Z wielką radością informujemy, iż klasa III A gimnazjum uzyskała bardzo wysoki wyniki egzaminu gimnazjalnego, powyżej średniej gminy, powiatu, województwa i kraju ze wszystkich przedmiotów. Wyniki procentowe przedstawiają się następująco:
Gratulujemy uczniom oraz nauczycielom: j. polski- p. A. Przyszlak- Kubicz, historia i wos- p. H. Pajor i p. K. Soprych, matematyka- p. E. Sumara, przedmioty przyrodnicze- p. R. Krupa, p. M. Iwan, p. M. Smoter, p. A. Olszewski, j. angielski- p. A. Dereń.
Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość, iż 30 czerwca na wieczną wartę odszedł Wspaniały Przyjaciel naszej szkoły, Niezwykły Człowiek, Niezłomny Patriota, Kawaler Orderu Virtuti Militari, płk dr Jerzy Pertkiewicz. Osoba niezwykłej skromności i życzliwości, całym sercem oddana swojej Ojczyźnie i drugiemu człowiekowi, wielki Przyjaciel i Autorytet młodzieży.
Panie Pułkowniku, na zawsze pozostanie Pan w naszych sercach i wdzięcznej pamięci!
Klasa III A wraz z wychowawcą p. A. Przyszlak-Kubicz i p. E. Sumarą wyjechała w dniach 20-21 czerwca na wycieczkę do Warszawy. Była to nagroda ufundowana przez samorząd gminny za najwyższy w gminie wynik klasy uzyskany na egzaminie gimnazjalnym. III A ze wszystkich części egzaminu zdobyła wynik powyżej średniej gminy, powiatu, województwa i kraju.
Pierwszego dnia wycieczki młodzież udała się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie przeprowadziła szereg doświadczeń i eksperymentów naukowych, wyśmienicie się przy tym bawiąc. Po obiadokolacji wszyscy poszli na długi spacer po stolicy i zobaczyli Stare Miasto, Plac Piłsudskiego wraz z Grobem Nieznanego Żołnierza, przeszli Krakowskim Przedmieściem, podziwiając przy tym występy i pokazy uliczne oraz chłonąc uroki tętniącego życiem miasta. Niebywałe wrażenie zrobił też rozświetlony stadion narodowy oraz roziskrzone wieżowce.
Drugiego dnia uczniowie zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego, które dzięki wspaniałemu przewodnikowi i jego wzruszającym opowieściom zachwyciło po raz kolejny. Następnym punktem wycieczki był Sejm, gdzie wycieczkowicze zobaczyli salę obrad, poznali rozmieszczenie kompleksu budynków sejmowych oraz przypomnieli sobie założenia polskiego parlamentaryzmu.
Po pełnych wrażeń dniach spędzonych w stolicy trzecioklasiści zadowolenie wrócili do domu. Wycieczka ta na pewno na długo pozostanie w ich pamięci jako zasłużona premia za wiele lat wytężonej nauki.
Zapraszamy do galerii
Kliknij tutaj
Kliknij tutaj
14 czerwca młodzież z klas III gimnazjum wraz z ks. katechetę Oskarem Leśniakiem i wychowawczyniami: p. A. Przyszlak-Kubicz i p. E. Sumarą wzięła udział w Diecezjalnym Spotkaniu Bierzmowanych przed ołtarzem papieskim w Starym Sączu. Po przyjeździe na miejsce i rejestracji gimnazjaliści udali się przed scenę, gdzie, mimo ulewnego deszczu, miała miejsce integracja i liczne zabawy. Następnie wszyscy zgromadzili się przed ołtarzem, by uczestniczyć w modlitwie, wysłuchać świadectw i wielbić Pana. Kolejno uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzej Jeża, który skierował do młodych wiele cennych przesłań m.in. na temat otrzymanych talentów i ich umiejętnego wykorzystania. Po Eucharystii uczniowie udali się na agape i pełni duchowych przeżyć wrócili do domów.
Niedawno uczniowie wyjechali na zieloną szkołę do niezwykle urokliwej miejscowości Sianożęty niedaleko Kołobrzegu. Podróż pociągiem rozpoczęła się rano 14 maja i przebiegła przyjemnie oraz wesoło. Do ośrodka Neptun, położonego nad samym morzem, dotarliśmy wieczorem i po ciepłej kolacji wyszliśmy przywitać się z Bałtykiem.
Pierwszy dzień od rana przywitał nas słońcem, więc zaraz po lekcjach poszliśmy na plażę, gdzie zabawom i radości nie było końca. Po obiedzie natomiast udaliśmy się spacerkiem do pobliskiego Ustronia Morskiego do Western Parku. Tam czekała na nas kolejna dawka emocji: przejażdżka na byku rodeo, przejażdżka konna, strzelanie z łuku i winchestera, zwiedzanie miasteczka i mini zoo, a także plac zabaw, z którego mogliśmy korzystać do woli. Dzień zakończyliśmy oczywiście spacerem po plaży przy przepięknym zachodzie słońca.
Kolejne przedpołudnie spędziliśmy także na plaży, wygrzewając się w słońcu i robiąc najpiękniejsze budowle z piasku. Nasze rodziny nie mogły uwierzyć, że zdjęcia, które wysyłaliśmy, były prawdziwe, gdyż w Pogórskiej Woli przez kolejne trzy dni padało. Po obiedzie udaliśmy się na basen, gdzie spędziliśmy kilka godzin na wodnych szaleństwach.
Czwartek był najbardziej emocjonujący, ponieważ wyjechaliśmy na cały dzień do Kołobrzegu. Tam przewodnik przybliżył nam historię miasta, odwiedziliśmy oceanarium, Miasto Myszy i Ukrytą Krainę. Płynęliśmy statkiem „Wiking”, odwiedziliśmy muzeum minerałów w latarni morskiej, zjedliśmy przepyszne lody i zakupiliśmy mnóstwo pamiątek.
Piątek znów obudził nas słońcem, więc po porannych lekcjach grupa starszych uczniów pojechała na wycieczkę rowerową do urokliwego parku, a młodsi plażowali. Po południu poszliśmy do wyczekiwanego przez wszystkich parku linowego, a potem do kina 7d. Obie atrakcje dostarczyły wielu niesamowitych wrażeń.
W ostatni dzień czekała nas wycieczka kolejką do pobliskich Gąsek, gdzie zdobyliśmy latarnię morską, zjedliśmy wspaniałe gofry i zaopatrzyliśmy się w kolejne pamiątki. Popołudnie spędziliśmy na plaży, żegnając morze, które przywitało nas i żegnało przepiękną pogodą. Wieczorem wyjechaliśmy i po całonocnej podróży, w niedzielę przed południem, zmęczeni, ale szczęśliwi dotarliśmy do Tarnowa, gdzie czekały już na nas stęsknione rodziny.
24 maja szkołę odwiedził ratownik medyczny p. Mateusz Kilian. Jest on absolwentem naszej szkoły, ukończył medycynę ratunkową i pracuje jako strażak zawodowy w szeregach Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie. Pan Mateusz przeprowadził zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej dotyczące udzielania pomocy przedmedycznej, przypomniał zasady postępowania z poszkodowanym, procedurę powiadamiania służb ratunkowych oraz pokazał, jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację. Dzieci mogły pod czujnym okiem fachowca poćwiczyć układanie rannego w pozycji bezpiecznej czy na manekinie przeprowadzić sztuczne oddychanie. Poza tym zobaczyły podstawowe wyposażenie torby ratowniczej i poznały zastosowanie różnych elementów sprzętu ratunkowego. Nie brakowało także pytań młodych ludzi, na które pan Ratownik chętnie i wyczerpująco odpowiadał.
Kolejno spotkał się z uczniami klas gimnazjalnych w ramach doradztwa zawodowego i przedstawił młodzieży drogę, jaką trzeba pokonać, by zostać ratownikiem i strażakiem. Mówił o wymaganiach zdrowotnych i predyspozycjach indywidualnych niezbędnych przy wykonywaniu tych zawodów. Młodzież także zadawała wiele pytań, gdyż była żywo zainteresowana prezentowanymi zawodami. Również starszym uczniom nasz Gość przypomniał zasady udzielania pomocy przedmedycznej.
Bardzo dziękujemy p. Mateuszowi Kilianowi za interesującą i niezwykle potrzebą lekcję pierwszej pomocy!
5 czerwca uczniowie klasy III A gimnazjum: Beata Michoń, Adrian Kasprzyk, Jakub Kiwior i Tomasz Kwiek w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie odebrali z rąk małopolskiej wicekurator oświaty Halina Cimer, ks. prof. Jacka Urbana z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i dyrektora Oddziału IPN w Krakowie dr. hab. Filipa Musiała nagrody oraz zaświadczenia laureata szóstej edycji projektu edukacyjnego Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku. Również uczeń klasy III B gimnazjum, Jakub Kopacz otrzymał wysokie wyróżnienie, tj. tytuł finalisty.
Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy pisemnej lub multimedialnej na wybrany temat, na podstawie dostępnej literatury, zgromadzonych dokumentów, wspomnień i materiału ikonograficznego. Celem projektu było zapoznanie młodzieży z historią Kresów I i II RP w XX i XXI wieku oraz narodów je zamieszkujących, ze szczególnym uwzględnieniem losu Polaków, którzy na tych ziemiach od pokoleń żyli i pracowali, zostali z nich wypędzeni lub mieszkają tam współcześnie.
Podczas uroczystości towarzyszyła uczniom p. dyrektor Regina Kiwior, która była ich opiekunem naukowym oraz wychowawczyni p. Agnieszka Przyszlak-Kubicz. Galę poprowadziła Anna Zechenter z krakowskiego oddziału IPN, a ilustrowany slajdami wykład, poświęcony lwowskim szkołom i ich nauczycielom wygłosił dr Paweł Naleźniak.
Bardzo się cieszymy z sukcesu naszych uczniów i dziękujemy im oraz p. Kiwior za rozsławianie dobrego imienia szkoły w województwie.
Z radością informujemy, że uczeń klasy 6 Wojciech Kurczab zajął I miejsce w V Międzypowiatowym Konkursie Przyrodniczym dla szkół podstawowych pod hasłem Organizm człowieka- zdrowy styl życia. Nadrzędną ideą konkursu było poszerzenie zainteresowań tematyką przyrodniczą oraz promowanie szkół i nauczycieli opiekunów poprzez osiągnięcia uczniów. Cele, jakie przyświecały organizatorom, to m.in.: wyrobienie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie, kształtowanie trwałych, pozytywnych postaw wobec środowiska, krzewienie podstawowych nawyków prozdrowotnych oraz poznawanie współzależności człowieka i środowiska.
Uczestnicy wzięli udział w eliminacjach szkolnych, po których wyłoniono finalistów. Obok Wojciecha, nasza szkołę w zmaganiach finałowych 25 maja w Lubczy reprezentowała także Karolina Smagacz, która również zajęła wysoką lokatę. Uczniów do konkursu przygotowała p. Danuta Kilian.
Gratulujemy uczniom i p. Kilian sukcesu!
24 maja w szkole w Ładnej odbył się V Gminny Konkurs Matematyczny pod honorowym patronatem Wójta Gminy Skrzyszów Marcina Kiwiora. Jego uczestnicy rozwiązywali zestawy z zakresu trzech działów: liczby i działania, geometria płaska i przestrzenna oraz łamigłówki matematyczne. W kategorii klas IV III miejsce zajęła Dominika Kielian (opiekun: p. Mariusz Macoń), w kategorii klas V Karol Kwiek (opiekun: p. Ewa Sumara) uplasował się na III pozycji, zaś w kategorii klas VI II miejsce zajął Mateusz Paszyński (opiekun: p. Marta Smoter).
Gratulujemy naszym młodym matematykom i ich opiekunom!
24 maja w szkole w Skrzyszowie odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Liryczne przemyślenia kobiet, podczas którego uczniowie prezentowali wybrany utwór polskiej poetki. Uczeń klasy III A gimnazjum, Jakub Kiwior zajął II miejsce w kategorii klas gimnazjalnych a Aleksandra Kamień uzyskała wyróżnienie. Opiekunem uczniów była p. Agnieszka Przyszlak-Kubicz.
Serdecznie gratulujemy uczniom i ich opiekunowi sukcesu!
Sygnał dźwiękowy i hasło: „Ewakuacja” usłyszeli uczniowie naszej szkoły 15 maja. Wszyscy, pod opieką nauczycieli, w pośpiechu, ale w porządku opuszczali budynek szkoły i gromadzili się w wyznaczonym miejscu. Następnie uczący złożyli meldunki dotyczące stanu liczbowego klas. Okazało się, iż brakowało dwojga uczniów. Strażacy, zaopatrzeni w maski i butle tlenowe, ruszyli na pomoc. Jedną osobę odnaleźli w korytarzu i musieli udzielić jej pomocy przedmedycznej, układając na noszach, przykrywając kocem termicznym, zakładając kołnierz ortopedyczny oraz tzw. wąsy tlenowe. Druga z osób utknęła na II piętrze i dostęp do niej był możliwy tylko z wysuniętej drabiny. Na oczach zebranych strażacy zaczepili kosz do transportu ludzi i jeden z ratowników został podniesiony w nim do okna, skąd bezpiecznie, po zapięciu w pasów, ewakuowano zaginionego ucznia. Na zakończenie wszyscy zobaczyli, jak gasi się pożar z użyciem gaśnicy pianowej.
Ewakuacja przebiegła bardzo sprawnie i towarzyszyło jej wiele emocji. Wzięły w niej udział jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Skrzyszów oraz Tuchowa. Strażacy pozytywnie ocenili przebieg akcji, której celem było przypomnienie procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia oraz wypracowanie właściwych zachowań podczas ewentualnych zagrożeń.
Z pewnością nie była to tylko przerwa w lekcjach, ale bardzo cenne doświadczenie, gdyż ćwiczeń związanych z ochroną zdrowia i życia nigdy dość.
Relację z tego wydarzenia możesz obejrzeć klikając tutaj
17 maja odbył się w Szynwałdzie Konkurs Chemiczny Z chemią na ty. Uczniowie gimnazjów sprawdzili swoje umiejętności w części teoretycznej, rozwiązując test wiedzy, a sześcioro tych, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów, także w części praktycznej, wykonując doświadczenia. Do drugiego etapu zakwalifikowało się dwóch uczniów: Jakub Kiwior i Tomasz Kwiek i otrzymali oni Certyfikat Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W zmaganiach chemicznych Jakub Kiwior zajął II miejsce. Chłopców do konkursu przygotował p. Olszewski.
Gratulujemy uczniom i ich opiekunowi!
16 maja odbył się w Szynwałdzie V Konkurs Ortograficzny O PIÓRO WÓJTA GMINY SKRZYSZÓW, zorganizowany pod honorowym patronatem Wójta p. Marcina Kiwiora. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z dyktandem, które nie należało do najłatwiejszych. Jury nie miało łatwego zadania. Gimnazjaliści wytrwale walczyli o pierwszą nagrodę, biorąc udział w dogrywce. W rezultacie zmagań konkursowych udało się wyłonić najlepszych z najlepszych. Krystyna Furtak zajęła III miejsce (najlepsze wśród uczestników naszej gminy) a Krzysztof Tryba uplasował się na IV pozycji.
Gratulujemy uczniom ich opiekunowi- p. A. Przyszlak-Kubicz sukcesu!
10 maja uczniowie naszej szkoły wyłonieni w wyniku eliminacji wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Jana Pawła II w Skrzyszowie. Prezentowali oni wiersz obowiązkowy pt. Rysopis człowieka oraz drugi, wybrany przez siebie utwór.
Cieszymy się bardzo, że uczeń klasy III A gimnazjum, Jakub Kiwior (opiekun: p. A. Przyszlak-Kubicz), zajął II miejsce a uczennice Natalia Szatko z klasy 7 (opiekun: p. U. Zydroń) i Maja Tryba z klasy 4 c (opiekun: p. G. Grzegorzak) otrzymały wyróżnienia.
Gratulujemy naszym recytatorem sukcesu
Z radością informujemy, że uczeń klasy III A gimnazjum, Adrian Kasprzyk, został finalistą XVII edycji Małopolskiego Konkursu Kaligraficznego O złote pióro pod honorowym patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty. Adrian już po raz trzeci zdobył ten tytuł, wykazując się umiejętnością kształtnego i pięknego pisania z wykorzystaniem pióra.
Gratulujemy Adrianowi sukcesu!
Wyrażamy wielką radość, że uczennica Julia Kwiek zajęła II miejsce a Julia Żurowska zdobyła wyróżnienie w kategorii prac literackich w XVII edycji Wojewódzkiego Konkursu Jan Paweł II- patron najgodniejszy organizowanego przez Szkołę Podstawową im. H. Marusarzówny w Zębie. Opiekunem naukowym dziewcząt jest p. Agnieszka Przyszlak-Kubicz.
Gratulujemy uczennicom i ich opiekunowi sukcesu!
Do szkół ponadgimnazjalnych uczniowie klas trzecich logują się:
• od 23 kwietnia 2018 r. do 11 czerwca 2018 r. do godz. 15.00 – logowanie i składanie przez kandydatów wniosków (podania) do szkoły pierwszego wyboru,
• od 22 czerwca 2018 r. do 26 czerwca 2018 r. do godz. 15.00 – dostarczenie do wybranej szkoły pierwszego wyboru kopii świadectwa i kopii zaświadczenia o wyniku egzaminu gimnazjalnego,
• 29 czerwca 2018 r. godz. 12.00 – podanie przez szkoły ponadgimnazjalne wyników postępowania rekrutacyjnego do publicznej wiadomości w formie listy kandydatów zakwalifikowanych i listy kandydatów niezakwalifikowanych,
• do 9 lipca 2018 r. godz. 15.00– potwierdzanie woli podjęcia nauki w danej szkole przez kandydatów umieszczonych na listach zakwalifikowanych do przyjęcia, poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego,
• 10 lipca 2018 r. do godz. 12.00– podanie do publicznej wiadomości list kandydatów przyjętych i list kandydatów nieprzyjętych,
• od 14 lipca 2016 r. do 18 lipca 2016 – rekrutacja uzupełniająca.
Uwaga!
Uczeń może się zalogować maksymalnie do trzech szkół ponadgimnazjalnych. Logowanie może się odbyć w szkole lub w domu.
Do 11.06.2018 r. uczeń musi dostarczyć wniosek (podanie) do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej pierwszego wyboru. Niedostarczenie wniosku jest równoznaczne z rezygnacją udziału w rekrutacji.
Zasady rekrutacji na stronie internetowej www.kuratorium.krakow.pl w zakładce: Rodzice i uczniowie.
Zazwyczaj kwitną w maju i są zwiastunem zbliżających się matur. W tym roku zakwitły wcześniej. Swoim pięknem i dostojnością urzeka nas kasztan rosnący przed budynkiem szkoły! Z całą pewnością możemy powiedzieć, iż to najpiękniejszy okaz w całej okolicy!
Wszystkim Maturzystom, a szczególnie naszym Absolwentom, życzymy połamania piór i powodzenia na egzaminach maturalnych!
W dniach 18-20 kwietnia 2018 r. uczniowie klas trzecich przystąpili do egzaminu gimnazjalnego przeprowadzonego zgodnie z następującym harmonogramem:
– 18 kwietnia- część humanistyczna: historia i wos, a po przerwie język polski,
– 19 kwietnia- część matematyczno-przyrodnicza: przedmioty przyrodnicze: biologia, chemia, fizyka, geografia, a po przerwie matematyka,
– 20 kwietnia- język obcy: język niemiecki lub język angielski poziom podstawowy, a po przerwie język angielski poziom rozszerzony.
Drodzy Trzecioklasiści, trzymamy za Was kciuki i życzymy wysokich wyników!
W 100. dzień roku, 10 kwietnia uczniowie klas drugich gimnazjum wraz z wychowawczyniami: p. M. Kwaśniak i p. K. Soprych byli na wycieczce w królewskim mieście Krakowie. Dzień na święty Makary pewnie przepowiada, czy we wrześniu pogoda, czy też ciągle pada. Pogoda udała się, chociaż pokropił ciepły, drobny deszcz. Młodzież zobaczyła dużo, m.in. Katedrę z grobami królów i wybitnych Polaków, w tym wartę przed grobem Pary Prezydenckiej w dniu rocznicy katastrofy smoleńskiej. Zabawnie było wychodzić po wąskich schodach wieży, aby dotknąć serca dzwonu Zygmunta, ale czego się nie robi dla spełnienia marzeń. Lekcja muzealna realizowana w komnatach Wawelu była szczególna, gdyż miejsce to wyraźnie różniło się od sal lekcyjnych wystrojem, wielkością, eksponatami... Wyzwaniem okazał się dla niektórych przemarsz Drogą Królewską. Starannie wytarli po drodze ławeczki, murki i inne elementy architektury, na których można usiąść. Warto było zobaczyć kolejny raz: Sukiennice, kościół Mariacki, ołtarz Wita Stwosza, fragmenty murów starego miasta. Wycieczkowicze szli ze świadomością, że podążają szlakami przemierzanymi kiedyś przez osoby, o których uczą się w szkole: królów, bohaterów kart historii, papieża, wybitnych artystów, np. J. Matejki czy Stanisława Wyspiańskiego.
Gimnazjaliści zakończyli wycieczkę przerwą na regenerację sił i posiłek, korzystając z dobrodziejstw współczesnego Krakowa i mieli wrażenie, że nie da się całkowicie rozdzielić tego, co dawne od tego, co tu i teraz. W tym szczególnym miejscu historia splata się z teraźniejszością.
Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego uczniowie najmłodszych klas naszej szkoły postanowili ją przywitać w wyjątkowy sposób, prezentując swoje talenty i umiejętności. W tym dniu dzieci przyszły ubrane w wiosenne kolory, a główny element strojów stanowiły kwiaty. Również świecące za oknem słońce wprowadziło nas w radosny nastrój.
Do tego wyjątkowego dnia uczniowie przygotowywali się z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem pod czujnym okiem swoich wychowawczyń. Mogliśmy obejrzeć inscenizacje i recytacje wierszy o tematyce wiosennej znanych polskich poetów. Do recytujących dołączyła wychowawczyni klasy I a p. Teresa Kocoł, która po mistrzowsku zaprezentowała swój utwór. Uczniowie najchętniej przedstawiali swoje umiejętności taneczne- nowością w tym roku był narodowy taniec szkocki oraz breakdance, który wywołał entuzjazm wśród publiczności.
Występy obejrzeli rodzice, nauczyciele, pani wicedyrektor oraz pani dyrektor naszej szkoły. Po tak pięknym powitaniu wiosna na pewno już z nami pozostanie. Witaj wiosno!
Z ogromną radością informujemy, iż w tegorocznych konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Krakowie czworo uczniów klasy III A gimnazjum uzyskało tytuł finalisty.
Adrian Kasprzyk, Jakub Kiwior i Tomasz Kwiek zostali finalistami konkursu z biologii, do którego przygotowywali się pod kierunkiem p. Reginy Krupy, zaś Krystyna Furtak jest finalistką konkursu z języka polskiego i zaledwie dwa punkty dzieliły ją od zdobycia tytułu laureata. Opiekunek naukowym Krysi jest p. Agnieszka Przyszlak-Kubicz.
7 kwietnie uczniowie naszej szkoły wraz z p. K. Soprych i p. E.Sumarą uczestniczyli w uroczystości powitania w Zębie mistrza olimpijskiego- Kamila Stocha. Na to ważne wydarzenie zostaliśmy zaproszeni przez dyrektora szkoły w Zębie, z którą jesteśmy zaprzyjaźnieni.
Uroczystość odbyła się na Bartolskim Wierchu. Kamil Stoch przyjechał wraz z żoną białym landem w asyście góralskiej banderii. Zjawili się także inni członkowie ekipy skoczków: Dawid Kubacki z narzeczoną, serwismen Kacper Skrobot, trenerzy: Grzegorz Sobczyk i Zbigniew Klimowski. W tym miejscu panowała niepowtarzalna atmosfera: grała góralska kapela, część witających była ubrana po góralsku.
Piyknie Bóg zapłać, zeście się tu ześli- dziękował Mistrz kibicom z całej Polski, którzy tłumnie przybyli na Podhale, by wyrazić wdzięczność swojemu idolowi za wspaniały sezon zimowy, sukcesy i niezapomniane emocje oraz wzruszenia, jakich dostarczyły jego skoki. Kamil Stoch otrzymał wiele prezentów, m.in. kwiaty, obrazy oraz białe kożuszki góralskie. Był jeszcze jeden, okazały prezent- gigantyczny tort, ozdobiony napisami przypominającymi osiągnięcia z obecnego sezonu, który starczył na obdzielenie wszystkich gości uczestniczących w powitaniu. Dla uczniów obecność na tej uroczystości była wielkim przeżyciem i stworzyła możliwość zdobycia cennych autografów.
Zapraszamy do galerii
Jak co roku uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum uroczyście przywitali wiosnę. Szereg ciekawych konkurencji przygotowały opiekunki Samorządu Uczniowskiego. Najpierw w holu szkolnym bawiły się klasy gimnazjalne i klasa VII a na kolejnej lekcji klasy IV- VI.
Po przywitaniu zebranych przez p. dyrektor Reginę Kiwior rozpoczęły się zmagania między klasami. Reprezentanci klas odpowiadali na wylosowane zagadki związane z tematyką wiosenną, demonstrowali Panią i Pana Wiosnę a następnie każda z klas zaprezentowała się w wylosowanym wcześniej, wiosennym kolorze. Do zabawy w kolory dołączyły również wychowawczynie, które znakomicie dopasowały barwy swych strojów do wylosowanego przez wychowanków koloru.
Wszyscy znakomicie się bawili a Wiosna na pewno poczuła się u nas wyśmienicie.
Zapraszamy do galerii
Sala gimnastyczna będzie nieczynna:
w dniu 19 marca – odpust parafialny (mogą ćwiczyć tylko „Skrzaty”)
i 30 marca- Wielki Piątek.
W dniach 11-14 marca uczniowie wraz z wychowawcami uczestniczyli w rekolekcjach parafialnych, które związane były z renowacją misji świętych z przed roku. Uczestniczyli oni w naukach prowadzonych przez ojca Zygmunta Tokarza- misjonarza Saletyna, który poruszał ważne dla młodych ludzi kwestie wiary, modlitwy, pojednania z Bogiem czy wchodzenia w dorosłość.
Czas ten z pewnością został należycie wykorzystany i pozwolił na zbliżenie się do Pana w tym szczególnym czasie poprzedzającym Święta Wielkanocne.
Rano:
I - 8.00
II - 8.25
Powrót:
I - ok. 10.30 (po wyjściu z kościoła uczniów szkoły podstawowej)
II - 14.10
8 marca już od rana widać było, że to dzień inny niż wszystkie. Dzień Kobiet. Chłopcy ze szkoły podstawowej oraz z gimnazjum postarali się i złożyli wszystkim panią oraz koleżankom najserdeczniejsze życzenia, wręczali kwiaty, słodkie upominki i częstowali jabłkami. W szkole panowała miła atmosfera.
To był niezapomniany dzień, w którym każda kobieta i kobietka naszej szkoły- zarówno ta nastoletnia jak i ta odrobinę starsza- czuła się wyjątkowo. Drodzy Panowie- dziękujemy!
7 marca odbyło się kolejne z serii spotkań w ramach doradztwa zawodowego dla uczniów gimnazjum. Tym razem naszą szkołę odwiedził p. Grzegorz Wojtanowski- wieloletni nadleśniczy z Nadleśnictwa Gromnik, znawca przyrody i jej miłośnik. Ciekawie opowiedział o pracy w nadleśnictwie, szczeblach kariery oraz ścieżce edukacyjnej, jaką trzeba przejść, by móc wykonywać ten zawód. Zaznaczył, na jakie przedmioty szkolne należy zwracać uwagę, chcąc dostać się na kierunki leśnictwa. Wspomniał też o nowoczesnych technologiach wykorzystywanych w codziennej pracy w lesie.
Uczniowie mogli zadać naszemu Gościowi pytania i zdobyli bardzo cenną wiedzę na temat interesującego wielu chłopców zawodu.
1 marca – „Dzień Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych” to dzień, o którym co roku pamiętają uczniowie Szkoły Podstawowej w Pogórskiej Woli. Dzień ten, to święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę - cenę życia.
Podobnie jak w ubiegłym roku, delegacja uczniów i absolwentów szkoły wraz z dyrektorem Reginą Kiwior, 25 lutego 2018 r wzięła udział w Koncercie Galowym „W Hołdzie Żołnierzom Wykletym” w Auditorium Maximum UJ w Krakowie z udziałem laureatów II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Chórów Akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica oraz Chóru Dominanta Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Orkiestry Symfonicznej PASSIONART, zorganizowanym przez IPN w Krakowie. Podczas tego pięknego, patriotycznego spotkania kolejny raz została także wręczona nagroda Danuty Siedzikówny «INKI» Fundacji Armii Krajowej w Londynie.
W trakcie koncertu uczestnicy wysłuchali przepięknych pieśni patriotycznych, dedykowanych „Żołnierzom Wyklętym-Niezłomnym”. W chórze UJ Jagiellonica od kilku lat śpiewa absolwentka szkoły w Pogórskiej Woli, Magdalena Kiwior. Wielką atrakcją tej uroczystości były grupy rekonstrukcyjne wojska polskiego z różnych okresów historycznych, a szczególnym zainteresowaniem cieszyła się XVII wieczna polska husaria.
Natomiast w dniu 1marca w szkole odbył się uroczysty apel, podczas którego dyrektor szkoły Regina Kiwior przypomniał bohaterskie postaci Danuty Siedzikówny „Inki”, Emila Fieldorfa „Nila” i rotmistrza Witolda Pileckiego. Przed tablicą z ich portretami zapalono znicze, a wszyscy obecni oddali im hołd minutą ciszy.
Ponadto 5 lutego uczniowie klasy 7 i II gimnazjum wraz z p. Kingą Soprych wzięli udział w Spotkaniu Edukacyjnym zorganizowanym przez IPN i Kuratorium Oświaty w Krakowie, połączonym z projekcją filmu „Więzy krwi” w krakowskim kinie Kijów oraz w prelekcji dr. Michała Wenklara z krakowskiego oddziału IPN na temat powojennego podziemia niepodległościowego.
Chcemy, by„Wyklęci” żyli w naszej pamięci i byli dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Kolejne pokolenia rozumieją, że w godzinie próby – jak zamordowana przez komunistów „Inka” – warto „zachować się jak trzeba”.
Zapraszamy do galerii
Ze względów organizacyjnych prosimy o złożenie wniosków dotyczących pobytu dzieci na świetlicy w dniach rekolekcji szkolnych tj. 12-14.03.2018r. do czwartku 8 marca w sekretariacie szkoły lub na świetlicy.
Podczas ferii zimowych uczniowie naszej szkoły mieli możliwość spędzenia czasu na stoku narciarskim w Jastrzębiej koło Ciężkowic i tam zdobywali umiejętność jazdy na nartach. Realizacja projektu Jeżdżę z głową możliwa była dzięki pozyskaniu przez Gminę Skrzyszów z budżetu Województwa Małopolskiego kwoty 16 700 zł. Dzieci uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez instruktorów i aktywnie oraz ciekawie spędziły czas podczas dni wolnych od nauki szkolnej. Opiekę na uczniami podczas wyjazdów sprawowały panie: Bernadetta Kuta, Teresa Kocoł i Katarzyna Salawa.
Dla wielu młodych adeptów narciarstwa był to pierwszy kontakt z nartami, ale wszyscy bardzo szybko nabyli umiejętności, które pozwoliły na bezpieczny i, co najważniejsze- bez żadnego, upadku zjazd ze stoku.
Gimnazjaliści ze szkoły w Pogórskiej Woli odnoszą w tym roku szkolnym sukcesy w tenisie stołowym. W gminnych rozgrywkach w tenisa stołowego chłopcy zajęli I miejsce, a indywidualnie Adrian Kasprzyk II, a Paweł Korus III miejsce i zakwalifikowali się do półfinału powiatu. W półfinale A. Kasprzyk zajął III, a P. Korus IV miejsce, przechodząc do finału powiatu. W finale Adrian zajął III miejsce, a Paweł IV. Obydwaj zakwalifikowali się do półfinału województwa, po których Adrian Kasprzyk przeszedł do finału województwa. Opiekunem sportowym chłopców jest p. mgr Rajmund Kapustka.
Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.
Zapraszamy do galerii
21 stycznia w naszej szkole odbyło się spotkanie opłatkowe dla Seniorów, które było połączone z uroczystością środowiskową z okazji Dnia Seniora, zorganizowaną przez Wójta Gminy Skrzyszów, Marcina Kiwiora, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Skrzyszowie oraz społeczność szkolną. Licznie zgromadzonych gości przywitała dyrektor szkoły Regina Kiwior, która złożyła wszystkim babciom i dziadkom życzenia z okazji ich święta. Następnie głos zabrał pan wójt, zaznaczając, jak wielkim dobrodziejstwem jest posiadanie dziadków, od których tak wiele możemy się nauczyć i z których mądrości oraz doświadczenia wszyscy możemy nieustannie czerpać.
Następnie młodzież klasy III A gimnazjum, pod kierunkiem p. Agnieszki Przyszlak-Kubicz, przedstawiła piękne, zmuszające do refleksji jasełka. Zebrani wysłuchali także koncertu kolęd przygotowanego przez p. Anetę Mikuś oraz Pawła Nowaka, przy wielkiej pomocy i współpracy byłego dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie, mgra Romana Zubka, który przygotował aranżację wszystkich prezentowanych przez chór kolęd. Pan Roman Zubek jest także autorem tekstu, muzyki i aranżacji kilkugłosowej pastorałki Hej, Pogorzanie zaśpiewanej przez chórzystów na zakończenie spotkania. Oryginalną, przestrzenną dekorację wykonali: p. Agnieszka Przyszlak-Kubicz, p. Ewa Sumara, p. Kinga Soprych i p. Rajmund Kapustka. Na zakończenie części artystycznej wystąpili laureaci Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek w języku angielskim: Aleksandra Kamień, Jakub Kiwior i Patryk Pila z kl. III A gimnazjum oraz Dominika Baran z kl. II B gimnazjum.
Po występach młodzieży zebrani podzielili się opłatkiem pobłogosławionym przez ks. dziekana Jerzego Borczewskiego i złożyli sobie życzenia. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem w szkolnej stołówce, którego sponsorem był GOPS w Skrzyszowie. Na osłodzenie tego świątecznego dnia pan wójt wręczył wszystkim Seniorom czekoladę i słodki, piernikowy upominek, przygotowanym przez p. A. Mikuś.
Zapraszamy do galerii
Z radością informujemy, że szkolny chór Moderato, który prowadzi p. Aneta Mikuś, otrzymał wyróżnienie na 24. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Ks. Kazimierza Szwarlika, który odbył się w Będzinie. Uczniowie od kilku miesięcy przygotowywali repertuar kolęd oraz pastorałek i ich zaangażowanie przyniosło oczekiwane rezultaty. W przygotowaniach pomagał absolwent naszej szkoły, Paweł Nowak, akompaniując podczas prób oraz emerytowany dyrektor szkoły muzycznej, p. mgr Roman Zubek, który opracował aranżacje dla utworów oraz napisał pastorałkę pt. Hej, Pogorzanie.
Gratulujemy chórzystom oraz p. Anecie Mikuś sukcesu!
Wykonania naszego chóru można odsłuchać klikając tutaj
18 stycznia reprezentacja naszej szkoły wraz z p. dyrektor Reginą Kiwior oraz p. Kingą Soprych uczestniczyła w uroczystości 100- nej rocznicy urodzin patronki szkoły- Heleny Marusarzówny w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Zakopanem. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Sanktuarium Najświętszej Rodziny, po której uczestnicy- w asyście licznie przybyłych pocztów sztandarowych- udali się na cmentarz na Pęksowym Brzyzku, gdzie złożono wiązanki kwiatów.
Następnie w budynku szkoły odbyła się dalsza część obchodów, podczas których uczniowie zaprezentowali program artystyczny o życiu Heleny Marusarzówny- góralki, narciarki, mistrzyni Polski, żołnierza AK, kurierki podczas II wojny światowej. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością liczni goście, m.in. p. Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty. Nie zabrakło również okolicznościowych wystąpień: p. Kurator, p. Piotra Marusarza- bratanka patronki szkoły oraz p. dyrektor naszej szkoły, która przedstawiła ostatnie chwile życia Marusarzówny.
Osobom, które w szczególny sposób są związane ze szkołą w Zakopanem, wręczono pamiątkowe statuetki. Taką statuetkę otrzymała również na ręce p. Kiwior nasza społeczność szkolna.
Zapraszamy do wysłuchania wystąpienia p. dyrektor: kliknij tutaj oraz obejrzenia uroczystego wręczenia statuetek: kliknij tutaj
Zapraszamy do galerii
Zespół wychowawców edukacji wczesnoszkolnej zorganizował konkurs pt.: Krajobrazy Pogórskiej Woli, którego celem było rozwijanie zdolności manualnych, kreatywności oraz kształtowanie poczucia więzi ze swoją małą ojczyzną.
W konkursie licznie wzięli udział najmłodsi uczniowie, przygotowując ciekawe prace różnorodnymi technikami. Na pochwałę zasługuje fakt, iż dzieci dobrze znają Pogórską Wolę, co widać było w ich pracach. Jury pod kierunkiem p. dyrektor Reginy Kiwior przyznało:
I miejsce - Nadii Paździoch z kl. II
II miejsce - Weronice Kołpa z kl. III a i Urszuli Urbaś z kl. III b
III miejsce - Natalii Chluba z kl. I a i Nataszy Janidze z kl. I b
Wszyscy, biorący udział w konkursie, otrzymali drobne upominki, a ich prace zdobią hol szkoły.
Zapraszamy do galerii
Z wielką radością informujemy, iż chór szkolny Moderato prowadzony przez p. Anetę Mikuś zakwalifikował się do XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Eliminacje rejonowe odbyły się 7 grudnia w Tuchowie. Spośród wielu wykonawców do dalszego etapu dostały się zaledwie cztery grupy- wśród nich i nasz chór.
Gratulujemy p. Mikuś oraz chórzystom sukcesy i trzymamy kciuki za występ finałowy.
6 grudnia 2017 r. w Szkole Podstawowej im. Heleny Marusarzówny w Pogórskiej Woli odbył się finał dziewiątej edycji Gminnego Konkursu Kolędy i Piosenki Świątecznej w Języku Angielskim i Niemieckim pt. „English Carols, Christmas Songs und deutsche Weihnachtslieder”. Swoje umiejętności wokalne i językowe zaprezentowało 59 uczestników przygotowanych przez 20 nauczycieli.
W tegorocznej edycji uczniowie rywalizowali w ośmiu kategoriach, stając do walki z samodzielnie wybraną, dowolną kolędą lub piosenką świąteczną.
Uczniowie z klas 1-3 szkoły podstawowej występowali w kategorii „zespół.” W tej grupie uczestników najlepsze okazały się uczestniczki ze Szkoły Podstawowej w Szynwałdzie: Izabella Żaba, Martyna Siemek i Nadia Woźniak. Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie z Pogórskiej Woli: Natalia Wywrot i Kacper Płaczek. Trzecia miejsce zajęli: Kacper Szatko, Bartłomiej Janas i Natalia Kornaś ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Skrzyszowie.
W kategorii klas 4-7 szkoły podstawowej, język angielski, soliści, najlepsza okazała się Milena Gębala ze Szkoły Podstawowej w Ładnej. Drugie miejsce zajęła Kinga Chrostek ze Szkoły Podstawowej w Szynwałdzie, a trzecie Natalia Curyło ze Szkoły Podstawowej w Pogórskiej Woli.
W kategorii klas 4-7 szkoły podstawowej, język angielski, zespoły, zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 2 w Skrzyszowie, reprezentowana przez Kamila Krupę i Ewelinę Budzik. Na drugim miejscu uplasowały się: Zuzanna Jucha, Kinga Korus i Anna Prokop ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Skrzyszowie, a trzecie miejsce zostało przyznane uczennicom ze Szkoły Podstawowej w Szynwałdzie: Aleksandrze Krakowskiej, Kornelii Nowak i Natalii Ruścińskiej.
W kolejnej kategorii rywalizowały solistki z klasy siódmej szkoły podstawowej wykonujące utwór w języku niemieckim. Tu najlepsza okazała się Martyna Zegar ze Szkoły Podstawowej w Szynwałdzie. Drugie miejsce ex aequo zajęły: Aleksandra Kiwior ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Skrzyszowie oraz Gabriela Kisielewska ze Szkoły Podstawowej w Pogórskiej Woli. Na trzecim miejscu uplasowała się Milena Bańdur ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Skrzyszowie.
W kategorii klas gimnazjalnych, język niemiecki, solista, pierwsze miejsce zajęła Martyna Sroka z Pogórskiej Woli, a drugie miejsce zostało przyznane ex aequo Wiktorii Kawik ze Skrzyszowa i Małgorzacie Plebanek z Szynwałdu.
Występy w języku niemieckim zakończyły zespoły. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Pogórskiej Woli: Małgorzata Łączak, Agata Wywrot i Konrad Armatys, natomiast na drugim miejscu uplasował się zespół z Szynwałdu, w składzie: Daniel Broccato, Aleksandra Jacher i Mariola Plebanek.
W ramach przedostatniej kategorii rywalizowały solistki z klas gimnazjalnych wykonujące utwór w języku angielskim. Pierwsze miejsce przyznano Zuzannie Kozioł ze Skrzyszowa, drugie Dominice Baran z Pogórskiej Woli, a trzecie zajęła Aneta Jop z Szynwałdu.
Jako ostatnie zaprezentowały się zespoły z klas gimnazjalnych w utworach w języku angielskim. Najlepsi okazali się reprezentujący Pogórską Wolę: Aleksandra Kamień, Jakub Kiwior i Patryk Pila. Na drugim miejscu uplasowali się: Gabriela Dziurawiec i Michał Rymek ze Skrzyszowa, a trzecie miejsce zajęły reprezentantki Szynwałdu: Emilia Wzorek i Edyta Prusak.
Występy oceniane były przez jury w składzie:
• mgr Roman Zubek, były dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie,
• Józef Kwapniewski, emerytowany nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie,
• mgr Maria Plebanek, nauczyciel muzyki,
• mgr Małgorzata Chrupek, nauczyciel języka angielskiego,
• mgr Marzena Wojtal, nauczyciel języka niemieckiego,
Gościem konkursu był również pan Marcin Kiwior, Wójt naszej gminy oraz Małgorzata Waśko, przedstawiciel Urzędu Gminy.
Finał dziewiątej edycji konkursu został uświetniony występami Kingi Zyguły, uczennicy Szkoły Podstawowej Nr 2 w Skrzyszowie im. P. Skargi, która zwyciężyła w dwóch poprzednich edycjach i została zaproszona jako Gość Specjalny. Wykonała ona trzy utwory w języku angielskim i każdy z nich spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony publiczności.
6 grudnia odbyło się kolejne spotkanie z zakresu doradztwa zawodowego z uczniami klasy 7 szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Tym razem odwiedziły nas panie policjantki z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie: p. Alina Kwaśniak i p. Katarzyna Zossel. Policjantki opowiedziały uczniom o tym, jak powinien postępować młody człowiek, który chce w przyszłości pracować w policji. Omówiły, jak wygląda test sprawnościowy oraz pokazały film instruktażowy. Zwróciły również uwagę na to, jakie wykształcenie jest najbardziej pożądane wśród przyszłych stróżów prawa. Duże wrażenie na młodzieży zrobił pokaz umiejętności psa policyjnego, którego przewodnikiem jest jedna z pań.
Na zakończenie spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania pytań związanych z wykonywanym zawodem przez naszych Gości a panie policjantki udzielały bardzo wyczerpujących informacji. Serdecznie dziękujemy za tę wizytę paniom policjantkom oraz p. podkom. Robertowi Kozakowi, który pomógł w zorganizowaniu tego spotkania.
29 listopada uczniowie klasy 7 szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnym spotkali się z p. pielęgniarką anestezjologiczną mgr Katarzyną Plebanek w ramach doradztwa zawodowego. Pani pielęgniarka opowiedziała młodzieży o tym, jak wygląda ścieżka edukacyjna osób, które chcą pracować w tym zawodzie, mówiła o predyspozycjach, jakie powinien posiadać kandydat oraz o blaskach i cieniach tego potrzebnego, ale niełatwego zawodu. Pani Katarzyna przygotowała dla młodzieży prezentację multimedialną uatrakcyjniającą jej wystąpienie. Podkreśliła, iż pielęgniarstwo to służba drugiemu człowiekowi wymagająca wiedzy, empatii oraz poświęcenia.
Uczniowie z zainteresowaniem słuchali naszego Gościa i mogli zadawać pytania, na które p. Katarzyna udzieliła wyczerpujących odpowiedzi.
29 listopada uczniowie klasy 7 szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści uczestniczyli w zajęciach w ramach Programu Profilaktycznego NOE, którego celem jest przekształcenie nieprawidłowych przekonań normatywnych panujących wśród młodzieży, motywowanie do podejmowania osobistych postanowień o zaniechaniu danego działania oraz ukazanie sprzeczności między cenionymi wartościami a zachowaniami alkoholowymi.
Młodzież dzięki zajęciom pogłębiła wiedzę na temat realnych konsekwencji picia i używania innych środków zmieniających świadomość. Wykonując ćwiczenia dramowe, rozwijała też umiejętność odmawiania i asertywności.
Mamy nadzieję, iż aktywny udział gimnazjalistów w programie zachęcił ich do postawy abstynenckiej i podejmowania osobistych postanowień.
23 listopada uczniowie klas IV-VII szkoły podstawowej wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami Policji, poświęconemu profilaktyce zagrożeń związanych z wykorzystaniem internetu i cyberprzemocą. Policjanci omówili zagadnienia dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci i odpowiedzialności karnej nieletnich za działania podejmowane w internecie. Dzieci mogły zadawać pytania i uczestniczyły w dyskusji.
Z pewnością wiedza zdobyta podczas prelekcji zaowocuje w przyszłości bardziej świadomym i bezpiecznym korzystaniem z urządzeń multimedialnych i zasobów sieci.
W dniach 20- 24 listopada odbył się w szkole kolejny już Tydzień Zdrowia, którego organizatorkami były p. Regina Krupa i p. Anna Paździoch. W tym czasie wśród uczniów królowała zdrowa żywność, m.in. dzięki działającemu przez cały tydzień stoisku, gdzie można było kupić paluszki marchewkowe, kubeczki winogron, sałatki owocowe, kanapki zwierzątka. Wszystkie przysmaki były tak apetyczne, że uczniowie ustawiali się w długiej kolejce, by nabyć to, co smaczne i zdrowe. Dziewczynki mogły uczestniczyć w aerobiku prowadzonym dla nich przez absolwentkę naszej szkoły, p. Justynę Soprych.
We wtorek odbyły się spotkania dla uczniów klas IV- VII szkoły podstawowej i gimnazjalistów z p. dietetyk Ewą Dydo na temat zasad zdrowego odżywiania się. Podczas ciekawych prezentacji p. dietetyk przypominała, co należy jeść, by być zdrowym i mieć zbilansowaną dietę.
W czwartek zaś szkołę odwiedzili przedstawiciele Policji, którzy przeprowadzili z uczniami prelekcje dotyczące bezpieczeństwa w sieci i cyberprzemocy.
W piątek miało miejsce podsumowanie Tygodnia Zdrowia, podczas którego uczniowie klasy III a szkoły podstawowej pod kierunkiem p. Bernadetty Kuty przygotowali współczesną wersję Jasia i Małgosi. Nastąpiło też podsumowanie konkursów:
• Znajomi z ogródka- dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej, w którym zwyciężyli:
I miejsce – Jakub Tomasiewicz kl. 1a
II miejsce – Wiktoria Kozioł kl. 1a
III miejsce – Katarzyna Kuta kl. 2
Wyróżnienia: Szymon Piątek – kl. 3a, Blanka Urban – kl. 3a, Krzysztof Kuta – kl. 3a
• Walka z rakiem- dla uczniów klasy 7 i klas II-III gimnazjum:
I miejsce – Krystyna Furtak kl. III A
II miejsce – Weronika Michoń kl. II B
III miejsce - Beata Michoń kl. III A
Wyróżnienia: Tomasz Kwiek – kl. III A, Patryk Sztorc – kl. III A
Rozstrzygnięty został także konkurs międzyklasowy Klasa Promująca Zdrowie, odbywający się w dwóch kategoriach:
- szkoła podstawowa:
I miejsce- kl. 6a, II miejsce- kl. 4a, III miejsce- kl. 4b
- gimnazjum:
I miejsce- kl. 7, II miejsce- kl. II B, III miejsce- kl. III A
Dla klas IV- VI p. Agnieszka Cisoń zorganizowała konkurs Jestem widoczny na drodze – dbam o swoje bezpieczeństwo, którego wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce – Maja Tryba kl. 4c
II miejsce – Daria Kobel kl. 5a
III miejsce – Cich Tomasz kl.5b
Wyróżnienie: Tryba Aleksandra kl. 4a i Wojciech Kurczab kl. 6b.
Tydzień Zdrowia kolejny raz był dla uczniów znakomitą lekcją zdrowego żywienia, kształtującą właściwe nawyki oraz wspaniałą formą zabawy.
Zapraszamy do galerii
14 listopada uczniowie klasy II B gimnazjum wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Korus uczestniczyli w międzyszkolnej wycieczce do Warszawy. Po przyjeździe do stolicy zwiedzili Zamek Królewski oraz spacerowali Krakowskim Przedmieściem. Zobaczyli Pałac Prezydencki, przed którym obserwowali przejazd kolumny prezydenckiej.
Głównym celem wyjazdu była wizyta w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej, do którego młodzież zaprosiła p. poseł Urszula Augustyn. Tu przewodnik oprowadził wycieczkowiczów po budynku, pokazując m.in. salę posiedzeń, kuluary znane dobrze z mediów oraz ciekawie opowiadał o pracy posłów. Po smacznym obiedzie w Restauracji Sejmowej mieszczącej się w Nowym Domu Poselskim uczniowie wyruszyli w drogę powrotną.
Wyjazd ten był ciekawą lekcją wiedzy obywatelskiej i dostarczył niezapomnianych wrażeń.
10 listopada uczniowie klasy 7 oraz II A i II B gimnazjum wraz z nauczycielami: p. T. Cup, p. M. Pyrdą, p. K. Soprych i p. R. Kapustką wzięli udział w XXIX Małopolskim Złazie Patriotyczno- Turystycznym Szlakiem Legionistów. Jego celem było uczczenie 103. rocznicy bitwy pod Łowczówkiem, oddanie hołdu poległym w tej bitwie oraz uczczenie zbliżającej się rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Po przebyciu trasy z Łowczowa uczniowie przybyli na Cmentarz Legionistów w Łowczówku, gdzie uczestniczyli w uroczystej modlitwie w intencji poległych. Kolejno przy ognisku wysłuchali gawędy o boju I Brygady Legionistów. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową odznakę.
Zapraszamy do galerii
9 listopada w Centrum Kultury w Pleśnej odbyła się trzynasta edycja Przeglądu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej Legiony to żołnierska nuta pod patronatem wójta gminy Pleśna. W przeglądzie wzięło udział 19 zespołów podzielonych według kategorii: szkoły podstawowe klasy 1-3, szkoły podstawowe klasy 4-7 i oddziały gimnazjalne. Nasz szkolny chór Moderato prowadzony przez p. Anetę Mikuś znakomicie wystąpił i zdobył I miejsce.
Gratulujemy p. Mikuś oraz chórzystom sukcesu!
Już po raz kolejny uczniowie klas I - III naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej pt. Śniadanie daje moc. Głównym celem programu jest zwiększenie świadomości dzieci na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie.
Uczniowie z niecierpliwością czekali na 8 listopada, bowiem właśnie w tym dniu przygotowywali wspólne śniadanie. W przygotowaniach wsparli ich rodzice, którzy zaopatrzyli swoje pociechy w niezbędne produkty potrzebne do wykonania posiłku. Wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do pracy, wykonując zdrowe i kolorowe kanapki.
Akcja dała uczniom możliwość nie tylko wspaniałej zabawy, ale również zintegrowała grupy oraz zwiększyła świadomość dotyczącą roli zdrowego odżywiania.
Zapraszamy do galerii
Przedstawiciele Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z p. dyrektor Reginą Kiwior w niedzielę 5 listopada uczestniczyli w XIX Zlocie Niepodległościowy na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku. Tu spoczywa blisko 500-set żołnierzy różnych narodowości, którzy polegli głównie w bitwie pod Łowczówkiem.
Zlot rozpoczęła uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny oraz poległych i zmarłych Legionistów. Następnie wszyscy odśpiewali hymn państwowy. Po oficjalnych wystąpieniach miał miejsce apel poległych oraz oddano salwę honorową.
To spotkanie niepodległościowe, będące okazją do modlitwy, zadumy a także żywej lekcji historii, zakończyło wspólne śpiewanie przy ognisku pieśni legionowych.
Zapraszamy do galerii
30 października uczniowie klas VI i VII szkoły podstawowej oraz gimnazjum wraz z opiekunami udali się do kina w Tarnowie, by wspólnie obejrzeć najnowszy film M. Kondrata pt. Dwie Korony z Adamem Woronowiczem w głównej roli Maksymiliana Kolbe. Podczas seansu filmowego młodzież w skupieniu i z dużym zainteresowaniem poznawała nieznane dotąd fakty z życia świętego: od jego dzieciństwa aż do heroicznej decyzji o oddaniu życia za współwięźnia w Auschwitz.
Wyjazd miał na celu przybliżenie uczniom postaci ojca Kolbego, którego odwaga, głęboka wiara oraz przekonanie o potrzebie wielkiej misji czyniły niezwykłym i wyjątkowym. Seans niewątpliwie wywołał wiele pozytywnych emocji i skłonił wszystkich do refleksji. Na pewno pozostanie w pamięci na bardzo długo.
W Tygodniu Misyjnym, 26 października, gościliśmy w naszej szkole p. Iwonę Ligas, misjonarkę świecką, która przez 4 lata pracowała jako dyrektor dwóch przedszkoli oraz formator nauczycieli w Republice Środkowoafrykańskiej w diecezji Bouar.
Misjonarka spotkała się z uczniami oddziału „0”, szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Poprzez prezentację multimedialną i afrykańskie rekwizyty pragnęła uświadomić dzieciom specyfikę tamtejszej szkoły i to, jak bardzo różni się dzień w szkole dziecka afrykańskiego od naszego, polskiego. Dzieci dowiedziały się, jak żyją ich rówieśnicy, w jakich warunkach się uczą, w jakich językach się porozumiewają, z jakimi problemami się spotykają. Uczniowie w skupieniu i z uwagą słuchali słów misjonarki.
Kończąc spotkanie, p. Iwona poprosiła wszystkich o modlitwę za misje i misjonarzy. Jesteśmy wdzięczni, że zechciała nas odwiedzić i podzielić się z nami swoimi przeżyciami i doświadczeniami.
W tym dniu miało miejsce również uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród zwycięzcom konkursu misyjnego pod hasłem Różaniec misyjny.
W kategorii szkoła podstawowa wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce – Weronika Kozioł, kl. 4a
II miejsce – Klaudia Falarz, kl. 5b
III miejsce – Kacper Prewendowski, kl. 5b
III miejsce ex. – Ewelina Szatko, kl. 5b
Wyróżnienie otrzymali: Magdalena Nowak, Lena Berdychowska, Sebastian Falarz, Natalia Kasprzyk, Maja Tryba, Aleksandra Tryba, Natalia Curyło i Zuzanna Czosnyka.
W kategorii gimnazjum:
I miejsce – Natalia Szatko, kl. 7
II miejsce – Natalia Kozioł, kl. 7
III miejsce – Dominika Tryba, kl. II a
Wyróżnienie otrzymali: Adrian Kasprzyk i Liliana Giemza.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy p. Magdalenie Iwan i p. Agnieszce Cisoń za zorganizowanie spotkania oraz ciekawego konkursu!
Delegacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły, członków Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, wraz z p. dyrektor Reginą Kiwior oraz ks. Romanem Górowskim 24 października pojechała do Lwowa. Celem tej wizyty było zawiezienie na Cmentarz Łyczakowski biało-czerwonych zniczy, które 1 listopada zapłonęły na lwowskich nekropoliach a także na polskich grobach w Strzelczyskach, Mościskach, Pnikucie i Niżakowicach. Środki na zakup zniczy zostały pozyskane ze sprzedaży cegiełek, którą przeprowadzili uczniowie przed kościołem parafialnym w naszej miejscowości. Społeczność wsi nie zawiodła i złożyła hojne ofiary na ten cel. Przy Mogile Pięciu Nieznanych młodzież delegacja złożyła wiązankę kwiatów w ojczyźnianych barwach w imieniu mieszkańców Pogórskiej Woli, zapaliła znicze i odmówiła modlitwę w intencji wszystkich spoczywających na tym cmentarzu. Przywiezione znicze pozostawiono stowarzyszeniu polskiemu, którego siedziba mieści się przy nekropolii i jej członkowie w dniu Wszystkich Świętych rozświetlili nimi mogiły naszych rodaków.
Wraz z przewodnikiem uczestnicy wycieczki odwiedzili także groby sławnych Polaków m.in. Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, Władysława Bełzy oraz wybitnego matematyka- Stefana Banacha.
Spacer po starym mieście i rynku oraz odwiedzenie Katedry Ormiańskiej, podziwianie gmachu opery i pomnika wieszcza- Adama Mickiewicza pozwolił zachwycić się pięknem Lwowa. Również uczniowie i nauczyciele odwiedzili parafię w Gródku Jagiellońskim, gdzie postawili przybory szkolne ufundowane przez Gaz-System w Pogórskiej Woli dla polskich dzieci. Spotkanie z ks. proboszczem tamtejszej parafii, poznanie historii tego miejsca oraz realiów życia mniejszości polskiej pozwoliło poczuć więź z mieszkającymi tam naszymi rodakami.
Wyjazd ten nie był zwyczajną wycieczką, ale swoistą misją patriotyczną przywracania i kultywowania pamięci o Polakach spoczywających na cmentarzach Kresów Wschodnich, wpisującą się w szereg akcji organizowanych na terenie naszego kraju. Mimo zimna i wiatru uczniowie z dumą spełnili swój obowiązek względem umarłych.
Dziękujemy Mieszkańcom Pogórskiej Woli za tak szczodre wsparcie naszej akcji!
Zapraszamy do galerii
Dzień 2 listopada 2017 r. jest wolnym od zajęć dydaktycznych. Dla dzieci, których rodzice złożą wniosek o zapewnenie opieki wychowawczej w tym dniu zostanie ona zapewniona w godzinach pracy świetlicy od 6:30 do 16:00. Wnioski do pobrania w sekretariacie lub w świetlicy. Czytelnie wypełniony wniosek należy złożyć najpóźniej do dnia 27.10.2017 r.
Nasza szkoła organizuje akcję „Zapal znicz Orlętom Lwowskim”. W ramach akcji sprzedawane będą cegiełki w cenie 5 zł. Pozyskane z ich sprzedaży środki zostaną przeznaczone na zakup biało-czerwonych zniczy, które uczniowie i nauczyciele przewiozą 24.10.2017 r. do Lwowa i zapalą na Cmentarzu Orląt Lwowskich.
19 października obchodziliśmy w szkole Dzień Edukacji Narodowej. Tego dnia uczniowie, odświętnie ubrani, podziękowali swoim nauczycielom za trud ich pracy podczas uroczystej akademii. Najpierw głos zabrała p. dyrektor Regina Kiwior, która przywitała społeczność szkolną oraz gości: emerytowanego dyrektora szkoły muzycznej w Tarnowie p. Romana Zubka, radnego p. Andrzeja Wzorka oraz emerytowanych pracowników naszej szkoły. Kolejno przypomniała początki edukacji w naszym kraju, powstanie KEN oraz jej osiągnięcia. Podkreśliła, iż mimo zmieniającej się rzeczywistości i przenoszenia wielu dziedzin życia do świata wirtualnego, nikt nie zastąpi kontaktu nauczyciela z uczniem, wspólnego, rzeczywistego obcowania ze sobą, dialogu oraz Następnie wystąpili uczniowie szkoły podstawowej, którzy, pod kierunkiem p. G. Grzegorzak oraz p. A. Paździoch, zaprezentowali humorystyczne scenki z życia szkolnego oraz złożyli pedagogom najserdeczniejsze życzenia i przeprosili za swoje zachowanie. Ich występ uatrakcyjnił śpiew solistów oraz chóru szkolnego prowadzonego przez p. A. Mikuś.
Po części artystycznej p. dyrektor wręczyła pracownikom szkoły nagrody za wyróżniającą pracę. Otrzymali je nauczyciele: ks. J. Borczewski, p. M. Biały, p. D. Kilian, p. T. Kocoł, p. B. Kuta, p. R. Krupa, p. M. Macoń, p. A. Paździoch, p. A. Przyszlak- Kubicz, p. K. Soprych, p. M. Smoter, p. U. Zydroń oraz pracownicy administracji i obsługi: p. T. Banuch, p. K. Prokop, p. C. Pęcak, p. M. Stolarz, p. H. Wywrot. Pani dyrektor wyróżniła też pracę następujących nauczycieli: p. A. Chomicz-Tryby, p. T. Cup, p. A. Dereń, p. E. Gawron, p. A. Kwapniewskiej, p. M. Kwaśniak, p. R. Kapustki, p. M. Pyrdy, p. E. Sumary. Również p. R. Kiwior podkreśliła osiagnięcia p. A. Cisoń i p. A. Mikuś, które otrzymały Nagrodę Wójta Gminy Skrzyszów podczas gminnych obchodów święta edukacji.
Na zakończenie w imieniu Rady Rodziców życzenia wszystkim pracownikom szkoły złożyła p. Monika Pila, składając na ręce p. dyrektor piękny bukiet kwiatów.
Po części oficjalnej wszyscy udali się na spotkanie okolicznościowe do szkolnej stołówki.
Zapraszamy do galerii
W dniach 6-7 października uczniowie gimnazjum wraz z p. dyrektor Reginą Kiwior oraz paniami: A. Przyszlak- Kubicz, K. Soprych i E. Sumarą uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia i Pragi.
W piątek wczesnym rankiem wycieczkowicze wyruszyli sprzed szkoły, by jak najwcześniej dotrzeć do Wrocławia. Najpierw udali się do Ogrodu Zoologicznego, gdzie podziwiali niezwykłe zwierzęta z całego świata. Ogromne wrażenie na wszystkich zrobiło afrykarium, będące unikatowym na skalę światową kompleksem przedstawiającym różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu, w którego skład wchodzą: Morze Czerwone, Afryka Wschodnia, Kanał Mozambicki, Wybrzeże Szkieletów i dżungla nad rzeką Kongo. Równie zachwycająca okazała się motylarnia pełna delikatnych, wielobarwnych motyli z różnych kontynentów.
Po spotkaniu z niezwykłą fauną i florą młodzież udała się na spacer po Rynku i gotyckim Ostrowie Tumskim, gdzie znajduje się słynna Katedra św. Jana Chrzciciela. Zobaczyła także Ratusz, zabytkowy pręgierz i podążała szlakiem wrocławskich krasnali.
Kolejnym niezwykłym miejscem była Panorama Racławicka. To wielkie malowidło (15x114m), dzięki zastosowaniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), przeniosło widzów w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. Równie ciekawa była, mieszcząca się w małej rotundzie, plastyczna mapa terenu, powtarzająca układ topograficzny rejonu, na którym odbywała się bitwa racławicka i obrazująca jej przebieg.
Po pełnym wrażeń i doznań estetycznych dniu uczniowie udali się do Dusznik- Zdroju na nocleg. Tu znajduje się szkoła nosząca imię naszej patronki- Heleny Marusarzówny, dlatego też przekazaliśmy jej społeczności pamiątkowy puchar, który będzie przypominał o Pogórskiej Woli i gminie Skrzyszów.
Kolejnym miejscem, które oczarowało uczestników wycieczki była stolica Czech- Praga. Zwiedzanie zaczęli od górujących nad miastem Hradczan, będących największym zespołem zamkowym na świecie. Najważniejszy budynek na wzgórzu to Zamek Praski, z którego kolejni władcy rządzili krajem już od IX w. Gotycka Katedra św. Wita urzekła wszystkich monumentalnością. Również tu swą magią przyciągnęła Złota Uliczka- wąziutki, ślepy zaułek z małymi domkami w pastelowych kolorach. W jednym z nich mieszkał Franz Kafka. Ze wzgórza wycieczkowicze podziwiali też przepiękną panoramę miasta z czerwonymi dachami, która w promieniach słońca wyglądała niezwykle urokliwie. Na prawą stronę Wełtawy młodzież przeszła mostem Karola, podziwiając mieszczące się na nim gotyckie figury świętych i podążała Traktem Królewskim na ulicę Kralovą, stanowiącą „kręgosłup” Starego Miasta. Wieczorem uczniowie pożegnali to niesamowite, urzekające swym pięknem i niepowtarzalnym klimatem miasto stu wież i ruszyli w kierunku Polski.
Ten wyjazd był znakomitą lekcją historii, sztuki oraz biologii i pozwolił na „spotkanie” z miejscami znanymi tylko z kart podręczników.
Już po raz kolejny odbyło się w naszej szkole spotkanie pierwszaków z policjantami w ramach akcji Bezpieczna droga do szkoły z mrówką, podczas którego dzieci uczyły się prawidłowego zachowania na drodze. Okazało się, że mają sporo wiadomości w tym zakresie. Swoją wiedzę teoretyczną miały okazję sprawdzić w praktyce, przechodząc przez jezdnię obok szkoły pod czujnym okiem policjanta. Główną atrakcją spotkania okazała się ogromna maskotka- mrówka, która pomagała policjantom, rozdając dzieciom kamizelki odblaskowe oraz słodycze.
Czekamy na kolejne spotkanie za rok.
Dyrektor Szkoły informuje, że 25 września 2017r. o godz. 16.30. odbędzie się zebranie rodziców uczniów wszystkich klas naszej szkoły.
W roku szkolnym 2017/18 w Szkole Podstawowej w Pogórskiej Woli będziemy realizować projekt „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” w ramach programu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa, którego celem jest poprawa poczucia bezpieczeństwa w szkole i jej okolicy.
Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa to program, który powstał w wyniku wieloletniej współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i policji holenderskiej. Placówka realizująca program zobowiązana jest do zbadania w jakim stopniu uczniowie, ich rodzice i nauczyciele czują się bezpiecznie w szkole i w jej otoczeniu oraz podjęcia wszelkich działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa. Jednym z kluczowych elementów związanych z realizacją projektu jest zaproszenie do współpracy i zaangażowanie jak największej liczby partnerów zewnętrznych. Podjęte przez placówkę działania, ujęte w tzw. Zintegrowanym Planie Działania, będą ustaleniem konkretnych przedsięwzięć, wraz z terminami i określeniem wykonawcy.
Działania te podlegają ocenie podczas audytu przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej w Krakowie. Najwyższym wyróżnieniem dla szkoły związanym z realizacją projektu jest otrzymanie Certyfikatu ,,Szkoły Promującej Bezpieczeństwo”. Certyfikat przyznawany jest przez Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji po wnikliwej, zgodnej z regulaminem, ocenie stopnia realizacji projektu ZPB przez placówkę. Certyfikat ma charakter honorowy. Posiadacz certyfikatu jest zobowiązany do dbania o bezpieczeństwo osób i mienia w swoim obiekcie oraz do inicjowania działań zmierzających do poprawy poczucia bezpieczeństwa w szkole.
Szczegółowe informacje nt. projektu znajdują się na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie
W zakładce Dla rodziców można znaleźć informacje o ogólnych warunkach ubezpieczenia.
17 września przedstawiciele Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z p. dyrektor Reginą Kiwior uczestniczyli w uroczystości Dnia Sybiraka, która przypada w rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę.
Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie odprawiona w Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy przeszli przed Pomnik Ofiar Stalinizmu, gdzie odśpiewano hymn państwowy i miały miejsce oficjalne wystąpienia, po których odczytano apel pamięci. Następnie delegacje złożyły wiązanki i zapaliły znicze. Na zakończenie uroczystości odśpiewano hymnu Sybiraków i Rotę.
12 września społeczność naszej szkoły obchodziła bardzo uroczyście 76. rocznicę śmierci patronki, Heleny Marusarzówny. Świętowanie rozpoczęło się od Mszy Św., podczas której piękną, przepełnioną patriotyzmem i pamięcią o bohaterach naszej Ojczyzny homilię wygłosił ks. dziekan Jerzy Borczewski. W nabożeństwie uczestniczyła trzydziestoosobowa kompania honorowa Wojska Polskiego 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa.
Następna część uroczystości miała miejsce przy Pomniku Pomordowanych w czasie II wojny światowej. Tu obecni byli licznie przybyli goście, tj.: Kawaler Orderu Virtuti Militari p. płk Jerzy Pertkiewicz, Wójt Gminy Skrzyszów p. Marcin Kiwior, Wójt Gminy Pleśna p. Józef Knapik, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura w Tarnowie p. Artur Puciłowski, ks. dziekan Jerzy Borczewski, przewodniczący Rady Gminy p. Czesław Boruch, przedstawiciel Gaz-Systemu p. Mirosław Kasprzyk, radni z naszej miejscowości: p. Jan Świątek, p. Andrzej Wzorek, delegacje szkół noszących imię Heleny Marusarzówny: z Zębu z p. dyrektorem Piotrem Malinowskim i Zakopanego z p. dyrektor Grażyną Karpiel, dyrektorzy placówek oświatowych z całej gminy, przedstawiciele OSP z prezesem Januszem Madurą, przedstawiciele Rady Rodziców, delegacja ze Szkoły Podstawowej w Bistuszowej i z XVI Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, nauczyciele, uczniowie i rodzice oraz mieszkańcy Pogórskiej Woli. Delegacja z XVI liceum przywiozła ze sobą historyczny sztandar XVI PP Batalionu Barbara. Kolejny raz uroczystości uświetniła kompania honorowa 6. Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa. Niezwykle istotna była dla wszystkich obecność w tym miejscu przedstawiciela rodziny patronki szkoły, zięcia Stanisława Marusarza, p. Juliana Borguli z Zakopanego.
Dyrektor szkoły Regina Kiwior po powitaniu zgromadzonych przypomniała ostatnie chwile życia Marusarzówny i jej współtowarzyszek, zwracając uwagę na bohaterską postawę patronki i niezłomność, nawet w obliczu śmierci. Następnie odbył się apel poległych, poprowadzony przez oficera kompanii wojskowej, po którym żołnierze oddali trzykrotną salwę honorową a jej dźwięk właśnie w tym miejscu miał niezwykły charakter i symboliczne znaczenie. Potem zabrzmiała Cisza. Widać było mocne wzruszenie na twarzach wszystkich obecnych osób.
Po modlitwie w intencji rozstrzelanych, przy dźwiękach werbli, delegacje składały kwiaty, oddając hołd ofiarom zbrodni.
Ważnym momentem było przyjęcie kolejnych uczniów do Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej. Otrzymali oni legitymacje z rąk płk. Jerzego Pertkiewicza, co nadało temu wydarzeniu wysoką rangę. Tym samym szkolny klub liczy już ponad sześćdziesięciu członków, wśród których jest również kilkunastu absolwentów i kilkoro nauczycieli.
Ostatnia część obchodów miała miejsce w sali gimnastycznej szkoły, gdzie głos zabrali zaproszeni goście, zwracając uwagę na wagę patriotyzmu w dzisiejszych czasach, przywołując postać patronki szkoły i wyrażając uznanie dla patriotycznego oraz kształtującego właściwą postawę charakteru tego święta. Zebrani obejrzeli także program artystyczny osnuty na kanwie wydarzeń z życia Heleny, pięknej góralki, żarliwej patriotki i mistrzyni sportów narciarskich, przygotowany pod kierunkiem p. A. Przyszlak-Kubicz i p. E. Sumary oraz wysłuchali piosenek w wykonaniu chórzystów przy akompaniamencie p. A. Mikuś. Pani dyrektor wręczyła gościom ze szkół noszących imię Heleny Marusarzówny i szkół związanych z AK pamiątkowe puchary z okazji zbliżającej się, setnej rocznicy urodzin patronki i wyraziła wdzięczność za ich obecność w tak ważnym dla nas dniu.
Padający od rana deszcz nie przeszkodził w uczczeniu pamięci Marusarzówny. Wręcz przeciwnie, chociaż w ten sposób mogliśmy pokazać, że próbujemy naśladować mocny charakter i niezłomność tej, która nie bała się ani lawin, ani Niemców, której odwaga dorównywała urodzie, tej, która zapisała się na kartach dziejów jako bohaterka nie tylko śnieżnych tras.
Zapraszamy do galerii
Relację z tego wydarzenia możesz przeczytać tutaj
4 września uczniowie i nauczyciele rozpoczęli rok szkolny 2017/2018 udziałem w Mszy św., którą odprawił ks. katecheta Oskar Leśniak. Po nabożeństwie wszyscy udali się do szkoły, gdzie w hali sportowej miała miejsce uroczysta akademia.
Najpierw p. dyrektor Regina Kiwior przywitała nauczycieli, uczniów i rodziców oraz przybyłych gości. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do tych, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły, czyli pierwszoklasistów. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i szkolnego zebrani obejrzeli montaż słowno-muzyczny poświęcony 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej, przygotowany przez uczniów klas III gimnazjum pod kierunkiem p. A. Przyszlak-Kubicz oraz p. E. Sumary. Występ solistów: Dominiki Baran i Konrada Armatysa, którym akompaniowała p. A. Mikuś, ubogacił recytację.
Kolejno zabrał głos dyrektor Gaz-System S.A. w Pogórskiej Woli, p. dr inż. Krystian Liszka i wręczył uczniom klas pierwszych upominki oraz złożył wszystkim życzenia wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.
Po akademii uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami.
Bus szkolny w dniu rozpoczęcia roku szkolnego, tj. 04.09.2017 r. będzie jechał rano o godz. 6:50 z Wielkiego Pola i o godz. 7:15 z Pogorzy.
Powrót: BUS 1 - godz. 10:30 i BUS 2 - godz. 11:00.
Dyrektor Szkoły zaprasza na uroczystą inaugurację roku szkolnego 2017/2018.
Przebieg uroczystości:
-8.00- Msza Św. w kościele parafialnym (zbiórka przed szkołą o 7.45),
-9.00- spotkanie uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w sali gimnastycznej i uroczysta akademia.
Rozpoczęcie roku szkolnego dla dzieci oddziału „O” odbędzie się o godz. 12.00.