse i transakcje w sieci”
„Działam w sieciach społecznościowych”
„Tworzę własną stronę internetową (blog)”
„Rolnik w sieci”
„Kultura w sieci”
Szkolenia realizowane będą w 5 miejscowościach na terenie Gminy
Skrzyszów:
- Pracownia Orange w Łękawicy
- Remiza OSP w Ładnej
- Szkoła Podstawowa Nr 1 w Szynwałdzie lub siedziba Biblioteki
Publicznej w Szynwałdzie
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Skrzyszowie lub remiza OSP w Skrzyszowie
- Szkoła Podstawowa w Pogórskiej Woli lub remiza OSP w Pogórskiej Woli.
Szkolenie z zakresu każdego kierunku trwa 16 godzin dydaktycznych.
Zajęcia prowadzone będą w dwóch systemach:
- w weekendy (2 x 8 godzin) z przerwami kawowo – kanapkowymi
lub
- w tygodniu, od poniedziałku do piątku (4 dni x 4 godziny) z przerwami
kawowymi.
8 listopada 2018 r. odbędą się konsultacje. Harmonogram znajdziesz tutaj.
Z radością informujemy, że uczennica klasy III A gimnazjum, Julia Żurowska, zajęła I miejsce w kategorii multimedialnej gminnego konkursu Dlaczego „syn polskiej ziemi”? organizowanego przez szkołę podstawową w Skrzyszowie. Julia pod kierunkiem p. Marii Kwaśniak wykonała prezentację multimedialną poświęconą św. Janowi Pawłowi II.
Gratulujemy uczennicy i jej opiekunowi!
Szkoła Podstawowa im. H. Marusarzówny w Pogórskiej Woli znalazła się w gronie 15 innych placówek w województwie, które otrzymały Certyfikat Szkoły Promującej Bezpieczeństwo. Jest to dokument potwierdzający realizację projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa oraz wykonanie działań mających na celu poczucie bezpieczeństwa na terenie szkoły. Certyfikat ten ma charakter honorowy i jest formą docenienia placówki, która wzorowo dba o bezpieczeństwo osób i mienia w swoim obiekcie, a także w jego najbliższym otoczeniu, a także troszczy się o poczucie bezpieczeństwa osób tam przebywających.
Podsumowanie projektu miało miejsce w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, podczas którego odbyło się uroczyste wręczenie Certyfikatów, w którym uczestniczyła p. dyrektor Regina Kiwior, jeden z koordynatorów- p. wicedyrektor szkoły Danuta Kilian oraz dwóch uczniów. Delegacji towarzyszył również Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie p. kom. Robert Kozak, osoba mocno wspierająca szkołę w trakcie realizacji tego projektu. Podziękowanie za działania wprowadzające i realizację projektu w ubiegłym roku szkolnym otrzymała także Pani Agnieszka Cisoń - pierwszy koordynator projektu.
Cieszymy się, że jesteśmy bezpieczną placówką i zostaliśmy wyróżnieni i docenieni.
Zapraszamy do galerii
Kolejny już raz uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję Światełko pamięci dla Łyczakowa, której celem jest zapalenie 1 listopada zniczy na polskich grobach na cmentarzu Orląt Lwowskich oraz Cmentarzu Łyczakowskim. W akcję tę włączyli się mieszkańcy Pogórskiej Woli, którzy niezwykle hojnie wsparli ten szczytny, patriotyczny cel, nabierający w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości jeszcze mocniejszego wyrazu. Partnerami tego projektu byli również: OSP Pogórska Wola oraz Gaz System. Dzięki zebranym funduszom udało się zakupić białe i czerwone znicze.
Uczniowie wraz z opiekunami, p. dyrektor Reginą Kiwior, p. A. Dereń, p. A. Przyszlak-Kubicz i p. E. Sumarą, udali się w dniach 23-24 października na Ukrainę. Tu najpierw odwiedzili zaprzyjaźnioną, polską Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Strzelczyskach, gdzie spotkali się ze swoimi rówieśnikami, zobaczyli, jak wygląda ich placówka oraz zajęcia lekcyjne. Przyjęci z wielką serdecznością wspólnie wypili herbatę i przekazali tamtejszej młodzieży i dzieciom pomoce szkolne. Po wspólnym, pamiątkowym zdjęciu wycieczkowicze udali się do Lwowa na najstarszą, zabytkową nekropolię położoną malowniczo na wzgórzach- Cmentarz Łyczakowski. Tu odwiedzili groby wybitnych Polaków, m.in. Marii Konopnickiej, Władysława Bełzy, Stefana Banacha oraz poznali historię cmentarza Orląt Lwowskich. Przed tablicą pamiątkową złożyli wiązankę od społeczności naszej miejscowości oraz zapalili znicze. Była to niezwykle wzruszająca chwila, gdyż uczniowie także zapalali świece na grobach swych rówieśników, którzy bronili Lwowa tak, jak orlęta swego gniazda. Wtedy też w sposób szczególny wybrzmiały słowa Kornela Makuszyńskiego, że na te groby powinni z daleka przychodzić ludzie małej wiary, aby się napełnić wiarą niezłomną, ludzie małego ducha, aby się nadyszeć bohaterstwa.
Kolejnego dnia, po śniadaniu, młodzież udała się do centrum Lwowa, by poznać najważniejsze jego zabytki i atrakcje oraz podążać śladami polskości. Zobaczyła rynek, operę, uliczki starego miasta, cerkwie, katedrę ormiańską oraz pomnik Adama Mickiewicza. Duże wrażenie zrobiła wizyta w bazylice archikatedralnej, w której przed cudownym obrazem Matki Boskiej Łaskawej złożył śluby król Jan Kazimierz. Lwów, mimo deszczu, urzekł wszystkich piękną architekturą i niepowtarzalnym klimatem.
Mimo iż była to dla niektórych młodych ludzi kolejna wizyta na Ukrainie, to fakt, iż przypadła ona niemal w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, stanowiła ogromne i niezapomniane patriotyczne przeżycie.
Zapraszamy do galerii
Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej były połączone z miłą rocznicą 85. urodzin przyjaciela naszej szkoły, inicjatora założenia chóru szkolnego, wieloletniego jego dyrygenta i aranżera wielu utworów, emerytowanego dyrektora szkoły muzycznej p. Romana Zubka. Uroczystość rozpoczęła część poświęcona dostojnemu Jubilatowi, przygotowana pod kierunkiem p. A. Przyszlak-Kubicz. Uczniowie przedstawili życiorys oraz najważniejsze dokonania p. Zubka i złożyli Mu życzenia. W imieniu społeczności szkolnej gratulacje przekazała p. dyrektor Regina Kiwior a w imieniu samorządu gminy Skrzyszów- p. wójt Marcin Kiwior oraz radni: p. M. Tryba, p. J. Świątek i p. A. Wzorek. Również słowa uznania i życzenia wyrazili obecni, wieloletni byli współpracownicy Jubilata ze szkoły muzycznej. Chór szkolny, prowadzony przez p. A. Mikuś, wykonał piosenki autorstwa p. Zubka, który był bardzo wzruszony i wyraził wdzięczność za pamięć o nim i jego zasługach.
Druga część uroczystości była poświęcona wszystkim pracownikom szkoły. Pani dyrektor wskazała na ich poświęcenie i zaangażowanie oraz złożyła życzenia. Następnie uczniowie, pod kierunkiem p. U. Zydroń, podziękowali swym pedagogom za ich trud oraz okazywane młodym ludziom serce. Kolejno głos zabrali przedstawiciele Gaz Systemu, którzy na ręce dyrekcji ofiarowali bukiet kwiatów oraz złożyli życzenia. Na koniec p. Regina Kiwior odczytała nazwiska osób wyróżnionych za swą pracę nagrodami. Nagrody te otrzymali nauczyciele i pracownicy szkoły podczas gminnej uroczystości DEN. Wśród nagrodzonych nagrodą wójta znaleźli się: p. dyrektor R. Kiwior, p. D. Kilian, p. R. Krupa, p. A. Mikuś, p. A. Przyszlak- Kubicz i p. E. Sumara. Nagrody dyrektora szkoły otrzymali następujący nauczyciele: p. M. Biały, p. T. Cup, p. A. Dereń, p. E. Gawron, p. M. Iwan, p. A. Kalita, p. R. Kapustka, p. H. Pajor, p. M. Smoter, p. K. Soprych, p. M Żywiec oraz pracownicy kuchni i obsługi: p. A. Baran, p. B. Okrzesa, p. K. Tomasiewicz, p. G. Wywrot, p. P. Zięba. Pani dyrektor wyróżniła też pracę następujących nauczycieli: p. A. Chomicz- Tryby, p. T. Kocoł, p. A. Korus, p. B. Kuty, p. M. Kwaśniak, p. A. Kwapniewskiej, p. A. Paździoch, p. M. Pyrdy, p. K. Salawy oraz ks. O. Leśniaka.
W tym dniu nie zapomniano także o emerytowanych pracownikach naszej szkoły, którzy byli obecni na uroczystości i im w sposób szczególny wyrażono wdzięczność za kilkudziesięcioletnią pracę oraz oddanie.
Na zakończenie dostojny Jubilat, p. Roman Zubek zagrał dla wszystkich trzy utwory na pianinie.
24 września kolejny raz członkowie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z p. dyrektor Reginą Kiwior i p. Kingą Soprych uczestniczyli w obchodach 74. rocznicy pacyfikacji Jamnej i partyzanckiej bitwy Batalionu Barbara 16. Pułku Piechoty AK.
Najpierw miał miejsce ceremoniał przed pomnikiem poległych podczas pacyfikacji, gdzie odśpiewano hymn państwowy, odczytano apel poległych, złożono wieńce i wiązanki. Następnie młodzież uczestniczyła we Mszy św. polowej w intencji poległych i zamordowanych. Ostatni punkt uroczystości to piknik patriotyczny, podczas którego można było posilić się pyszną grochówką.
Uroczystość zgromadziła wiele osób. Było to wielopokoleniowe grono tych, którzy przyszli na Jamną bez nakazu i przymusu, przyszli bo dla nich to miejsce szczególne, to zarówno historyczna pamięć jak i dzień dzisiejszy, jego wartości i autorytety.
19 września członkowie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z p. dyrektor Reginą Kiwior oraz paniami: A. Przyszlak- Kubicz i E. Sumarą uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Władysława Mroza w Tarnowie.
Najpierw wzięli udział we Mszy św. w Katedrze a następnie przeszli przed kamienicę przy Wałowej 4, gdzie w oficynie znajdowała się drukarnia Władysława Mroza wydająca na początku II wojny światowej Biuletyn Informacyjny zawierający wiadomości o represjach w okupowanym kraju i o prawdziwych sytuacjach na frontach.
Przed tablicą krótką historię drukarni oraz jej właściciela aresztowanego przez gestapo i straconego w KL Auschwitz przedstawiła p. Maria Żychowska. Po jej wystąpieniu córki Mroza odsłoniły tablicę, zaś obecny na uroczystości ksiądz Zbigniew Guzy dokonał jej poświęcenia.
W zakładce Dla rodziców można znaleźć informacje o ogólnych warunkach ubezpieczenia.
12 września społeczność szkoły obchodziła bardzo uroczyście 77. rocznicę śmierci patronki, Heleny Marusarzówny. Świętowanie rozpoczęło się od Mszy Św., podczas której piękną, przepełnioną patriotyzmem i pamięcią o bohaterach naszej Ojczyzny homilię wygłosił ks. proboszcz Jerzy Borczewski.
Następna część uroczystości miała miejsce przy pomniku pomordowanych w czasie II wojny światowej. Tu obecni byli licznie przybyli goście, tj.: Wójt Gminy Skrzyszów p.Marcin Kiwior, przewodniczący rady gminy p. Czesław Boruch wraz z samorządowcami, przedstawiciel Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie dyrektor delegatury w Tarnowie p. Artur Puciłowski, przedstawiciele służb mundurowych: wojska polskiego- por. Anna Kaczmarczyk, Policji Miejskiej w Tarnowie- podkom. Robert Kozak, Nadleśnictwa Gromnik- Grzegorz Wojtanowski, dyrektor Gaz Systemu p. Wacław Muskała, Wójt Gminy Pleśna p. Józef Knapik, delegacje ze szkół noszących imię Heleny Marusarzówny z Zakopanego, Szczyrku i Woli Rzędzińskiej, XVI LO im. AK w Tarnowie z historycznym sztandarem XVI pp Batalionu Barbara, Szkoła Podstawowa im. Oddziału Regina II AK w Bistuszowej, Szkoła Podstawowa im. AK w Szynwałdzie, dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek gminy Skrzyszów, uczniowie, rodzice wraz z przedstawicielami Rady Rodziców oraz mieszkańcy Pogórskiej Woli i okolic. Kolejny raz uroczystości uświetniła kompania honorowa 6. Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa. Niezwykle istotna była dla wszystkich obecność w tym miejscu po raz kolejny przedstawiciela rodziny patronki szkoły, zięcia Stanisława Marusarza, p. Juliana Borguli z Zakopanego.
Dyrektor szkoły Regina Kiwior, która przywitała gości w imieniu Wójta Gminy Skrzyszów i swoim własnym, przypomniała ostatnie chwile życia Marusarzówny i jej współtowarzyszek, zwracając uwagę na bohaterską postawę patronki i niezłomność, nawet w obliczu śmierci. Następnie zabrał głos p. Wójt Marcin Kiwior, który zwrócił uwagę na to, czym jest patriotyzm w dzisiejszych czasach. Później odbył się apel poległych, poprowadzony przez oficera kompanii wojskowej, po którym żołnierze oddali trzykrotną salwę honorową a jej dźwięk właśnie w tym miejscu miał niezwykły charakter i symboliczne znaczenie. Potem zabrzmiała Cisza, zadedykowana wszystkim pomordowanym tu w czasie II wojny światowej oraz śp. płk. Jerzemu Pertkiewiczowi, wielkiemu przyjacielowi szkoły, który 30 czerwca 2018 r. odszedł na wieczną wartę. Widać było mocne wzruszenie na twarzach wszystkich obecnych osób.
Po modlitwie w intencji rozstrzelanych, przy dźwiękach werbli, delegacje składały kwiaty, oddając hołd ofiarom zbrodni. W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w niebo pofrunęło sto biało-czerwonych balonów, co wywarło na zebranych niesamowite wrażenie.
Ostatnia część obchodów miała miejsce w sali gimnastycznej szkoły, gdzie głos zabrali zaproszeni goście, zwracając uwagę na wagę patriotyzmu w dzisiejszych czasach, przywołując postać patronki szkoły i wyrażając uznanie dla patriotycznego oraz kształtującego właściwą postawę charakteru tego święta. Zebrani obejrzeli także piękny program artystyczny przygotowany pod kierunkiem p. Agnieszki Przyszlak- Kubicz. Występy uświetniły pieśni śpiewna przez chór szkolny oraz solistów, których przygotowała p. Aneta Mikuś. Nastrój tej uroczystości nadawała przestrzenna dekoracja wykonana przez p. Ewą Sumarę i p. Kingę Soprych.
Na zakończenie nastąpiło podsumowanie X Biegu Memoriałowego im. Heleny Marusarzówny, zorganizowanego przez nauczycieli wychowania fizycznego: p. Teresę Cup, p. Kingę Soprych i p. Rajmunda Kapustkę. Uczniowie, którzy zajęli miejsca na podium, zostali uhonorowani medalami i otrzymali nagrody ufundowane przez Gaz System oraz pamiątkowe puchary wykonane przez firmę p. Agnieszki i Piotra Sajdaków z Pogórskiej Woli.
Wielu znakomitych gości oraz podniosła atmosfera tego dnia pozwoliły należycie uczcić pamięć Marusarzówny oraz innych kobiet, które zginęły w lasku w Pogórskiej Woli. Kolejny raz społeczność szkolna przypomniała sobie, że z prawdziwym patriotyzmem mamy do czynienia wówczas, gdy nie oczekuje się niczego w zamian, poświęca się własne dobro w imię dobra Ojczyzny oraz nie lęka się dla niej wyrzec młodości, szczęścia osobistego i rozrywek. Helena pokazała, iż miłość do Polski to uczucie szczere, proste, niewymuszone.
Zapraszamy do galerii
Bus szkolny w dniu 12.09.2018r. (ŚWIĘTO SZKOŁY) będzie rano jeździł o stałych porach, a powrót:
I bus - godz. 13.15
II bus -godz. 14.15
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i uczniowie Szkoły Podstawowej im. H. Marusarzówny w Pogórskiej Woli mają zaszczyt zaprosić na obchody Święta Szkoły, które odbędą się 12 września 2018 r.
Przebieg uroczystości:
10.00 - Msza Św. w Kościele Parafialnym pw. św. Józefa w Pogórskiej Woli,
11.30 - uroczystości przed pomnikiem pomordowanych:
- apel pamięci, salwa honorowa,
- złożenie wiązanek przez delegacje w asyście VI Brygady
Powietrznodesantowej im. gen. S. Sosabowskiego z Krakowa,
12.00 - część artystyczna i podsumowanie X Biegu Memoriałowego
im. Heleny Marusarzówny,
13.00 - okolicznościowe spotkanie w stołówce szkolnej.
Dyrektor Szkoły zaprasza na uroczystą inaugurację roku szkolnego 2018/2019.
Przebieg uroczystości:
-9.00- Msza Św. w kościele parafialnym (zbiórka przed szkołą o 8.45),
-10.00- spotkanie w sali gimnastycznej i uroczysta akademia.
Rozpoczęcie roku szkolnego dla dzieci oddziału „O” odbędzie się o godz. 12.00.
Informujemy, że w dniu rozpoczęcia roku szkolnego, pierwszy bus odjeżdża rano o 7.50 (Wielkie Pole), a drugi o 8.20 (Pogórz). Powrót o godz. 11.00 i 11.30.