Dzisiaj jest:
Zakończył się pełen wrażeń oraz sukcesów rok szkolny i rozpoczęły się wakacje – czas zasłużonego odpoczynku po wielu miesiącach ciężkiej pracy.
Wszystkim Nauczycielom i Uczniom życzymy słonecznych, bezpiecznych wakacji, udanego wypoczynku, wspaniałych przygód, spotkań z ciekawymi ludźmi i wielu niezapomnianych przeżyć. Odpoczywajcie w pełnym słońcu i przy ładnej pogodzie, nabierajcie sił i „ładujcie akumulatory” a we wrześniu szczęśliwie wracajcie do szkoły!
26 czerwca po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy zakończyliśmy rok szkolny 2014/2015. Najpierw uczniowie gimnazjum spotkali się na apelu, podczas którego p. dyrektor, Regina Kiwior, dokonała podsumowania pracy oraz wręczyła nagrody tym, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce.
Następnie społeczność szkolna uczestniczyła we Mszy św. pod przewodnictwem ks. Romana Górowskiego, dziękując za szczęśliwy rok oraz otrzymane łaski.
Po nabożeństwie gimnazjaliści udali się na zasłużony odpoczynek, zaś uczniowie szkoły podstawowej wrócili do budynku szkoły, by tam obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez p. Martę Smoter. Dzięki zabawnym scenkom zebrani zostali przeniesieni na rozgrzane słońcem plaże i poczuli wakacyjny nastrój.
Pani dyrektor wręczyła uczniom nagrody oraz życzyła miłego wypoczynku. Dźwięk dzwonka oznajmił początek upragnionych i oczekiwanych przez wszystkich wakacji.
Informacje dotyczące wyprawki szkolnej na rok 2015/16 można znaleźć tutaj. Dołączono również wniosek.
23 czerwca uczniowie klas trzecich gimnazjum uroczyście pożegnali się ze szkołą. Zebranych trzecioklasistów, ich rodziców i nauczycieli przywitała p. dyrektor, Regina Kiwior. Następnie głos zabrał obecny na uroczystości p. wójt gminy Skrzyszów, Marcin Kiwior, który gratulował młodzieży wspaniałej postawy oraz życzył powodzenia w nowych szkołach.
Uczniowie podziękowali dyrekcji, wychowawcom i nauczycielom za trud nauki i wychowania, przeprosili za najmniejsze nawet przewinienia oraz zapewnili o swojej pamięci i wdzięczności, prezentując program artystyczny przygotowany pod kierunkiem p. Anety Mikuś.
Kolejno p. dyrektor wręczyła nagrody dla uczniów wyróżniających się w nauce i listy gratulacyjne dla rodziców. Młodzież z klas II pożegnała absolwentów, wręczając im smakowite, kolorowe i samodzielnie wykonane babeczki.
Na zakończenie trzecioklasiści zaśpiewali wzruszającą piosenkę pt. Do widzenia, przyjaciele, która sprawiła, iż w oczach zebranych pojawiły się łzy. Zaprezentowali też krótki i niezwykle zabawny film, nakręcony na podstawie własnego scenariusza, będący wyrazem głębokiej wdzięczności.
Po części oficjalnej wszyscy udali się do stołówki szkolnej, gdzie miało miejsce spotkanie uczniów, rodziców i nauczycieli, pełne wspomnień i refleksji o minionych bezpowrotnie latach szkolnych.
Z radością informujemy, że uczeń klasy 5a- Filip Kara wywalczył II miejsce w karate w turnieju Austrian Open 2015 w Wiedniu. Gratulujemy Filipowi wielkiego sukcesu i życzymy kolejnych tak wspaniałych występów.
Cieszymy się także z osiągnięć młodszego brata- Damiana, który także prezentuje bardzo wysoką formę i zajął III miejsce w turnieju SUMO.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć
22 czerwca odbył się Turniej Ekologiczny z okazji Światowego Dnia Środowiska dla uczniów gimnazjum. Młodzież zebrała się w małej sali gimnastycznej, by tam wziąć udział w różnorodnych konkurencjach międzyklasowych. Po krótkiej rozgrzewce odbył się turniej niezwykłej koszykówki, polegający na tym, iż każda z klas miała zrobić piłki z makulatury a następnie wykonać jak najwięcej wsadów do kosza. Kolejno zespołyprezentowały plakat przedstawiający przysłowie związane z lasem. Trzeba przyznać, iż nie zabrakło znakomitych, zaskakujących pomysłów a estetyka wykonanych prac budziła podziw jury. Wiele emocji wywołał pokaz strojów ekologicznych pod hasłem: Co to za ptak? W zwierzyńcu szkolnym wystąpił kolorowy paw, sroka z czerwonymi koralami, królewski orzeł oraz bocian z dużym gniazdem pełnym bocianich pisklaków.
Oprócz zabawy ważne miejsce zajęły też zmagania wiedzowe takie, jak: „taboo przyrodnicze” i „worek niespodzianek”. Każdy z zespołów uczniowskich wylosował sobie worek z rozmaitymi przedmiotami i miał odpowiedzieć na pytania związane z rekwizytami.
Ostatnia konkurencja polegała na napisaniu w określonym czasie i zaprezentowaniu jak największej ilości przysłów dotyczących powietrza.
W zmaganiach przyrodniczych I miejsce zajęła klasa III B, II- klasa II B a III- klasa III A. Pani dyrektor Regina Kiwior pogratulowała uczniom olbrzymiej wiedzy przyrodniczej oraz podziękowała za znakomitą rywalizację, doping i zabawę. Wyraziła również wdzięczność p. Reginie Krupie, która zorganizowała to ciekawe święto ekologiczne w naszej szkole. To kolejna z wielu akcji proekologicznych i prozdrowotnych, która cieszy się tak dużą popularnością.
Zdjęcia można obejrzeć w galerii
W dniach 8.06-12.06 uczniowie szkoły podstawowej z klasy 4, 5a i 5b wraz z opiekunami: p. Danutą Kilian oraz p. Małgorzatą Korus przebywali na zielonej szkole w Jodłówce Tuchowskiej. Uczestników zielonej szkoły gościł Dom Wczasów Dziecięcych, położony na malowniczych terenach Pogórza Ciężkowickiego z pięknym, górzystym krajobrazem.
Organizatorzy przygotowali dla uczniów wiele wspaniałych atrakcji. Uczestnicy zielonej szkoły wzięli udział w spotkaniach z panią psycholog, podczas których mogli się lepiej poznać, poprzez udział w przygotowanych zajęciach integracyjnych. Drugiego dnia odbyła się wycieczka do Dukli, Żarnowca oraz Bóbrki. Była to nie tylko wspaniała podróż, ale także interesująca lekcja historii, języka polskiego oraz przyrody. W Dukli uczniowie zwiedzili zabytkowy zespół pałacowo-parkowy z II połowy XVIII wieku, w którym mieści się Muzeum Historyczne. Kolejnym punktem wycieczki był Dworek Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Ostatnim odwiedzonym w tym dniu miejscem była miejscowość Bóbrka i Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza wraz z najstarszą na świecie kopalnią ropy naftowej „Franek”, czynną do dziś. Piękna, słoneczna pogoda pozwoliła na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Uczniowie uczestniczyli w spacerach po okolicy (m.in. piesza wycieczka niebieskim szlakiem turystycznym na wzniesienie Brzanka- 534 m n.p.m.).
W samej Jodłówce Tuchowskiej uczestnicy zielonej szkoły odwiedzili zagrodę wikliniarską - Gospodarstwo „Pod Skałką”, gdzie wzięli udział w warsztatach z wikliną zieloną i papierową. Wykonali samodzielnie piękne prace i zobaczyli ogródek ziołowy. Wspaniałą atrakcją był również labirynt z wikliny. Ostatniego dnia czekały jeszcze inne atrakcje: zorbing – gry i zabawy z kulą ZORB pod okiem instruktora oraz kąpiel w basenie na terenie ośrodka wypoczynkowego.
Organizatorzy zaplanowali również dla uczestników dyskoteki, ognisko połączone ze śpiewem i wspólna zabawą, pokaz mody i fryzur, liczne konkursy („Mam talent”, konkurs czystości pokojów), grę w tenisa stołowego i piłkarzyki.
Oprócz zabawy, odpoczynku i zwiedzania uczniowie brali także udział w zajęciach lekcyjnych, które odbywały się w salach udostępnionych przez ośrodek. Czas pobytu minął szybko. Wyjątkowa pogoda i wilcze apetyty na stołówce dopisywały każdemu. Pozostały wspaniałe wspomnienia i nadzieja na powrót do Jodłówki Tuchowskiej w kolejnym roku szkolnym.
Zgodnie z tradycją kontynuowaną już od kilku lat, uczniowie szkoły podstawowej wraz z opiekunami spędzili pięć dni w pięknej miejscowości Sianożęty położonej niedaleko Kołobrzegu. Uczestników zielonej szkoły gościł Ośrodek Wczasowy Neptun, który usytuowany jest bardzo blisko plaży.
W wyjeździe wzięło udział 21 uczniów z klas trzecich i piątych a opiekę nad nimi sprawowały panie: Magdalena Mącior i Anna Kwapniewska oraz dwie mamy: p. Paprocka i p. Marta.
Długa podróż pociągiem została nagrodzona zaraz po przyjeździe, kiedy to wszyscy wybrali się na plażę podziwiać piękny zachód słońca nad Bałtykiem. Kolejne dni były wypełnione licznymi atrakcjami, m.in. wycieczką do Kołobrzegu, gdzie uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzali najciekawsze zabytki miasta, tj. latarnię morską, molo, Pomnik Zaślubin Polski z morzem. Ciekawą atrakcją był także rejs statkiem po Bałtyku.
Dzięki uprzejmości Neptuna – króla mórz i oceanów, uczestnicy wzięli udział w chrzcie morskim. Nie było to jednak łatwe, bowiem każdy musiał wykonać specjalne zadanie dla władcy mórz.
Nadmorski klimat, który sprzyjał dobrej zabawie, nie zniechęcił wszystkich do uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych. Obejmowały one edukację przyrodniczą, matematyczną oraz polonistyczną dla klas trzecich. Klasa piąta utrwalała wiadomości z języka angielskiego i języka polskiego.
Nie zabrakło czasu na ciekawe konkursy z nagrodami: konkurs plastyczny na najpiękniejszy nadmorski pejzaż, konkurs czystości pokojów oraz konkurs budowli z piasku.
Czas spędzony nad morzem stanowił namiastkę zbliżających się wakacji a wspaniałe wspomnienia oraz krajobrazy na zawsze zostaną w pamięci wszystkich uczestników.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii
30 maja na terenie rekreacyjno-sportowym w Pogórskiej Woli społeczność szkolna zorganizowała Piknik Rodzinny pod hasłem „Bawią się znakomicie dzieci i rodzice”. Był to piknik łączący Dzień Dziecka z obchodzonym niedawno Dniem Matki i zbliżającym się Dniem Ojca. Pomimo początkowo pochmurnej pogody uczestnicy imprezy dopisali. Zaraz po rozpoczęciu, na niebie pojawiło się słońce, które towarzyszyło nam aż do godz. 20.00, czyli do chwili zakończenia.
Na początku dyrektor szkoły powitała wszystkich zebranych i zachęciła rodziców do wspólnej zabawy z dziećmi oraz poprosiła o wsparcie rehabilitacji Pauliny Smagacz, absolwentki naszego gimnazjum, która kilka dni wcześniej uległa poważnemu wypadkowi. Pan Wójt pogratulował pomysłu takiej formy rodzinnego spędzania wolnego czasu oraz chęci wsparcia i pomocy dla dziewczynki. Obiecał również, że gmina będzie także o niej pamiętać podczas organizowanego corocznie koncertu charytatywnego w Skrzyszowie.
Licznie przybyli uczniowie wraz z rodzicami i rodzeństwem wzięli udział w bardzo wielu konkurencjach i rozgrywkach sportowych, między innymi: w meczu piłki siatkowej „Mamy kontra córki”, meczu piłki nożnej „Ojcowie kontra synowie”, przeciąganiu liny oraz zabawach dla par, tj. biegu na trzech nogach, biegu z balonem między brzuchami, slalomie „po omacku”, rzucie piłeczkami tenisowymi w splecione ręce rodzica i wielu innych. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych, którzy wraz z rodzicami bawili się w „słodkie jabłuszka”, „kto ma więcej piegów” czy rzucali balonami napełnionymi wodą. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się też miejsce, gdzie rodzice mogli przebierać i dekorować swoje pociechy, wykorzystując do tego bibułę, papier toaletowy, plastikowe butelki, kolorowe farbki i pisaki. Rodzice wykazywali się olbrzymią kreatywnością a powstałe stroje niczym nie ustępowały tym, które możemy oglądać na pokazach mody. Nad prawidłowym przebiegiem zmagań czuwali pomysłodawcy zabaw i konkurencji sportowych, czyli nauczyciele wychowania fizycznego: p. Teresa Cup, p. Kinga Soprych i p. Rajmund Kapustka.
Po zakończeniu rywalizacji miało miejsce podsumowanie konkurencji i wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz drobnych, słodkich upominków dla zwycięzców, którymi byli wszyscy uczestnicy zabaw.
Zmagania sportowe umilały występy artystyczne uczniów naszej szkoły oraz pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu absolwenta, Jakuba Srebry wraz z partnerką- Klaudią Kawą.
Podczas festynu można było także skorzystać z usług fryzjerskich oraz malowania twarzy. Stoisko to zorganizowała p. Izabela Borowiecka, mająca mnóstwo pracy, gdyż chętnych do ułożenia niecodziennej fryzury bądź doczepienia pasma kolorowych włosów nie brakowało.
Aby nie opaść z sił i mieć mnóstwo energii do udziału w zmaganiach sportowych, można było posilić się pysznymi zapiekankami czy kiełbaskami z grilla upieczonymi przez panów z Ochotniczej Straży Pożarnej.
Pragniemy także podziękować sponsorom naszego festynu: p. Irenie i Romanowi Typkom ze sklepu „Grosik”, p. Janowi Światkowi p. Agnieszce i Miłoszowi Zabawskim, p. Elżbiecie i Kazimierzowi Świdzińskim ze sklepu „Hit-Pol” w Skrzyszowie oraz p. Marcinowi Szufnarowi ze sklepu Centrum w Skrzyszowie.
Oprócz p. Wójta na imprezie obecni byli także radni z naszej miejscowości, p. Sołtys, członkowie Rady Sołeckiej, nauczyciele, uczniowie wraz z całymi rodzinami oraz mieszkańcy nie tylko Pogórskiej Woli, ale i innych miejscowości z terenu gminy Skrzyszów oraz sąsiednich gmin.
W czasie festynu zbierane były wolne datki na rehabilitację Pauliny Smagacz. Dochód ze sprzedaży zapiekanek, kiełbasek, ciast upieczonych przez rodziców, działalności stoiska fryzjerskiego oraz spontanicznie przeprowadzanych licytacji został właśnie przeznaczony dla niej. Udało nam się zebrać kwotę 5 220,50 zł, za co wyrażamy z serca płynącą wdzięczność za wrażliwość i niezwykłą hojność.
Zebranych zagrzewała skoczna muzyka oraz doping kibiców. Wszyscy bawili się znakomicie.
Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć w galerii
2 czerwca w Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbył się finał IX Międzypowiatowego Konkursu Geograficznego dla uczniów gimnazjum Ziemia we Wszechświecie - kształt, ruchy Ziemi i ich konsekwencje. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Wiktoria Soprych z klasy II A i Agnieszka Partyka z klasy II B, które do konkursu przygotowała p. Małgorzata Korus. Uczestnicy zmagali się z testem, przeprowadzonym w formie pisemnej. Warto wspomnieć, że w tegorocznej edycji konkursu brało udział około 200 uczniów, zaś do finału zakwalifikowało się jedynie 25, w tym uczennice naszej szkoły. W wyniku zmagań Agnieszka zajęła IV miejsce a Wiktoria- VI.
Bardzo cieszymy się z sukcesu dziewcząt. Gratulujemy pracowitości i życzymy dalszego rozwijania zainteresowań i zdolności!
Niezmiernie się cieszymy, że tegoroczny wynik sprawdzianu szóstoklasistów jest tak wysoki. W I części sprawdzianu, obejmującej język polski i matematykę, uczniowie zdobyli 75% punktów możliwych do uzyskania, tym samym osiągając 8 stanin- bardzo wysoki w dziewięciostopniowej skali staninowej. II część sprawdzianu obejmowała język angielski i uczniowie uzyskali wynik 81,8%, co odpowiada 6 staninowi - wyżej średniej. Wyniki z obydwóch części sprawdzianu są wyższe od średniej gminy, powiatu i województwa.
Dzięki tym wysokim wynikom, zdobytym systematyczną i ciężką pracą, nasza szkoła zajęła w gminie I miejsce! Jesteśmy z tego osiągnięcia bardzo dumni.
Gratulujemy szóstoklasistom oraz ich nauczycielom: p. Agnieszce Przyszlak- Kubicz- j.polski, p. Ewie Sumarze- matematyka i p. Annie Dereń- j. angielski i życzymy dalszych sukcesów w gimnazjum.
27 maja swoją obecnością zaszczycił naszą społeczność szkolną człowiek niezwykły, bohater spod Monte Cassino, p. prof. Wojciech Narębski. Przybył On do naszej szkoły dzięki p. ppor. Annie Kaczmarczyk, która nawiązała z nim kontakt i przywiozła do Pogórskiej Woli.
Urodzony w 1925 r. w Wilnie i aresztowany w wieku 16 lat został uwolniony z więzienia sowieckiego po układzie Sikorski-Majski i wstąpił do Armii Polskiej gen. Andersa. Był tak wycieńczony, że gdy został ewakuowany ze Związku Sowieckiego, ważył jedynie 42 kilogramy. Tu spotkał słynnego niedźwiedzia, zwanego potem „Wojtkiem” spod Monte Cassino. Niedźwiedź ten stał się nie tylko przyjacielem żołnierzy, ale i symbolem kompanii przemianowanej na 22. Kompanię Zaopatrywania Artylerii. Jego postać z pociskiem artyleryjskim w łapach znalazła się na odznace kompanii. W bitwie pod Monte Cassino pomagał żołnierzom nosić skrzynie z pociskami.
Nigdy nie mówię, że walczyłem w bitwie pod Monte Cassino. Mówię, że byłem jej uczestnikiem. Bo walczyli ci, którzy mieli broń w ręku - podkreślał prof. Narębski. Życie żołnierzy transportujących ciężarówkami skrzynie z pociskami artyleryjskimi było jednak co dzień narażone nie mniej niż tych, którzy walczyli z karabinem w ręku. Byli bowiem ostrzeliwani przez Niemców i ze względów bezpieczeństwa nocami jechali przy zgaszonych światłach, co z kolei groziło zjazdem z drogi i upadkiem w przepaść.
Te ciekawe i pełne dramatyzmu chwile w barwnej opowieści snuł zebranym podczas spotkania nasz zacny Gość. Oprócz członków Szkolnego Klubu Historycznego AK obecni byli także: p. przewodniczący Rady Gminy Skrzyszów- Czesław Boruch, ks. proboszcz, nauczyciele, p. przewodnicząca Rady Rodziców- Dorota Bugajska zaś p. Narębskiego uroczyście w imieniu całej gminy przywitał p. Wójt Marcin Kiwior.
Uczniowie z uwagą słuchali wojennych historii i zadawali wiele pytań, zwłaszcza dotyczących niedźwiedzia „Wojtka”.
Spotkanie z p. Profesorem na zawsze zapadnie w pamięć jego uczestników. Mimo swoich 90-ciu lat nasz Gość z ogromną dokładnością wspominał to, co przeżył i mówił o tym pięknym językiem, pełnym anegdot i dygresji. W szczególny sposób ujmuje Jego ogromna skromność oraz pełna życzliwości postawa w stosunku do drugiego człowieka. Dzięki niemu mogliśmy obcować z historią, ale także z człowiekiem niezwykłym, prawdziwym intelektualistą i patriotą, który jednocześnie jest niezwykle ciepły.
Pani dyrektor, Regina Kiwior, podziękowała p. Wojciechowi Narębskiemu za przybycie do nas i w imieniu wszystkich zebranych złożyła najszczersze życzenia kolejnych wielu lat w zdrowiu i tak dobrej formie fizycznej. Wyraziła także wdzięczność p. ppor. Annie Kaczmarczyk, dzięki której to spotkanie mogło w ogóle się odbyć. Wszyscy zebrani wyrazili swą wdzięczność gromkimi, niekończącymi się brawami.
Zdjęcia można obejrzeć w galerii
Serdecznie zapraszamy Uczniów i Rodziców na Dzień Rodziny, który odbędzie się 30 maja 2015 r. w godz. 16.00- 20.00 na terenach sportowych wokół szkoły. Zachęcamy do udziału całe rodziny. Gwarantujemy wiele atrakcji i ciekawych konkurencji oraz zabaw. Prosimy o przyjście w strojach sportowych.
Więcej informacji znajduje się tutaj Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.
24 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 2 w Skrzyszowie odbył się VII Gminny Konkurs Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych pod hasłem English Here, English There, English Everywhere. Nasi uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze i zajęli następujące lokaty:
II miejsce- Krzysztof Kozak z klasy 5 a,
VI miejsce- Krystyna Furtak z klasy 6,
VII miejsce- Beata Michoń z klasy 6.
21 maja miał miejsce V Międzyszkolny Konkurs Gimnazjalny z Języka Angielskiego Increasing Vocabulary- Improving English zorganizowany przez gimnazjum w Szynwałdzie. Wzięli w nim udział uczniowie z gminy Skrzyszów i gminy Ryglice. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Monika Bugajska, Natalia Mucha i Wiktoria Soprych. Po niezwykle zaciętych zmaganiach III miejsce zajęła Natalia Mucha z klasy III B.
Kolejny już raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Międzyszkolnym Przeglądzie Krótkich Filmów Amatorskich w Języku Angielskim organizowanym przez ZSPiG w Skrzyszowie 22 maja. Młodzież nakręciła krótkie filmiki, wykazując się przy tym dużym wyczuciem tematu oraz kreatywnością. W kategorii szkół podstawowych III miejsce zdobył film Łukasza Bugajskiego i Krzysztofa Kozaka z klasy 5 a, zaś w kategorii gimnazjów równieżIII miejsce film Moniki Bugajskiej i Natalii Muchy z klasy III B.
Cieszymy się z sukcesów uczniów i serdecznie gratulujemy im oraz ich opiekunkom: p. Annie Dereń i p. Agnieszce Chomicz- Trybie.
19 maja samorządy klasowe wszystkich klas gimnazjalnych wzięły udział w spotkaniu, którego celem było omówienie kwestii planowanego utworzenia Młodzieżowej Rady Gminy. Uczestniczył w nim pomysłodawca tego projektu- Wójt Gminy Skrzyszów, p. Marcin Kiwior. Uczniowie mieli okazję do lepszego poznania zasad funkcjonowania przyszłej rady, wspólnego planowania działań oraz przedyskutowania założeń statutowych. Mogli podzielić się własnymi przemyśleniami, stawiali pytania i przedstawiali swoje propozycje. Przygotowali się także do kolejnego spotkania, na którym obecni będą przedstawiciele wszystkich gimnazjów naszej gminy.
18 maja, w dniu urodzin Wielkiego Polaka- św. Jana Pawła II, społeczność naszej szkoły zgromadziła się na uroczystym apelu poświęconym tej wybitnej postaci. Chór szkolny, pod kierunkiem p. Anety Mikuś, zaprezentował refleksyjne pieśni a recytatorzy wykonali utwory autorstwa Karola Wojtyły. Pani dyrektor przypomniała najważniejsze sentencje i słowa Papieża kierowane przez lata do Polaków, zwłaszcza tych młodych, z którymi spotkania zawsze miały dla Niego ogromne znaczenie.
Każdy z obecnych miał wrażenie, że właśnie dzisiaj Ojciec Święty był z nami szczególnie obecny i z sympatią spoglądał na nas z portretu stanowiącego kluczowy element dekoracji.
15 maja odbył się XIV Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Jana Pawła II, nad którym honorowy patronat objął wójt Gminy Skrzyszów. W zmaganiach wzięli uczniowie ze wszystkich szkół naszej gminy, którzy zaprezentowali po dwa utwory Jana Pawła II. Poziom recytatorów był bardzo wysoki i jury miało spore trudności z wyłonieniem najlepszych.
W kategorii klas I-III szkoły podstawowej II miejsce zajęła trzecioklasistka- Emilia Dobosz, przygotowana przez p. Magdalenę Mącior, zaś w kategorii klas IV-VI I miejsce zajął szóstoklasista- Jakub Kiwior, którego przygotowała p. Agnieszka Przyszlak- Kubicz.
Nagrody uczestnikom konkursu zostały wręczone w trakcie Koncertu poświęconego pamięci Świętego Jana Pawła II.Gratulujemy recytatorom i ich opiekunom oraz życzymy dalszych sukcesów!
14 maja w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Ładnej odbył się II Gminny Konkurs Matematyczny dla klas IV-VI, nad którym patronat objął Wójt Gminy Skrzyszów, mgr inż. Marcin Kiwior.
Najlepsi uczniowie z każdego poziomu edukacyjnego wyłonieni w wyniku szkolnych eliminacji reprezentowali nasza szkołę. Aleksandra Duch zdobyła wyróżnienie w kategorii uczniów klas IV, Karol Mądel w kategorii uczniów klas V, a Krystyna Furtak zajęła II miejsce w kategorii uczniów klas VI.
Gratulujemy uczennicom oraz ich opiekunom naukowym: p. Ewie Sumarze i p. Marcie Smoter.
8 maja odbyło się spotkanie uczniów klas trzecich gimnazjów z przedstawicielami zawodów, które wśród młodzieży cieszą się dużą popularnością. Naszą szkołę odwiedzili: p. Janusz Kozioł- przedsiębiorca, prowadzący Zakład Usługowy Mechaniki Pojazdowej w Pogórskiej Woli oraz p. Piotr Kupiec- stomatolog. Obaj Panowie w niezwykle ciekawy sposób przedstawili tajniki swoich profesji, mówili o ciekawostkach i predyspozycjach niezbędnych do wykonywania zawodów oraz drodze, jaką trzeba przebyć, by zdobyć pożądane umiejętności. P. Kozioł omówił też sposób zakładania działalności gospodarczej oraz blaski i cienie bycia „szefem”. Uczniowie mieli także możliwość zadawania pytań naszym Gościom.
P. dyrektor podziękowała Panom- absolwentom naszej szkoły- za obecność oraz poświecenie cennego czasu młodym ludziom. Podkreśliła także znaczenie takich lekcji preorientacji zawodowej pozwalających na bezpośredni kontakt z ludźmi, którzy z pasją wykonują swoją pracę.
Zdjęcia z tego spotkania można obejrzeć w galerii
6 maja uczniowie gimnazjum wraz z opiekunami udali się do teatru w Tarnowie, by obejrzeć spektakl Moliera pt. Skąpiec. Podczas 130-minutowego przedstawienia doskonała gra aktorska, bogata scenografia oraz piękna muzyka świetnie ukazały przesłanie płynące z tekstu. Sztuka wywarła na widzach pozytywne wrażenie, o czym świadczyły gromkie brawa, którymi zostali nagrodzeni aktorzy.
5 maja w OHP w Tarnowie odbyły się eliminacje rejonowe do IX Międzypowiatowego Konkursu Geograficznego dla uczniów gimnazjum pod hasłem Ziemia we Wszechświecie - kształt, ruchy Ziemi i ich konsekwencje. Celem konkursu jest przede wszystkim rozwijanie zdolności i zainteresowań uczniów przedmiotem, doskonalenie umiejętności obserwacji i formułowania wniosków oraz rozwijanie aktywności i twórczego myślenia.
Uczennice naszej szkoły: Magdalena Zych - kl. III A, Wiktoria Soprych - kl. II A, Agnieszka Partyka - kl. II B, eliminując swoich rówieśników podczas etapu szkolnego, wzięły udział w zmaganiach rejonowych. Pod czujnym okiem opiekuna p. Małgorzaty Korus uczennice przygotowały się do konkursu. W trakcie eliminacji rejonowych i po dokonanej weryfikacji przez komisję konkursową Wiktoria Soprych i Agnieszka Partyka zakwalifikowały się do finału.
Uczestniczkom i ich opiekunce gratulujemy tak wspaniałego wyniku i życzymy, by dziewczęta dalej rozwijały swoje zdolności. Z niecierpliwością czekamy na finał konkursu, który odbędzie się 2 czerwca. Trzymamy mocno kciuki i wypatrujemy jeszcze większych sukcesów!
30 kwietnia podczas uroczystego apelu nasza społeczność szkolna uczciła 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie klasy II A gimnazjum w ramach projektu edukacyjnego realizowanego pod kierunkiem p. Haliny Pajor przypomnieli tło historyczne oraz postanowienia tej nowoczesnej konstytucji i pokazali przygotowaną prezentację multimedialną. Drugoklasiści wystąpili w XVIII-wiecznych strojach, co stanowiło wielką atrakcję zwłaszcza dla dzieci ze szkoły podstawowej. Ich występ uświetnił śpiew solistów, którzy wykonali patriotyczne pieśni. Wśród widzów obecni byli także rodzice z dumą oglądający efekty pracy swoich pociech.
Na koniec zabrała głos p. Dyrektor, która pochwaliła uczniów za rzetelną realizację zadań projektowych oraz przypomniała o należytej postawie patriotycznej nie tylko od święta, ale także w codziennym życiu.
Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy II B gimnazjum, Agnieszka Partyka, zajęła II miejsce w XIV Wojewódzkim Konkursie Literacko- Plastycznym Jan Paweł II- Patron Najgodniejszy w kategorii prezentacja multimedialna.
Gratulujemy sukcesu uczennicy!
W dniach 21-23 kwietnia 2015 r. uczniowie klas trzecich przystąpią do drugiego już, ważnego egzaminu w ich życiu- egzaminu gimnazjalnego odbywającego się zgodnie z następującym harmonogramem:
- 21 kwietnia- wtorek: historia i wos (60 minut), a po przerwie język polski (90 minut),
-22 kwietnia- środa: przedmioty przyrodnicze (60 minut), a po przerwie matematyka (90 minut),
- 25 kwietnia- piątek: język angielski poziom podstawowy (60 minut), a po przerwie język angielski poziom rozszerzony (60 minut).
Drodzy Trzecioklasiści! Trzymamy za Was kciuki i życzymy połamania piór!
Uczeń klasy VI szkoły podstawowej, Adrian Kasprzyk, zdobył po raz drugi tytuł finalisty XIV Małopolskiego Konkursu Kaligraficznego O Złote Pióro zorganizowanego przez Zespół Szkół w Rajbrocie.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Małopolski Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Małopolskiego, Biskup Tarnowski oraz Dyrektor Lasów Państwowych w Krakowie.
Adrian będzie walczył o tytuł laureata podczas etapu wojewódzkiego konkursu, który odbędzie się dnia 24 IV 2015 r. w Rajbrocie.
Gratulujemy Adrianowi doskonałego opanowania zapomnianej w dzisiejszym świecie umiejętności kształtnego i pięknego pisania z wykorzystaniem pióra i życzymy powodzenia w finale!
Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy dużo zdrowia, pomyślnego pokonywania trudności, które niesie codzienne życie.
Oby Zmartwychwstały Chrystus udzielił łaski silnej wiary, niezłomnej nadziei i gorącej miłości. Oby przemienił serca zatwardziałe, nieczułe na ludzką krzywdę, pałające zazdrością, a wlał w nie ogrom życzliwości, która będzie emanować na innych.
Dyrekcja, Nauczyciele oraz Uczniowie ZSPiG w Pogórskiej Woli
27 marca z uczniami klas II i III gimnazjum spotkał się p. Wójt Marcin Kiwior, który odwiedził naszą szkołę. Przedstawił On pokrótce, jak wygląda praca samorządu oraz zapoznał z założeniami i planami Młodzieżowej Rady Miejskiej, zachęcając, by młodzi ludzie aktywnie włączali się w życie gminy Skrzyszów. Następnie uczniowie mieli możliwość zadawania pytań Gościowi, przedstawiania swoich pomysłów oraz sugestii, których nie brakowało.
Dyrektor szkoły przypomina, że od dnia 2.04 do 7.04.2015 r. przypada świąteczna przerwa w zajęciach dydaktycznych dla klas I-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum.
1 kwietnia jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych dla uczniów szkoły podstawowej ze względu na sprawdzian szóstoklasistów CKE.
W dniach 1,2,3 i 7 kwietnia na wniosek rodzica szkoła zapewnia uczniom opiekę.
Z okazji pierwszego dnia wiosny odbyło się spotkanie integracyjne uczniów klas I-III, którzy wraz z wychowawczyniami przygotowali kolorowe stroje. Swoje kreacje zaprezentowali na wiosennym pokazie mody. Dzieci przywitały wiosnę recytując wiersze i śpiewając piosenki a w holu szkoły można obejrzeć wystawę ich prac plastycznych o tematyce wiosennej.
Po takim powitaniu wiosny słońce mocniej zaświeciło i mamy nadzieję, iż już z nami zostanie.
Samorząd uczniowski ZSPiG zbiera fundusze na pomoc dla naszego absolwenta Dawida do końca marca- nie bądź obojętny, okaż serce i TY!
Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy III B gimnazjum, Marta Słota, zdobyła tytuł finalisty Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego, a w marcu powalczy o tytuł laureata. Uczennicę do zmagań kursowych przygotowała pani mgr Agnieszka Przyszlak- Kubicz.
Bardzo cieszymy się z sukcesu Marty. Gratulujemy pracowitości i życzymy powodzenia w finale!
W dniach 16-18 marca uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych w kościele parafialnym. W tym roku nauki rekolekcyjne głosił ks. Grzegorz Sroka, którego pełne spokoju i mądrości słowa skłoniły do refleksji oraz pomogły przygotować się do odpustu parafialnego i zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Dyrektor ZSPiG w Pogórskiej Woli ogłasza zapisy na rok szkolny 2015/2016:
- do klas I szkoły podstawowej dzieci urodzonych w 2008 r. i 2009 r.,
- do klas I gimnazjum dzieci urodzonych w 2002 r.,
- dzieci, które obecnie są uczniami innych szkół i od września chcą realizować obowiązek szkolny w naszej placówce.
Istnieje także możliwość zapisu dzieci urodzonych w 2010 r. do odbywania rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego w oddziale „0” w szkole.
Zapisy odbędą się w dniach 2-13 marca w godzinach od 7.00 do 15.00, a w środy od 9.00 do 17.00 w sekretariacie szkoły. Do zapisu potrzebny jest dowód osobisty rodzica.
Serdecznie zapraszamy!
2 marca przedstawiciele Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z p.dyrektor mgr Reginą Kiwior uczestniczyli w przypadających 1 marca obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Tarnowie.
Dla upamiętnienia tego dnia o godz. 12.00 uczestniczyli we Mszy św. w intencji ojczyzny i poległych oraz żyjących żołnierzy polskiego, powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiającego czynny opór sowietyzacji Polski oraz podporządkowaniu jej Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich.
Następnie zebrani udali się przed pomnik Ofiar Stalinizmu, gdzie, po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego i apelu poległych, złożyli kwiaty, oddając hołd Żołnierzom Wyklętym-Niezłomnym.
W związku z przypadającymi 27 lutego 95. urodzinami p. płk Jerzego Pertkiewicza w Sali Lustrzanej w Tarnowie miał miejsce uroczysty benefis, który zgromadził wielu dostojnych gości. W spotkaniu uczestniczyła także p. dyrektor Regina Kiwior zaproszona, by reprezentować naszą społeczność szkolną.
Jubilat - doktor farmacji, harcmistrz, kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari to Przyjaciel naszej szkoły, często goszczący w jej murach. Niezwykłe życie pułkownika mogłoby być kanwą niejednego scenariusza filmowego, a emanująca od niego dobroć, patriotyzm oraz niezłomność charakteru stanowi dla nas niedościgniony wzór do naśladowania.
Drogiemu Jubilatowi życzymy dużo zdrowia, wszelkiego dobra, dalszej wytrwałości w krzewieniu wśród młodego pokolenia ducha patriotyzmu.
Podsumowanie I semestru w najnowszym numerze Gimpressu, dostępnym w wersji elektronicznej na naszej stronie internetowej.
W pierwszym tygodniu ferii zimowych sala gimnastyczna będzie czynna tylko w środę (18.02.2015r.) od godziny 16.00 do 18.00, oraz w piątek (20.02.2015r.) od godziny 14.00 do 20.00. W drugim tygodniu sala czynna według harmonogramu.
Dnia 24.02.2015r. ( wtorek) organizowany jest wyjazd uczniów ZSPiG w Pogórskiej Woli na spektakl pt. "Brzydkie kaczątko" do Szynwałdu. Wyjazd o godz. 8.30. Spektakl trwa godzinę. Planowany powrót pod szkołę ok. godz. 10.30. Zainteresowanych uczniów zapraszamy. Wyjazd jest bezpłatny.
12 lutego kolejny już raz odwiedził naszą szkołę gość szczególny, partyzant Batalionu „Barbara” 16. Pułku Piechoty Armii Krajowej, Kawaler Orderu Virtuti Militari i Wielki Przyjaciel naszej szkoły p. pułkownik Jerzy Pertkiewicz. Szacowny Gość przybył w towarzystwie swego syna, by spotkać się z członkami Klubu Historycznego im. Armii Krajowej. W niezwykle barwny i emocjonalny sposób przedstawiał historię walk o wolną Polskę oraz snuł opowieść o codziennym życiu partyzantów, pełnym trudów, wyrzeczeń a także troski o współtowarzyszy. Podkreślał, jak ważny jest patriotyzm i człowieczeństwo w każdych, nawet najtrudniejszych czasach.
Ponieważ 25 lutego p. Pułkownik obchodził będzie 95. urodziny, dlatego nasza społeczność szkolna złożyła Dostojnemu Jubilatowi najserdeczniejsze życzenia. Najpierw zabrała głos p. dyrektor, Regina Kiwior, która, oprócz życzeń, przekazała p. Pertkiewiczowi tort urodzinowy oraz bukiet kwiatów. Następnie życzenia w imieniu Wójta Gminy Skrzyszów złożyła p. Sekretarz Cecylia Andrusiewicz a ogromne serce będące wyrazem wdzięczności od rodziców uczniów naszej szkoły wręczyła p. Przewodnicząca Rady Rodziców- Dorota Bugajska. Wszyscy zebrani zaśpiewali Sto lat a uczennice gimnazjum zagrały na skrzypach i flecie specjalnie dla naszego Gościa płynąca z serca melodię, która poruszyła obecnych na spotkaniu. Wzruszenia nie krył także p. Pułkownik.
To niesamowite, że prawdziwy bohater, żarliwy patriota a przede wszystkim skromny człowiek o wielkim sercu, od którego emanuje dobro, jest naszym Przyjacielem. To spotkanie było kolejną piękną lekcją miłości do ojczyzny i drugiego człowieka.
Za wiedzę, mądrość życiową, niegasnącą radość oraz wskazywanie właściwych dróg z głębi serca dziękujemy!
12 lutego uczniowie klas drugich gimnazjum uroczystym polonezem, przygotowanym pod kierunkiem p. Rajmunda Kapustki, rozpoczęli Półmetek. Podczas dyskoteki młodzież wybierała Króla i Królową balu, którymi zostali: Dominika Sądowicz i Michał Kopacz oraz Najsympatyczniejszą Koleżankę i Kolegę. Zwycięzcami w tej kategorii zostali: Katarzyna Sitko i Dawid Kamień.
Wszyscy wyśmienicie się bawili i w prawdziwie karnawałowym nastroju wkroczyli w kolejny etap nauki.
Uczniowie z klasy II a i II b szkoły podstawowej wraz z wychowawczyniami, p. Moniką Biały i p. Elżbietą Gawron, z okazji Dnia Babci i Dziadka odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Parkoszu.
Celem wizyty było okazanie szacunku osobom starszym, uwrażliwianie na potrzeby innych oraz rozwijanie empatii. Dzieci przedstawiły jasełka, śpiewały piosenki, recytowały wiersze oraz składały wszystkim seniorom życzenia. Pensjonariusze ze wzruszeniem obejrzeli przygotowany program artystyczny.
Jak co roku w naszej szkole odbyła się uroczystość środowiskowa z okazji Dnia Babci i Dziadka. Ze względu na dużą liczbę klas I - III imprezę podzielono na dwa dni: 21 stycznia klasy pierwsze, a 22 stycznia klasy drugie i trzecie.
Na początku licznie przybyłych gości powitała pani Dyrektor, jednocześnie składając życzenia seniorom. Następnie uczniowie przedstawili przygotowany przez wychowawczynie klas program artystyczny. Na koniec dzieci zaśpiewały swoim babciom i dziadziom Sto lat oraz wręczyły własnoręcznie przygotowane upominki.
W wyniku klasyfikacji śródrocznej wśród uczniów naszej szkoły możemy wyróżnić tych, którzy uzyskali najwyższe wyniki. Oto oni:
Szkoła podstawowa:
- Krystyna Furtak kl. 6 - 5,55
- Julia Żurowska kl. 5 a - 5,45
- Jakub Kiwior kl. 6 - 5,27
- Dominika Tryba kl. 5 a - 5,27
- Adrian Kasprzyk kl. 6 - 5,18
- Tomasz Kwiek kl. 6 - 5,18
- Natalia Szatko kl. 4 - 5,18
- Mateusz Urbaś kl. 4 - 5,18
- Sylvia Chluba kl. 5 b- 5,09
- Konrad Waśko kl. 4 - 5,09
- Krzysztof Kozak kl. 5 a - 5,00
- Gabriela Malinowska kl. 5 b - 5,00
- Beata Michoń kl. 6 - 5,00
- Aleksandra Duch kl. 4- 4,90
- Małgorzata Łączak kl. 5 b- 4,90
- Kosma Soprych kl. 5 a- 4,90
- Paulina Zych kl. 5 a- 5,00
- Dominika Baran kl. 5 b- 4,82
- Agata Wywrot kl. 5 b- 4,82
- Sandra Kara kl. 5 b- 4,80
- Jakub Stelmach kl. 5 b- 4,80
Gimnazjum:
- Marta Słota kl. III B- 5,27
- Izabela Kozioł kl. II B- 5,26
- Agnieszka Partyka kl. II B- 5,26
- Wiktoria Soprych kl. II A- 5,26
- Katarzyna Sitko kl. II B- 5,13
- Monika Bugajska kl. III B- 5,07
- Paulina Tryba kl. II A- 5,07
- Natalia Mucha kl. III B- 5,00
- Magdalena Zych kl. III A- 5,00
- Natalia Chruściel kl. III B- 4,93
- Gabriela Zając kl. III A- 4,85
- Karolina Ciężadło kl. III B- 4,80
Najwyższą średnią wśród klas gimnazjalnych uzyskała klasa II B, której wychowawcą jest p. Ewa Sumara zaś wśród klas szkoły podstawowej klasa 5 a, w której wychowawstwo sprawuje p. Danuta Kilian. Obydwie klasy zostały wyróżnione przez p. dyrektor podczas apelu szkolnego oraz uzyskały puchar Klasa z klasą.
Wszystkim wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Na zaproszenie dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 w Zakopanem nasi uczniowie wraz z p. dyrektor oraz p. Rajmundem Kapustką wzięli udział w uroczystościach Święta Szkoły poświęconych 97. rocznicy urodzin Heleny Marusarzówny. Była tam obecna także delegacja ze Szkoły Podstawowej z Zębu- również noszącej imię Marusarzówny.
Społeczność szkolna z Zakopanego oraz przybyłe delegacje przeszły ulicami miasta ze sztandarami szkół na stary cmentarz na Pęksowym Brzyzku, gdzie miało miejsce złożenie kwiatów, zapalenie zniczy, wspólna modlitwa i uczczenie minutą ciszy pamięci Heleny i jej brata, Stanisława. Po powrocie do szkoły zebrani obejrzeli montaż słowno-muzyczny poświęcony życiu patronki, podczas którego można było usłyszeć piękną, góralską gwarę.
Na specjalne zaproszenie dyrekcji szkoły w Zakopanem nasi absolwenci, Magdalena Kiwior i Paweł Nowak, zaśpiewali na szkolnej, zakopiańskiej scenie „Góralkę Halkę”. Dyrektor partnerskiej szkoły, p. Janusz Świerk, złożył na ręce p. dyrektor Reginy Kiwior oraz przybyłych uczniów specjalne podziękowanie za przebycie tak dalekiej drogi, by uczcić pamięć wspólnej patronki. Tam, w Zakopanem, jej piękne życie się rozpoczęło, a lesie w Pogórskiej Woli tak tragicznie zakończyło. To właśnie te dwie miejscowości spinają klamrą krótkie, ale piękne i pełne bohaterstwa życie Heleny, które cały czas jest dla wszystkich wspaniałym wzorem honoru i odwagi.
Po uroczystościach w szkole nasi uczniowie udali się pod Wielką Krokiew, gdzie skoczkowie narciarscy z całego świata trenowali przed Pucharem Świata, który miał się odbyć następnego dnia w tym miejscu. Wielką radością dla wszystkich było zobaczenie polskiej ekipy skoczków z Kamilem Stochem, Maciejem Kotem i Piotrem Żyłą na czele oraz miły gest Gregora Schlierenzauera, który delegację uczniów z naszej szkoły specjalnie pozdrowił.
18 stycznia w naszej szkole miało miejsce coroczne spotkanie opłatkowe Seniorów z Pogórskiej Woli. Zebranych powitał wójt gminy, p. Marcin Kiwior, który podkreśli znaczenie głębokiej mądrości życiowej przekazywanej kolejnym pokoleniom przez Seniorów i wyraził radość ze spotkania. Następnie zebrani obejrzeli jasełka w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej oraz wysłuchali kolęd zaśpiewanych przez chór szkolny. Kolejno, po poświęceniu opłatków przez ks. Romana Górowskiego, p. dyrektor zaprosiła wszystkich do podzielenia się opłatkiem i złożenia życzeń. Na spotkaniu obecni byli także radni z naszej miejscowości oraz sołtys wsi.
Po złożeniu w miłej atmosferze życzeń, goście udali się do stołówki szkolnej na poczęstunek oraz wspólne kolędowanie.
Dyrektor ZSPiG w Pogórskiej Woli informuje, że ze względów organizacyjnych hala sportowa będzie nieczynna do dnia 07.01.2015 r.
18 grudnia społeczność naszej szkoły zgromadziła się w hali sportowej, by obejrzeć przedstawienie jasełkowe przygotowane przez uczniów klasy 4, 5 a i 5 b pod kierunkiem p. Marii Kwaśniak oraz wysłuchać śpiewu kolęd i pastorałek w wykonaniu chóru szkolnego, który prowadzi p. Aneta Mikuś. Wraz z pasterzami udaliśmy się do Betlejem, by powitać narodzonego Jezuska.
Po występie życzenia świąteczne i noworoczne nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom złożyła p. dyrektor, Regina Kiwior. Również słowa pełne nadziei do zebranych skierował ks. katecheta, Roman Górowski.
Kolejno miały miejsce wigilijne spotkania klasowe uczniów wraz z wychowawcami, podczas których nie zabrakło tradycyjnych potraw, życzeń oraz wspólnego kolędowania.
Dyrektor ZSPiG w Pogórskiej Woli zwraca się z prośbą o przekazanie informacji dotyczącej potrzeby zapewnienia opieki Państwa dziecku w dniach ferii świątecznych tj. w dniach od 22.12 do 31.12.2014r. oraz 02.01 i 05.01.2015r. Ze względów organizacyjnych informację zwrotną prosimy przekazać do szkoły do 17.12.2014 r.
Już po raz trzeci odbył się w naszej szkole Tydzień Zdrowia, który przygotowała p. Regina Krupa. Promocja właściwego stylu życia miała miejsce w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Trzymaj Formę, którego głównym założeniem jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci i młodzieży szkolnej poprzez propagowanie zasad aktywnego stylu życia oraz zbilansowanej diety.
Tydzień Zdrowia rozpoczął się w poniedziałek od Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia zorganizowanej przez PCK pod kierunkiem p. Małgorzaty Korus. Zwyciężczynią rywalizacji na etapie szkolnym została uczennica kl. II A gimnazjum- Wiktoria Sporych.
Tego samego dnia gimnazjalistki uczestniczyły z zajęciach aerobiku prowadzonych przez p. Ritę Pasiecznik. Promując aktywność ruchową chcieliśmy pokazać uczennicom, w jaki sposób można aktywnie spędzać czas, łącząc przyjemne z pożytecznym.
W poniedziałek, wtorek i środę funkcjonowało stoisko ze zdrową żywnością. Uczennice gimnazjum sprzedawały owoce, sałatki owocowe, soki z owoców, marchewkowe paluszki a także pieczywo ryżowe, wasę oraz kanapki-„zwierzątka”. Poprzez promowanie zdrowej żywności organizatorzy akcji chcieli zmienić u uczniów negatywne nawyki żywieniowe i pokazać, że nie tylko chipsy i batony stanowią drugie śniadanie, ale mogą nim być soczyste warzywa i owoce. Stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem dzieci, młodzieży a także nauczycieli, o czym świadczyły długie kolejki ustawiające się podczas przerw śródlekcyjnych. Wszyscy uczniowie z uśmiechem na twarzy chrupali marchewkę i delektowali się pysznymi sałatkami owocowymi. Miejmy nadzieję, że te produkty na stałe zagościły w szkolnym sklepiku.
W środę uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu z p. dietetyk Kinga Niedośpiał z Centrum Dietetycznego „Naturhouse”, która przypomniała zasady racjonalnego odżywiania się oraz przedstawiała „zawartość” tych produktów, które najbardziej lubimy, czyli chipsów, coli, batonów, cheeseburgerów.
W czwartek uczniowie gimnazjum odwiedzali młodszych kolegów z klas I- III oraz oddziału „O” i zaprezentowali krótkie przedstawienie pt. Idzie Krzyś do szkoły…. Uczniowie pokazywali właściwą postawę ciała: jak należy siedzieć w ławce, jak nosić plecak i co w tym plecaku powinno być. Najmłodsi skorzystali z rad starszych kolegów, gdyż każdy z nich natychmiast poprawiał się siedząc w ławeczce.
Ostatniego dnia, w piątek, uczniowie klasy III pod opieką p. Magdaleny Mącior przedstawili inscenizację pt. Zdrowy Czerwony Kapturek. Po zakończeniu przedstawienia nastąpiło rozstrzygniecie konkursów.
Konkurs dla młodzieży gimnazjum:
- konkurs plastyczny- Hasło Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem:
I miejsce - Izabela Kozioł kl. II B
II miejsce – Agnieszka Partyka kl. II B
III miejsce – Klaudia Plichta kl. I
Konkursy dla uczniów szkoły podstawowej kl. IV- VI
- konkurs plastyczny- Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym zdrowszy człowiek przez całe życie:
I miejsce – Natalia Kozioł kl. IV
II miejsce – Paulina Zych kl. V a
III miejsce – Paweł Korus k. VI
- konkurs literacki- Stoi na stacji lokomotywa, a w jej wagonach uczta prawdziwa…:
I miejsce – Gabriela Kisielewska kl. IV
II miejsce - Paulina Zych kl. Va
III miejsce – Konrad Armatys kl. Vb
Konkurs dla uczniów szkoły podstawowej kl. I-III- Kosz pełen zdrowia:
I miejsce – Natalia Mizera kl. 1c
II miejsce – Eliza Skorupa kl. 2a
III miejsce – Patryk Lisowski kl. 3b
Poza tym w ciągu tygodnia można było obejrzeć wystawę pt. Leki ze spiżarni i ogrodu, wystawę plakatów na temat zdrowego odżywiania, gazetkę Tytoń albo zdrowie czy przyjrzeć się piramidzie żywienia ustawionej na wysokiej drabinie.
Również miał miejsce konkurs międzyklasowy na najładniejszą gazetkę ścienną pt. Zdrowy Styl Życia. Nagrodą główną był dzień bez jedynki. W szkole podstawowej nagroda została przyznana klasie Va i V b a w gimnazjum klasie 3 B.
Duże zaangażowanie uczniów w działania podejmowane w trakcie Tygodnia Zdrowia pozwala mieć nadzieję, iż zmienią oni swoje nawyki żywieniowe oraz zaczną dbać o aktywność fizyczną.
21 listopada 2014 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. Jesień w Pogórskiej Woli. Konkurs przygotował i przeprowadził zespół wychowawców klas I-III szkoły podstawowej. Jego celem było rozwijanie zdolności manualnych uczniów, ich kreatywności oraz kształtowanie postawy patriotycznej w stosunku do swojej Małej Ojczyzny. W konkursie brały udział wszystkie dzieci z najmłodszych klas. Na uwagę zasługuje fakt, iż prace były przygotowywane wyłącznie w szkole pod kierunkiem nauczycieli.
Jury przyznało kolejne miejsca następującym uczniom:
I miejsce - Damian Kara kl. Ia
II miejsce - Kacper Dereń kl. II a
III miejsce - Ewelina Szatko kl. II b
wyróżnienia - Liliana Kołton kl. I c, Anna Baran kl. III a, Maciej Skrzyniarz kl. II a
Zwycięzcom oraz wyróżnionym dyplomy i nagrody wręczyła p. dyrektor, mgr Regina Kiwior. Wystawa prac znajduje się w holu szkoły.
17 listopada 2014 r. w gmachu Muzeum Narodowego Krakowie miała miejsce gala stanowiąca podsumowanie II Dyktanda Niepodległościowego realizowanego w ramach Małopolskiego Programu Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej Kuratorium Oświaty. Celem konkursu adresowanego do wszystkich uczniów była popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej. Udział w dyktandzie stanowił także okazję doskonalenia umiejętności poprawnego pisania, zwłaszcza nazw własnych związanych z walką o odzyskanie niepodległości.
W zmaganiach konkursowych wzięło udział ponad osiem tysięcy uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Małopolski. Po trudnych potyczkach ortograficznych na szczeblu szkolnym i rejonowym etap wojewódzki dyktanda pisały dwie uczennice naszej szkoły: Krystyna Furtak ze szkoły podstawowej (przygotowana przez p. Agnieszkę Przyszlak- Kubicz) i Wiktoria Soprych z gimnazjum (przygotowana przez p. Grażynę Grzegorzak). Obydwie dziewczynki znalazły się wśród najlepszych w województwie małopolskim w swojej kategorii wiekowej i uzyskały tytuł finalisty.
Gratulujemy wielkiego sukcesu uczennicom oraz ich opiekunom naukowym!
11 listopada społeczność naszej szkoły zebrała się, by uczcić Narodowe Święto Niepodległości. Uczniowie szkoły podstawowej pod kierunkiem p. mgr Anny Paździoch recytowali utwory poetyckie związane z trudną historią naszej Ojczyzny. Można też było usłyszeć pieśni legionowe wykonane przez solistów: Dominikę Baran, Aleksandrę Kamień, Paulinę Zych i Konrada Armatysa, których do występu przygotowała p. mgr Aneta Mikuś.
Pani dyrektor przypomniała o możliwości wzięcia udziału w gminnych obchodach Święta Niepodległości oraz zaapelowała do uczniów, by w tym ważnym dla każdego Polaka dniu wywiesili flagi narodowe.
9 listopada, w setną rocznicę boju pod Łowczówkiem, przedstawiciele Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z p. dyrektor, mgr Reginą Kiwior, wzięli udział w Zlocie Niepodległościowym.
Uroczystości rozpoczęła polowa Msza św. na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku odprawiona w intencji ojczyzny, poległych i zmarłych legionistów. Przewodniczył jej ks. Biskup Stanisław Salaterski. Następnie odbyła się część oficjalna, na którą złożyło się odegranie hymnu państwowego, oficjalne wystąpienia, apel pamięci, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów przy kaplicy cmentarnej.
Ostatnią część zlotu stanowił piknik historyczny pt. Łowczówek- przystanek w drodze do niepodległości. Wypełniło go wspólne śpiewanie pieśni legionowych, występ zespołu muzycznego oraz prezentacja grupy rekonstrukcji historycznej.
25 października 2014 r. uczennice klasy II i III gimnazjum pod opieką p. Jolanty Zawadzkiej odwiedziły 18. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. To czterodniowe literackie święto gromadzi blisko sześciuset znakomitych autorów z całego świata. Każdy z obecnych miał możliwość spotkać się z pisarzami przybywającymi z różnych szerokości geograficznych i różnych kultur, zakupić ciekawe książki, a także otrzymać autograf ulubionego autora.
Spotkanie z tak wieloma ciekawymi osobowościami to ogromne przeżycie dla uczennic.
24 października 2014 r. uczennice klasy II i III gimnazjum wraz z nauczycielką języka niemieckiego, p. Jolantą Zawadzką, uczestniczyły w warsztatach językowych zatytułowanych Deutsch ist cool. Zajęcia zostały zorganizowane w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Oprócz dwugodzinnej prezentacji i ćwiczeń, podczas których można było doskonalić umiejętności językowe, dziewczęta wzięły udział w konkursach z nagrodami.
Uczennice przekonały się, że język niemiecki wcale nie jest trudny i warto się go uczyć. Mamy nadzieję, że kolejna edycja warsztatów dostarczy im ponownie wielu emocji i wrażeń.
Małopolskie gminy podejmujące działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym zostały nagrodzone. W środę w tarnowskim Centrum Sztuki Mościce, podczas uroczystej gali, laureaci I Edycji Małopolskiego Konkursu „ODBLASKOWA GMINA” odebrali nagrody z rąk Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie mł.insp. Pawła Dzierżaka i Wicemarszałka Województwa Małopolskiego, Romana Ciepieli. Wśród wyróżnionych znalazły się gminy powiatu tarnowskiego: Skrzyszów i Zakliczyn.
Celem zorganizowanego przez Wydział Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego konkursu było zwiększenie aktywności lokalnych władz samorządowych w zakresie dbania o bezpieczeństwo w ruchu drogowym swoich mieszkańców.
Konkurs stał się też znakomitą formą poinformowania Małopolan o wejściu w życie 31 sierpnia 2014 r. nowego przepisu obligującego pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym do posiadania elementów odblaskowych.
W ramach Tygodnia Misyjnego obchodzonego w całym Kościele Szkolne Koło Misyjne prowadzone przez ks. katechetę, Romana Górowskiego, zaprosiło ks. Grzegorza Srokę, wikariusza z parafii w Szynwałdzie do naszej szkoły. Ksiądz Grzegorz wprawdzie nie jest misjonarzem, ale posiada doświadczenie w pracy misyjnej. Jako kleryk miał bowiem możliwość wzięcia udział w tzw. stażu misyjnym. Przez prawie dwa miesiące przebywał na kontynencie Ameryki Południowej w Ekwadorze.
W czasie spotkania podzielił się on wiedzą o kraju leżącym na równiku Ziemi a także przybliżył sposób i warunki życia tamtejszych ludzi. Dzięki niemu nasza wspólnota szkolna miała okazję uwrażliwić swe serca na potrzeby drugiego człowieka żyjącego tuż obok oraz tego, który żyje na innym kontynencie.
Członkowie koła przez cały tydzień prowadzili także podczas przerw śródlekcyjnych sprzedaż ciasteczek i pozyskane w ten sposób fundusze zostały przeznaczone na potrzeby misji.
23 października w trakcie obchodów Święta Patrona Zespołu Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II i Gimnazjum w Skrzyszowie miało miejsce podsumowanie gminnego konkursu literacko-plastycznego „Patrzę na fotografie i wspominam – album poświęcony sylwetce św. Jana Pawła II”. W tym konkursie licznie wzięli udział uczniowie naszej szkoły, wykonując niezwykle oryginalne albumy opatrzone pełnymi refleksji przemyśleniami inspirowanymi nauką Wielkiego Polaka.
Cieszymy się, iż w kategorii gimnazjum I miejsce zajęła Gabriela Bednarska z klasy II B a wyróżnienie Katarzyna Sitko z klasy II B, których opiekunami były panie: Aneta Mikuś i Agnieszka Przyszlak- Kubicz. Również jury wyróżniło uczennicę klasy I C szkoły podstawowej- Julię Słowik, którą do konkursu przygotowała p. Agnieszka Rzepka- Barnaś.
Gratulujemy uczennicom sukcesu!
19 października przedstawiciele Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z p. dyrektor, mgr Reginą Kiwior, uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę Akcji Burza oraz walki Oddziału Regina II Batalionu „Barbara” 16. Pułku Armii Krajowej w Dąbrach. W patriotycznej atmosferze zebrani wzięli udział w polowej Mszy św. w intencji poległych partyzantów a następnie w ceremonii przy pomniku na cmentarzu.
Przyjaciel naszej szkoły, żołnierz Batalionu „Barbara” 16. Pułku Armii Krajowej, uczestnik walk na Dąbrach, p. płk. Jerzy Pertkiewicz mówił: Ta pamięć jest żywa tutaj, w Dąbrach, gdzie pochylamy się nad partyzanckimi mogiłami i prosimy młode pokolenie, aby nie zaniedbywało tej pamięci w przyszłości. Pełne refleksji słowa tego uczestnika i świadka historii skłoniły do rozważań na temat pamięci o partyzantach i zbrojnych czynach AK.
Naszą obecnością w tym miejscu, wspólną modlitwą oraz złożeniem kwiatów przy pomniku oddaliśmy cześć poległym i zapewniliśmy o naszej pamięci o bohaterach oraz ich czynach.
Przypadający 14 października Dzień Edukacji Narodowej społeczność naszej szkoły obchodziła dwa dni później. Wszyscy pracownicy i uczniowie zebrali się wspólnie, by uczcić ten ważny dla każdego nauczyciela i ucznia dzień. Na uroczystość przybyli także zaproszeni goście, tj. p. Wójt Gminy Skrzyszów, mgr inż. Marcin Kiwior, przewodniczący Rady Gminy, p. mgr Bartłomiej Mącior, radni z naszej miejscowości: p. Izydor Kozioł, p. Jan Świątek i p. Marcin Tryba oraz przedstawiciele Rady Rodziców: p. Dorota Bugajska i p. Marzena Korus.
Najpierw zabrała głos p. dyrektor, która podkreśliła ważna misję, jaką przez wieki pełnili nauczyciele i podziękowała pracownikom za efektywną, pełną poświęceń pracę oraz wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły nauczycielom: p. Teresie Cup, p. Danucie Kilian, p.TeresieKocoł, p. Reginie Krupie, p. Marii Kwaśniak, p. Bernadecie Kucie, p. Marcie Smoter, p. Ewie Sumarze, p. Rajmundowi Kapustce oraz pracownikom administracji i obsługi: p. Ewelinie Tenerowicz, p. Teresie Banuch i p. Markowi Chrostkowi. Kolejno przekazała także wyróżnienia nauczycielom: p. Agnieszce Chomicz- Trybie, p. Annie Dereń, p. Agnieszce Korus, p. Annie Kwapniewskiej, p. Annie Paździoch, p. Monice Pyrdzie i p. Kindze Soprych.
Po wystąpieniu p. dyrektor słowa do zebranych skierował gospodarz naszej gminy, p. Marcin Kiwior, który złożył życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim osobom związanym z edukacją, w tym rodzicom, będącym pierwszymi nauczycielami swoich pociech. Kolejno wręczył Nagrody Wójta Gminy Skrzyszów nauczycielom szczególnie wyróżniającym się w minionym roku szkolnym: p. Reginie Kiwior, p. Anecie Mikuś oraz p. Agnieszce Przyszlak- Kubicz.
Po części oficjalnej uczniowie złożyli życzenia swym nauczycielom, dziękując za trud wychowania i nauki oraz w sposób humorystyczny przedstawili życie szkolne. Część artystyczną przygotowała p. Anna Dereń i p. Urszula Zydroń, dekorację wykonała p. Maria Kwaśniak a oprawę muzyczną wraz z chórem szkolnym opracowała p. Aneta Mikuś.
Na zakończenie w imieniu rodziców głos zabrała p. Dorota Bugajska, która złożyła wszystkim pedagogom i pracownikom szkoły najserdeczniejsze, z serca płynące życzenia.
12 października 2014 r. przedstawiciele Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z p. dyrektor, mgr Reginą Kiwior oraz p. mgr Kingą Soprych wzięli udział w uroczystości poświęcenia i odsłonięcia Tablicy Pamiątkowej Poległych Synów Ziemi Ryglickiej - Żołnierzy Kompanii Regina 16. Pułku Armii Krajowej w Ryglicach. Tablicę upamiętniającą swych towarzyszy broni ufundował Przyjaciel naszej szkoły, p. płk. Jerzy Pertkiewicz.
Najpierw wszyscy uczestniczyli w uroczystej Mszy św. odprawionej za dusze poległych, po której miało miejsce poświecenie i odsłonięcie tablicy a następnie przeszli na Rynek, by tam obserwować musztrę paradną w wykonaniu uczniów XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Tarnowie.
8 października w naszej szkole gościła p. Maria Żychowska, harcerka, historyk, archiwistka, wieloletni kierownik oddziału Archiwum Państwowego w Tarnowie oraz autorka kilku książek poświęconych lokalnym dziejom harcerstwa. W czasie spotkania z młodzieżą gimnazjum nasz Gość przedstawił losy Polski od I Rzeczpospolitej aż do czasów współczesnych. Ogromna wiedza oraz łatwość przekazywania wiadomości sprawiła, iż uczniowie słuchali p. Żychowskiej z wielkim zainteresowaniem. Wspomniała Ona także o swej książce pt. Represje komunistyczne w Tarnowskiem 1945–1956 będącej efektem mozolnego trudu przebadania obszernej dokumentacji pozostawionej po tarnowskiej bezpiece.
Dzięki pasji i zaangażowaniu, z jakim p. Żychowska przedstawiała niełatwe często zagadnienia, wszystko stało się zrozumiałe i przejrzyste. Na pewno takie spotkania przyczyniają się do kształtowania właściwych postaw patriotycznych i skłaniają do refleksji nad własną rolą w budowaniu silnej, autonomicznej Polski XXI wieku.
29 września 2014 r. członkowie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z opiekunami: p. dyrektor, Reginą Kiwior, p. Ewą Sumarą i p. Agnieszką Przyszlak-Kubicz odbyli wycieczkę na Jamną. Już po raz kolejny przewodnikiem po tym miejscu, wokół którego rozegrał się bój Batalionu Barbara 16. Pułku Armii Krajowej, był człowiek wyjątkowy, przyjaciel naszej szkoły, p. płk. Jerzy Pertkiewicz. Z wielkim zainteresowaniem młodzież słuchała wspomnień uczestnika tych wydarzeń, świadka historii. Wszyscy też przeszli drogą krzyżową wiodącą przez las, podczas której rozważali trudne losy naszej ojczyzny i modlili się w intencji poległych. Nie zabrakło także wzruszających, osobistych wspomnień p. Pertkiewicza.
Wycieczka zakończyła się wspólnym grillem. Wspaniała tego dnia pogoda pozwalała delektować się cudownymi, jesiennymi krajobrazami rozciągającymi się u stóp jamneńskiego wzgórza.
Ta niepowtarzalna lekcja historii na zawsze pozostanie w naszej pamięci a postawa patriotyczna p. Pułkownika i Jego wielkie umiłowanie naszego kraju wielu młodych ludzi z pewnością zachęci do poszerzania wiedzy o Polsce. Panie Pułkowniku, DZIĘKUJEMY!
Serdecznie zapraszamy na sportowe rozgrywki! O szczegółach możesz przeczytać tutaj
21 września, na jamieńskim wzgórzu, członkowie Szkolnego Klubu im. Armii Krajowej wraz z p. Jolanta Zawadzką wzięli udział w uroczystych obchodach 70. rocznicy boju Batalionu Barbara 16.Pułku Armii Krajowej. Najpierw obecni na uroczystości złożyli kwiaty przy pomniku a następnie uczestniczyli we Mszy św. w Dolinie Męczeństwa w intencji poległych i zamordowanych mieszkańców Jamnej. Po wspólnej modlitwie miało miejsce tzw. spotkanie pokoleń, podczas którego można było posilić się żołnierską grochówką i wziąć udział w festynie zorganizowanym przez Ojców Dominikanów.
Licznie zgromadzona, mimo padającego deszczu, młodzież daje świadectwo tego, iż pamięć o partyzanckim boju pod Jamną jest wiecznie żywa.
17 września, w 75. rocznicę agresji ZSRR na Polskę, członkowie Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej wraz z p. dyrektor, mgr Reginą Kiwior, uczestniczyli w tarnowskich obchodach Dnia Sybiraka.
Uroczystość rozpoczęła się w auli PWSZ, gdzie miało miejsce spotkanie pokoleń, podczas którego obchodzono jubileusz 25-lecia Związku Sybiraków - Oddział Tarnów. Następnie w Kościele Księży Filipinów miała miejsce Msza św. w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie. Kolejno wszyscy zebrani przemaszerowali w pochodzie ulicami miasta przed Pomnik Ofiar Stalinizmu, gdzie odbyła się główna ceremonia Dnia Sybiraka, tj. apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wiązanek przy pomniku oraz wspólne odśpiewanie Roty i Hymnu Sybiraków.
12 września, jak co roku, obchodziliśmy ważną uroczystość- Święto Szkoły. Obchody rozpoczęła Msza św. za duszę Heleny Marusarzówny odprawiona w kościele parafialnym. Wszyscy zaproszeni goście oraz uczniowie zebrali się kolejno przy pomniku pomordowanych, upamiętniającym śmierć patronki i innych kobiet rozstrzelanych w czasie II wojny światowej. Pani dyrektor, mgr Regina Kiwior, serdecznie powitała zebranych, tj. Wójta Gminy Skrzyszów, p. mgr. inż. Marcina Kiwiora, przewodniczącego Rady Gminy, p. mgr. Bartłomieja Mąciora, radnych naszej miejscowości, p. Izydora Kozioła i p. Jana Świątka, dyrektorów placówek oświatowych gminy Skrzyszów, delegacje zaprzyjaźnionych szkół noszących imię H. Marusarzówny z Zębu, Zakopanego i Woli Rzędzińskiej, dzieci i młodzież ze szkół podstawowych oraz gimnazjów naszej gminy wraz z opiekunami, przedstawicieli Rady Rodziców oraz szczególnego gościa, p. pułkownika Jerzego Pertkiewicza- partyzanta Batalionu „Barbara” 16. Pułku Piechoty Armii Krajowej, Kawalera Orderu Virtuti Militari.
Po krótkim przedstawieniu ostatnich chwil życia patronki szkoły p. dyrektor oddała głos p. pułkownikowi, który wręczył legitymacje Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej czterdziestu uczniom. Dla młodych ludzi był to niezwykle wzruszający moment, gdyż zostali w sposób wyjątkowy przyjęci w szeregi klubu. Każdy usłyszał od p. Pertkiewicza kilka słów-wskazówek, jak we współczesnym świecie kierować się ideą: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Kolejno miała miejsce modlitwa za zmarłych poprowadzona przez ks. Romana Górowskiego, po której przedstawiciele samorządowców i szkół złożyli kwiaty przy pomniku. Niezwykle wzruszająca była obecność córki i wnuczki Marii Sermak, rozstrzelanej wraz z Heleną w tym miejscu.
Następnie odbył się VI Bieg Memoriałowy im. Heleny Marusarzówny, który przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego: mgr Teresa Cup, mgr Kinga Soprych i mgr Rajmund Kapustka. Wyniki przedstawiają się następująco:
Szkoła podstawowa - dziewczęta:
Oliwia Jakubowska z Woli Rzędzińskiej - I miejsce,
Kinga Miczek z Szynwałdu - II miejsce,
Beata Michoń z Pogórskiej Woli - III miejsce,
Szkoła podstawowa - chłopcy:
Maciej Budzik z Łękawicy - I miejsce,
Ireneusz Plebanek z Szynwałdu - II miejsce,
Artur Ciochoń z Woli Rzędzińskiej - III miejsce,
Gimnazjum - dziewczęta:
Ewelina Tryba z Szynwałdu - I miejsce,
Patrycja Plichta z Pogórskiej Woli - II miejsce,
Natalia Korzec ze Skrzyszowa i Renata Plebanek z Szynwałdu - III miejsce,
Gimnazjum - chłopcy:
Tomasz Michoń z Pogórskiej Woli - I miejsce,
Jakub Stańczyk z Szynwałdu - II miejsce,
Damian Usarz z Szynwałdu - III miejsce.
Po pełnym emocji biegu wszyscy uczestnicy uroczystości spotkali się w hali gimnastycznej, gdzie obejrzeli program artystyczny poświęcony naszej patronce, przygotowany pod kierunkiem p. mgr Agnieszki Przyszlak- Kubicz i p. mgr Ewy Sumary. Chór szkolny pod opieką p. mgr Anety Mikuś oraz soliści- absolwenci gimnazjum: Magdalena Kiwior i Paweł Nowak uświetnili występy aktorów swym śpiewem.
W ostatniej części uroczystości nastąpiło podsumowanie Gminnego Konkursu Moja gmina wczoraj i dziś organizowanego we współpracy z Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek pod patronatem Wójta Gminy Skrzyszów. Uczniowie szkół zmagali się w trzech kategoriach: klasy I-III szkoły podstawowej- praca plastyczna wykonana w dowolnej technice, klasy IV-VI- fotografia urokliwego miejsca naszej gminy, klasy I-III gimnazjum- prezentacja multimedialna. Zwycięzcami konkursu zostali:
• prace plastyczne:
I miejsce- Gabriela Kisielewska i Patryk Lisowski- SP w Pogórskiej Woli,
II miejsce- Patrycja Nowak- SP nr 1 w Skrzyszowie,
III miejsce- Daniel Chaim- SP w Łękawicy,
Wyróżnienia: Milena Gębala- SP w Ładnej, Natalia Kozioł- SP w Pogórskiej Woli, Wiktoria Kusek- SP w Szynwałdzie,
• fotografie:
I miejsce- Natalia Zegar- SP w Szynwałdzie,
II miejsce- Mateusz Nalepka- SP w Szynwałdzie,
III miejsce- Tomasz Iwan- SP w Szynwałdzie,
Wyróżnienie: Katarzyna Handzel- SP w Ładnej,
• prezentacje multimedialne:
I miejsce- Agnieszka Partyka- gimnazjum w Pogórskiej Woli,
II miejsce- Katarzyna Sitko- gimnazjum w Pogórskiej Woli,
III miejsce- Marta Słota- gimnazjum w Pogórskiej Woli,
Wyróżnienie: Michał Kopacz- gimnazjum w Pogórskiej Woli.
Święto patronki szkoły dla całej naszej społeczności było ogromnym przeżyciem.
1 września bus z Żurawieńca rozpoczyna kurs o 7.10, a z Pogorzy o 7.30. Kurs powrotny o 12.45. Więcej informacji o dowozie i godzinach odjazdu w roku szkolnym 2014/15 można znaleźć tutaj
1 września 2014 r. uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum rozpoczęli nowy rok szkolny uroczystą akademią. Po odśpiewaniu hymnu państwowego zebrani obejrzeli program artystyczny poświęcony 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej, przygotowany pod opieką p. mgr Agnieszki Korus oraz p. mgr Anety Mikuś.
Następnie pani dyrektor, mgr Regina Kiwior, powitała wszystkich uczniów wracających do szkoły po wakacyjnej przerwie, szczególnie serdecznie zwracając się do pierwszoklasistów, którzy rozpoczynają naukę w gimnazjum. Kolejno przedstawiła nauczycieli i wychowawców poszczególnych klas oraz życzyła wszystkim uczniom sukcesów w nowym roku szkolnym.
Po krótkim spotkaniu z wychowawcami społeczność szkolna udała się do kościoła parafialnego na Mszę św., którą w intencji uczniów i nauczycieli odprawił ks. katecheta, Roman Górowski.
O godz. 10.00 uroczyście zainaugurowali nowy rok szkolny uczniowie klas I-III szkoły podstawowej. Obecny na spotkaniu p. wójt gminy Skrzyszów, mgr inż. Marcin Kiwior, podkreślił, że edukacja jest priorytetem działań naszej gminy i zachęcał młodych ludzi, by każdego dnia z zapałem czerpali ze skarbnicy wiedzy oraz nabywali nowych umiejętności.
• Klasy I-III gimnazjum oraz klasy 4-6 szkoły podstawowej o godz. 8.00
• Klasy 1-3 szkoły podstawowej o godz. 10.00
• Dla oddziału „O” o godz. 12.00
Msza święta o godz. 9.00
Około godz. 11.00 odbędzie się spotkanie dla rodziców klas 1 szkoły podstawowej.
Karta zgłoszenia dziecka do świetlicy szkolnej dostępna jest tutajWniosek należy złożyć w sekretariacie szkoły w dniach: 25.08 - 03.09.
Przypominamy rodzicom uczniów klas I, aby nie dokonywali zakupu żadnych podręczników i ćwiczeń.